Ağrıaları egzersizlerle geçirin

Ağrıaları egzersizlerle geçirin
Ağrı uzmanları, uzun süre aç ve susuz kalmanın vücutta neden olduğu orta şiddetteki ağrıların çeşitli egzersizlerle geçirilebileceğini söyledi.

Ağrı uzmanları, uzun süre aç ve susuz kalmanın vücutta neden olduğu orta şiddetteki ağrıların çeşitli egzersizlerle geçirilebileceğini söyledi.
Ağrı uzmanları, orucun vücutta yol açtığı ağrıları ve çözüm önerilerini anlattı. Uzun süre aç ve susuz kalmanın bir süre sonra vücutta birtakım ağrılara yol açabildiğini ifade eden Yücel, çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşılmadığı sürece orucu bozmadan bu ağrıları gidermenin mümkün olduğunu söyledi. Açlık ve susuzluğun başta mide ve bağırsak sisteminden kaynaklananlar olmak üzere çok çeşitli ağrılara sebep olabileceğine dikkati çeken Yücel, 'Uzun süren açlık sonucu kişide kan basıncı oynamaları, ani kan şekeri düşmesi, gerilime bağlı olarak şiddetli baş ağrısı gelişebilir. Açlık, migren gibi kronik ağrıları da tetikleyebilir. Kafeinli içeceklere bağımlılığı olan kişiler de şiddetli baş ağrısı çekebilirler. Eğer vücutta daha önce karşılaşılmamış, akut ağrı denilen, ani başlayan ve vücutta meydana gelen herhangi bir bozukluğun habercisi olan bir ağrı varsa bunu ciddiye almak gerekiyor. Buna daha önce hiç mide ya da karın ağrısı yaşamamış oruçlu kişide çok şiddetli bir karın ağrısının başladığı, buna bağırsak düzeninde bozukluğun eşlik ettiği, beraberinde kusma gibi belirtilerin ortaya çıktığı durumu örnek olarak verebiliriz. Ayda iki üç migren atağı olan ve koruyucu tedavisi süren migren hastası ilaç alım saatini iftar ve sahur saatlerine göre düzenleyebilir. Eğer kişinin ağrıları hafif ve orta şiddetteyse kişi nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir. Ama ağrıyı yaşayan kişinin bu egzersizleri nasıl uygulayacağını bilmesi gerekiyor. Ağrı orta şiddetten fazlaysa, bu egzersizlerin faydası olsa bile tam olarak ağrıyı geçiremeyebiliyor. Baş ağrılarına karşı fazla miktarda kafeinli ürünlerin tüketilmemesi, kronik ağrısı ve herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerde oruç sırasında şiddetli bir ağrı görülüyorsa bu kişinin hemen bir hekime başvurması gerekir' dedi.
Sürekli ofis ortamında çalışanlar için de ağrı gidermede önerilerde bulunan uzmanlar, 'Açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın. Mümkünse kapınızı kapatıp ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun. Daha önce öğrendiğiniz kas gevşetici egzersizleri ya da nefes egzersizlerini uygulayın' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com