AGİT Daimi Konsey Toplantısı

AGİT Daimi Konsey Toplantısı
Türkiye'nin AGİT Daimi Temsilcisi Büyükelçi İldem: "Türkiye Afganistan'a destek vermeye hazır"

VİYANA (AA) - Türkiye'nin AGİT Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem, Türkiye'nin, uyuşturucu ile mücadelesinde Afganistan'a destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

AGİT Daimi Konsey Toplantısı’nda Afganistan'ın uyuşturucu ile mücadele süreci ele alındı.

İldem, yaptığı konuşmada, Afganistan'ın halen önemli problemlerle karşı karşıya olduğunu ve sorunların ikili, bölgesel ve uluslararası işbirliği ile çözülebileceğini belirtti.

Türkiye'nin desteği ile Afganistan'ın ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan İldem, şöyle konuştu:

"Afganistan'ın, yasadışı uyuşturucu üretim, ticaret ve tüketimi de içeren mücadelesindeki çabası, takdire şayandır. Afgan hükümetinin, ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına ciddi tehdit oluşturan bu sorununu çözmek için azami gayreti göstereceğine güvenimiz tamdır. Bu kapsamda Türkiye, polislerin ve sınır görevlilerinin eğitilmesi yoluyla Afganistan'ın kapasite inşa çabalarına destek vermeye hazırdır."

Afganistan Narkotikle Mücadele Bakanı Mobarez Rashedi ise yasadışı uyuşturucu probleminin ülkedeki diğer bütün sorunların kaynağı olduğunu söyledi.

Afganistan ile uluslararası toplum arasında 12 yıldan bu yana devam eden işbirliği sayesinde ekonomi, siyaset ve güvenlik alanında önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyleyen Rashedi, ilerlemelere rağmen bazı sorunların halen çözülemediğini vurguladı.

Rashedi, istikrarlı, demokratik ve kendine yeten bir Afganistan için yapılacak çok iş olduğunu vurguladı. Sosyal, siyasal, güvenlik ve ekonomik istikrara en büyük tehdit olarak gördükleri yasadışı uyuşturucu ile mücadele ettiklerini belirten Rashedi, "Açıkcası yasadışı uyuşturucu problemi, ülkedeki diğer bütün sorunların kaynağıdır" dedi.

Yasadışı uyuşturucu ile ulusal, bölgesel ve uluslararası alanda mücadele ettiklerini ve son 12 yılda ciddi ilerlemeler kaydettiklerini aktaran Rashedi, "Bugün uyuşturucu tedavisi görenlerin oranı yüzde1'lerden, yüzde 6'ya yükseldi. Artık üretilen toplam uyuşturucunun yüzde 14'üne yakını ele geçirilmektedir. Geçen yıl 3 bin uyuşturucu taciri yakalandı" diye konuştu.

Uyuşturucu ticareti ile terör arasında doğrudan bağlantı bulunduğunu ifade eden Rashedi, Afganistan'ın uluslararası suç örgütleri ve onunla bağlantılı yasadışı uyuşturucunun bir numaralı kurbanı olduğunu ifade etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com