Ağrı'da yerel seçimlerin iptal edilmesi

Ağrıda yerel seçimlerin iptal edilmesi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Keskin: "30 Mart'ta yapılan yerel seçimler sürecinde Türkiye'nin değişik alanlarında, toplumu rahatsız eden, demokrasimiz ve hukuk açısından sıkıntı yaşanmasına neden olan olumsuzluklar ortaya çıkmıştır"

AĞRI (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, "30 Mart'ta yapılan yerel seçimler sürecinde Türkiye'nin değişik alanlarında, toplumu rahatsız eden, demokrasimiz ve hukuk açısından sıkıntı yaşanmasına neden olan olumsuzluklar ortaya çıkmıştır" dedi.

Keskin, İl Seçim Kurulunun, Ağrı'da Merkez İlçe Seçim Kurulu'nun aldığı "yerel seçimlerin iptali" kararını onamasının ardından CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin ile kente gelerek incelemelerde bulundu.

Keskin, partisinin il başkanlığında yaptığı açıklamada, Ağrı'da oyların yeniden sayılması esnasında farklı şehirlerden polis ekiplerinin kente gönderilmesinin olayı vahim boyutlara taşıdığını söyledi.

Esnafın günlerce kepenk kapatmak zorunda kaldığını belirten Keskin, şöyle konuştu:

"Yaşanan olumsuzluklar yerel seçimlere, Türkiye çapında gölge düşürmüştür. Sağlıklı bir şekilde ortaya çıkmamış siyasal iktidarın uyguladığı baskı ve yanlış uygulamalar nedeniyle Türkiye'nin her yerleşim alanına seçimler tartışmalı hale gelmiştir. Seçimlerin bu şekilde çok yaygın bir tartışmaya neden olmasının temel nedenlerinden birisi de Yüksek Seçim Kurulu'nun, İl Seçim Kurulu'nun, İlçe Seçim Kurulları'nın görevlerini gerekli şekilde yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle sandık başındaki görevli personellerin çoğu, maalesef nasıl davranılacağı, nasıl hareket edileceği, tutanak tutulacağı, nasıl değerlendirme yapılacağı konusunda bilgisiz. Bu nedenle birçok sandıkta sayım yapıldıktan sonra ıslak imzalı tutanaklar siyasi parti temsilcilerine verilmemiş. Torbaların ağzı kapatılmamış gayri ciddi bir yaklaşımla değerlendirmeler yapılmış ve siyasi partilerin sonuçları takip etmesinin yolu tıkanmıştır."

Keskin, sandıklarda yapılan değerlendirmelerin, ciddi tartışmalara neden olduğunu bildirerek, Ağrı'da sayımların 15-16 kez yapıldığı yönünde kamuoyunda oluşan algının yanlış olduğuna vurgu yaptı.

30 Mart'ta yapılan yerel seçimler sürecinde Türkiye'nin değişik alanlarında toplumu rahatsız eden demokrasi ve hukuk açısından sıkıntı yaşanmasına neden olan olumsuzluklar ortaya çıktığına dikkati çeken Keskin, şunları kaydetti:

"Ağrı'da yaşanan olumsuzluk maalesef siyasi iktidarın baskıcı yaklaşımıyla, Ağrı'da değişik partiye mensup olan yurttaşlarımızın karşı karşıya gelmesine bir anlamda insanların sıcak bir tartışmaya sürüklenmesine neden olacak boyuta ulaşmıştır. 15-16 kere sayım yapıldığı iddia edilmektedir. Bu bir kere seçim yasasına aykırı bir uygulamadır, seçimlere yapılacak itirazların belli süre içerisinde dile getirilip, seçim kuruluna intikal ettirilmesi gerekmektedir. Süresi içerisinde seçim kuruluna intikal ettirmeden, süre geçtikten sonra seçim kurullarına başvuru yapılarak yeniden sayım yapılması yasaya aykırı bir yaklaşımdır. Seçim kurulundaki görevlilerin bu konudaki bilgisizliği maalasef tartışmaları çok geniş boyutlara götürmüş."

Bir gazetecinin, Ağrı'da sayımların yeniden yapılmasıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine Keskin, şöyle dedi:

"Cumhuriyet Halk Partisi olarak Ağrı'da yaşanan bu olumsuzluklardan rahatsızlık duyduk. Bu nedenle, Ağrı'da bir olumsuzluğun yaşanmasından duyduğumuz rahatsızlıkların genel başkanımızın talimatıyla Ankara Milletvekilimiz İzzet Çetin ile buraya geldik. İmkan bulmamız halinde seçim kurulunun görevlileriyle İl Seçim Kurulu hakimleri ile görüşeceğiz. Onlardan daha sağlıklı doğru bilgi almaya çalışacağız. Aldığımız bilgileri genel başkanımıza ve parti yönetimimize aktararak burada yaşanan olumsuzlukları onlarla değerlendireceğiz."

Keskin, beraberindekilerle daha sonra İl Seçim Kurulu üyeleriyle görüşmek üzere, Erzurum Caddesi'ndeki Adliye Sarayına geçti.

Yetkililerin adliyede olmaması üzerine tekrar il başkanlığına yürüyen Keskin, caddede kendisini bekleyen BDP'lileri selamladı.

Keskin, beraberindekilerle Erzurum'a hareket etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com