AGİT Parlamenterler Asamblesi Kış dönemi toplantısı Viyana'da başladı

AGİT Parlamenterler Asamblesi Kış dönemi toplantısı Viyana'da başladı
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu AGİT üyesi 54 ülkeden parlamenterin katıldığı toplantının açılış oturumunda Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye'den katılan parlamenterler ülkelerindeki uygulamalar hakkında bilgi verdi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi (AGİT-PA) Kış Dönemi Toplantısı, teşkilatın Viyana'daki merkezinde başladı.Toplantıya aralarında Türkiye'nin de bulunduğu AGİT üyesi 54 ülkeden çok sayıda parlamenter katılıyor.

Toplantının abugünkü açılış oturumunda AGİT üyesi ülkelerde "insan hakları ve hukuki uygulamalar" konusu ele alındı. Beyaz Rusya'dan Andrei Sannikov, Kazakistan'dan Evgueny Zhovtis ve Rashid Hajili ülkelerindeki anti demokratik uygulamaları ve siyasi tutuklamaları anlattılar. Parlamenterlerin konuşmalarının ardından diğer bazı katılımcılar da söz alarak bu ülkelerdeki uygulamaları eleştiren yorumlar yaptı.

Toplantının açılış oturumunda divanda yer alan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, söz alarak Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ve yasal uygulamaları anlattı ve "Türkiye'de milletvekili, gazeteci ve aydınların iktidara muhalif oldukları için tutuklandıklarını ve ağır hapis cezalarına mahkum olduklarını" ileri sürdü.

AK Parti Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı da "Tutuklu 8 milletvekilinden 7'sinin tahliye olduğunu" ifade ederek, hükümetin 2010 yılında yaptığı anayasa değişikliği ile bu milletvekillerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmek zorunda kalmadan Anayasa Mahkemesine başvuru haklarını kullanarak tahliye olduklarını kaydetti.

Bostancı, şu andaki mevcut sorunları çözmek için hükümetin çalışmakta olduğunu belirterek, "Hükümet uzlaşma temeline dayalı bir çözüme ulaşmakta kararlıdır" dedi.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu AGİT üyesi 54 ülkeden çok sayıda parlamenterin katıldığı AGİT-PA toplantısı yarın da devam edecek. Toplantının yarınki uturumlarında AGİT üyesi ülkelerde radikalizm, aşırılık ve yabancı düşmanlığı gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Muhabir: Ekip
Yayınlayan: Eyüphan Kılıç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com