Ağaoğlu'ndan Kadir Topbaş'a çalım!

Ağaoğlu'ndan Kadir Topbaş'a çalım!
Ali Ağaoğlu imar değişikliği için gerekli izni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldı.
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın hayır dediği Ağaoğlu’nun Bakırköy Veliefendi’deki arazisi için devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girdi, Özel Proje Alanı ilan edilen arazinin planları re’sen onaylandı.
 
Ağaoğlu, Bakırköy Veliefendi’deki arazisi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alamadığı imar değişikliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldı.
 
“Özel Proje Alanı” ilan edilen arazinin planlarını Bakanlık “re’sen” onayladı. Bakanlığın Belediyeyi bypass etmesi, seçim arifesinde Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a vurulmuş bir darbe olarak değerlendirildi.
 
Ünlü müteahhit Ali Ağaoğlu’nun geçen yıl aldığını açıkladığı, Veliefendi’deki araziler için isteği imar değişikliği, 22 Kasım 2012 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne teklif olarak gelmişti. Ancak istenen imar değişikliğini Belediye Meclisi, “Plan ilke ve kararlarına aykırı nitelik taşıdığından” oybirliği uygun görmemişti. Değişiklik teklifi ile ilgili olarak hazırlanan İmar Komisyonu’nun raporuna göre, 41.496 metrekarelik park alanı 26.418 metrekareye düşürülmüş, inşaat miktarı yüzde 193 arttırılmıştı. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygun görmediği plan değişikliği yaklaşık bir ay sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “re’sen” onaylandı.
 
BU KARAR TOPBAŞ’A DARBE OLDU
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’nın 26 Aralık 2012 tarihli imzasıyla kabul edilen planlar askıya çıktı. Konuyla ilgili olarak, 10 Ocak 2013 tarihli İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün internet sitesinde yapılan duyuru şöyle; “Özel proje alanı ilan edilen İstanbul İli, Bakırköy ilçesi, Kartaltepe mahallesi 869 Ada 19,20,93,88,112,34,35 ve 36 nolu parsellere yönelik ‘Konut Alanı’, ‘Ticaret alanı’, ‘Dini Tesis Alanı’ ve ‘Rekreasyon Alanı’, ’Yol alanı’ olarak düzenlenmesi suretiyle hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine ilişkin teklifi 26/12/2012 tarih ve 18921 sayılı Makam Olur’una istinaden 644 sayılı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesinin 1. fıkrasının (ğ) bendi uyarınca re’sen onaylanmıştır. Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 10.01.2013- 08.02.2013 (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile web sitesinde askıya çıkarılmıştır.”
 
İSTANBUL’U KİM YÖNETİYOR?
 
Yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilen geniş imar yetkileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni bypass etmeye yetti. 
 
Turizm alanı, SİT alanı gibi yerlerle ilgili olarak başka bakanlıkların doğrudan imar yapma yetkileri olmakla birlikte, böylesi bir uygulamaya yakın zamanda rastlanmamıştı. Şehircilik Bakanlığı’na tanınmış olan yetkiler, seçilmiş Belediye Başkanlarının yetkilerini elinden almaya yetiyor. Son uygulama ile bir kez daha “İstanbul’u kim yönetiyor?” sorusu gündeme gelmiş oldu. 
 
Topbaş’ın buna bir tepki gösterip göstermeyeceği de merak konusu.  (EAK)

Kaynak: Yurt Gazetesi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com