AGİT Daimi Konsey toplantısı

AGİT Daimi Konsey toplantısı
Ukrayna Dışişleri Bakanı Deşçitsa: “Rusya Federasyonu ülkemi işgal etmiştir. İşgale son verilmesi için AGİT’i göreve çağırıyorum”

VİYANA (AA) – Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa, ülkesinin Rusya Federasyonu tarafından uluslararası antlaşmalara aykırı olarak işgal edildiğini belirterek, bu işgali sona erdirmek üzere AGİT’i göreve çağırdığını söyledi.   

Deşçitsa, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyinin bugünkü toplantısında, Rusya'nın AGİT anlaşmaları ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olarak ülkesini işgal ettiğini ifade ederek, “Rusya’nın bu hareketiyle Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarının ihlal edildiğini” kaydetti.   

Rusya'nın Ukrayna’yı işgal etmekle yetinmeyip Kırım bölgesinde referandum yaptığını belirten Deşçitsa, “Referandumun BM ve uluslararası tüm anlaşmalara aykırı olduğunu” bildirdi.   

Ukrayna yönetiminin talebi üzerine, "AGİT’in Gözlemci göndermek istediğini ancak Rusya heyetinin bu kararı üç kez bloke ettiğini” anlatan Deşçitsa, “Rusya Federasyonu ile müttefiki bazı ülkelerin muhalefetine rağmen AGİT’in Ukrayna’ya gözlemci misyonu göndermesini beklediklerini” söyledi.   

Rusya Federasyonunun AGİT ve uluslararası tüm anlaşmaları “ayaklar altına aldığını” ve gerçekleri inkar ettiğini ifade eden Deşçitsa, “Şimdi AGİT’in, kuruluş felsefesine ve üyesi ülkelerin bugüne kadar altına imza attığı anlaşmalara sadık olup olmadığını test etme zamanıdır. Biz AGİT üyesi tüm ülkelerin, teşkilatın ilkelerine ve üye ülkelerin imzaladığı antlaşmalara bağlı kalmasını bekliyoruz” diye konuştu.   

AGİT’in Ukrayna’ya askeri bir misyon göndermesini “memnuniyetle karşıladıklarını” ifade eden Deşçitsa, “Ülkesinin Rusya tarafından işgal edilmesiyle büyük bir hata yapıldığını. Bu hatanın telafisi için AGİT üyesi tüm ülkeleri göreve çağırdığını” kaydetti.

-Türkiye daimi temsilcisinin açıklaması -

Türkiye’nin AGİT Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem de Ukrayna krizine, ülkenin siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğünü esas alan barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini bildirdi.   

Türkiye’nin bu meseleye, “Ukrayna’nın komşusu ve stratejik ortağı olmasının yanı sıra Kırım Tatar Türklerine atfettiği önem ve ilgi ışığında yaklaşmakta olduğunu” ifade eden İldem, “Sözünü ettiğimiz çözüm doğrultusunda mesafe katedebilmemiz için sahadan nesnel veri toparlamak üzere bir AGİT gözlem misyonunun büyük bir süratle Ukrayna’ya konuşlandırılmasının en öncelikli konu olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.   

İldem, Türkiye’nin, “Kırım’da yapılan referandumun sonuçları ve bu sonuçlardan hareketle gerçekleştirilen tasarrufların hiçbirini tanımadığını” kaydetti.   

Bu arada Rusya Federasyonu ile Ermenistan gibi yakın müttefiki bazı ülkelerin muhalefeti nedeniyle gönderilemeyen AGİt gözlem misyonunun oluşturulması ve kısa sürede Ukrayna’ya gönderilmesi için kulislerde yoğun müzakerelerin yapıldığı belirtildi.   

Deşçitsa’nın ülkesindeki durumu anlatan konuşmasının ardından toplantıda hazır bulunan AGİT üyesi 57 ülkenin heyet başkanları da söz alarak ülkelerinin pozisyonlarını anlatarak çeşitli sorular yönelttiler.

Toplantının soru cevap bölümünü gazetecilerin izlemesine izin verilmedi. Ukrayna Dışişleri Bakanının, gazetecilerin salonda kalması talebi için yapılan oylamada, Rusya ve müttefiki bazı ülkeler aleyhte oy kullandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com