Ahilik Haftası Simav'da bayram gibi kutlandı

Ahilik Haftası Simav'da bayram gibi kutlandı
Ahilik haftası Kütahya Simav'da çeşitli etkinliklerle bayram havasında kutlandı. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Simav Esnaf Odaları temsilcilerinin de katılımıyla Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından okul

Ahilik haftası Kütahya Simav'da çeşitli etkinliklerle bayram havasında kutlandı. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Simav Esnaf Odaları temsilcilerinin de katılımıyla Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından okulun toplantı salonunda program düzenlendi.
Programın açılışında konuşan okul müdürü Çetin Terzioğlu, ahiliğin, güzel ahlak, doğruluk, çalışkanlık, ahlakla sanatın bir arada yürütüldüğü bir yaşam biçimi olduğunu söyledi. Ahiliğin dil, din ve cins farkı gözetmeksizin çalışmak ve üretmek olduğunu ifade eden Terzioğlu, “Ahilik bir ahlak kuralıdır. Ahilik üretimdir, dayanışmadır.' dedi.
Günün anısına kürsüye çıkan Simav'ın en yaşlı esnafı Necdet Öztaş, çevre temizliği konusunda herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmesini istedi.
Ahiliğin önemi hakkında kısa bir konuşma yapan Simav Kaymakamı Yüksel Ünal da gününüzde esnafın ihtiyacının ahilik kuralları olduğunu söyledi.
Simavlı esnafların büyük çoğunluğunun da hazır bulunduğu Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Toplantı Salonundaki programda ayrıca okulun meslek dersi öğretmenlerinden Muzaffer Özcan tarafından katılımcılara ahilik kültürü hakkında geniş bilgiler sunuldu, öğrenciler tarafından şiirler okunduktan sonra yeni kalfalara belgeleri Kaymakam Yüksel Ünal tarafından takdim edildi.
Ahilik Hafta Kutlama Programına Kaymakam Yüksel Ünal, Belediye Başkanı Kasım Karahan, Simav Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Rüştü Güntürkün, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi,Esnaf Odalarının temsilcileri ile esnaflar katıldı.
Tören sonunda davetlilere, etli pilav, helva ve ayran ikram edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com