Ahilik haftası törenlerle kutlandı

Ahilik haftası törenlerle kutlandı
ütahya'da, Ahilik Kültürü Haftası kapsamında esnaf ve sanatkarlar, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret ederek daha sonra yürüyüş ve temsili şed kuşanma töreni gerçekleştirdiler.

ütahya'da, Ahilik Kültürü Haftası kapsamında esnaf ve sanatkarlar, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret ederek daha sonra yürüyüş ve temsili şed kuşanma töreni gerçekleştirdiler.

Ahi Evran'ın türbesinin Kırşehir'de bulunmasından sonlayı daha önce sadece Kırşehir ilinde kutlanan, ancak daha sonra alınan bir kararla tüm illerde 4 yıldan bu yana her yıl 19-25 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası Kütahya'da da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Vali Kenan Çiftçi'nin esnaf ve sanatkarlar tarafından ziyaret edilmesinin ardından Kütahya'da etkinlikler, Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Vali Kenan Çiftçi, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erdal Yıldırım, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Meclis Başkanı Nihat Delen, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KÜTESOB) Başkanı İbrahim Yiğit, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Başkan Yardımcısı İbrahim Durmaz, esnaf odalarının temsilcileri ve öğrencilerden oluşan kortej, anıt önünde esnaf yürüyüşüne başladı. Kütahya Türk Ocağı Mehteran Takımının marşları eşliğinde Cumhuriyet Caddesi'nde devam eden yürüyüşün ardından tarihi Büyük Bedesten'de tören gerçekleştirildi. KÜTESOB Başkanı Yiğit, törende, Ahiliğin Türk toplumunun esnaf kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu ve mutlaka korunması gerektiğini söyledi. Günümüzde sayıları artan alışveriş merkezlerinin yaklaşık 80 iş kolunu olumsuz etkilediğini belirten Yiğit, tüm esnaf ve sanatkarların Ahilik Kültür Haftasını kutladı. Konuşmaların ardından temsili şed kuşanma törenine geçildi. Temsili Ahi Baba İsmail Hakkı Oğuz başkanlığındaki heyet, Ahilik kurallarına uymadığı belirlenen ayakkabıcı esnafın meslekten men edilmesine karar vererek, bir terzinin ustalığa geçişini şed kuşanma töreniyle canlandırdı. Ahilik konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren lise öğrencilerine ödül verilen törende, çeşitli meslek dallarında bu yıl ustalık belgesi almaya hak kazananlara sertifikaları verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com