Ağzınız tatlanırken sağlığınızdan olmayın

Ağzınız tatlanırken sağlığınızdan olmayın
Uzmanlar, vatandaşların daha ucuz olduğu için rağbet ettiği merdiven altı imalathanelerde üretilen çikolata ve şekerlemelerin insan sağlığını tehdit ettiğini dile getirdi.

Uzmanlar, vatandaşların daha ucuz olduğu için rağbet ettiği merdiven altı imalathanelerde üretilen çikolata ve şekerlemelerin insan sağlığını tehdit ettiğini dile getirdi. Uzmanlar, vatandaşların Ramazan Bayramı'nda misafirlerine ve çocuklara ikram etmek üzere şekerleme, tatlı ve çikolata alışverişine hız verdiğini belirterek, 'Vatandaşlar, şekerleme, ramazan ve çikolata alırken kalitesinden çok fiyatına dikkat ediyor ve ucuz yollu ürünlere yöneliyor. Oysa ki bu tür ürünler ruhsatsız ve merdiven altı diye tabir edilen mekanlarda üretiliyor. Üretilirken de maliyeti daha ucuza gelsin diye kalitesiz ve sağlıksız ürünler kullanılıyor.
Bu da insan sağlığını bozucu etkilere neden olabiliyor' dedi.
ŞEKER YERİNE TATLANDIRICI, KAKAO YERİNE FINDIK TOZU
Bu tür imalathanelerde üretim yapanların ucuz yollu olsun diye inanılmaz yöntemlere başvurduğunu da dile getiren uzmanlar, 'Örneğin şekerleme üretirken şeker yerine sağlıksız tatlandırıcılar kullanılıyor. Kakao yerine ise fındık tozu kullanılıyor. Aynı sorun baklava gibi ürünlerde de bu tür yollara gidiliyor. Kullanılan malzemesi hesaba katıldığında kaliteli bir baklavanın 15 liradan daha aşağı satılmaması gerek. Ancak piyasada kilosu 4 liraya kadar baklava bulunabiliyor. Bunu da kullandıkları malzemeden kısarak ya da kalitesiz malzeme kullanarak yapıyorlar. Ceviz yerine bezelyeyi rendeleyerek de maliyeti düşürüyorlar' şeklinde konuştu.
UCUZU DEĞİL KALİTEYİ TERCİH EDİN
Vatandaşların aldıkları ürünün ucuzluğundan çok kalitesine daha çok dikkat etmesi gerektiğini de ifade eden uzmanlar, 'Özellikle dışarıda tezgahlarda satılan ve ucuz olan ürünler tercih edilmemelidir. Sıcak havada dışarıda duran çikolata gibi eriyebilen ürünler, her türlü mikroorganizmaya açık bir hale gelecek ve bozulacaktır. Bu nedenle bilindik, ambalajlı ve kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Baklava gibi ürünlerde ise bilindik yerler ve ürünler tercih edilmeli, ucuz ürünler tercih edilmemelidir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com