AGİT Daimi Konsey Toplantısı

AGİT Daimi Konsey Toplantısı
AGİT Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi İldem:

VİYANA (AA) - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem, Cenevre Anlaşması'nın Ukrayna'da gerginliği azaltacak şekilde uygulanabilmesi için tüm taraflara sorumluluk düştüğünü söyledi.

İldem, AGİT Daimi Konseyi'nin haftalık olağan toplantısından sonra AA'ya konuştu. Toplantıda Afganistan ve Ukrayna’daki gelişmelerin ele alındığını söyleyen İldem, Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis'in Afganistan'daki genel durum ve seçim ile ilgili sunum yaptığını aktardı.

Afganistan'da 2014 yılı içerisinde uluslararası güçlerin çekilmesinin öngörüldüğünü ifade eden İldem, çekilmenin uluslararası toplumun taahhüdünün sona ermesi anlamına gelmemesi ve Afganistan'a desteğin yeni bir anlayış ile sürmesi gerektiğini bildirdi. İldem, Afganistan'da barış ve istikrarın sağlanması için bölgesel işbirliğini öngören 2 Kasım 2011 tarihli İstanbul Süreci'nin devam ettiğini vurguladı.

Toplantıda Ukrayna'daki gelişmelerin ele alındığını aktaran İldem, Emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan'ın başında bulunduğu AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'nun çalışmalarının takdirle karşılandığını ifade etti.

Ukrayna'nın doğusunda sıkıntılı bir durum olduğunu hatırlatan İldem, Rusya yanlıları tarafından rehin alınan AGİT askeri gözlem heyetinin halen serbest bırakılmadığını söyledi. Heyetin, Ukrayna'nın talebi üzerine askeri şeffaflığı artırmak amacıyla ülkeye gönderildiğini belirten İldem, "Aralarında Ukraynalıların da bulunduğu 6 kişi halen rehin durumda. Salıverilmiyorlar. AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, heyetin serbest bırakılması için müzakereleri yürütüyor" dedi.

Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi birliğine destek verdiğini belirten İldem, Ukrayna'da huzur ve istikrarın sağlanması için Cenevre Anlaşması'nın uygulanmasının önemli olduğunu söyledi.

Askeri heyetin bir an evvel serbest bırakılması gerektiğini belirten İldem, "Cenevre Anlaşması'nın Ukrayna'da gerginliği azaltacak şekilde uygulanabilmesi için tüm taraflara sorumluluk düşmektedir, bunun bir an evvel yerine getirilmesi lazım. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri halkın iradesini ortaya koyması ve istikrar bakımından önem taşımaktadır. Ayrıca, anayasal reform sürecinin şeffaf ve her kesimi içine alacak şekilde yürütülmesi gerekir" diye konuştu.

AGİT Daimi Konseyi, 57 üye ülke temsilcisinin katılımıyla her hafta Viyana'da toplanarak bölgedeki gelişmeleri değerlendiriyor ve kararlar alıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com