Ahilik Kültürünü yaşatıyorlar

Ahilik Kültürünü yaşatıyorlar
Kütahya'nın Simav ilçesinde merkez, belde ve köylerin başta yiyecek ve giyecek olmak üzere birçok ihtiyacının karşılandığı halk pazarı, her hafta Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin katılımıyla duayla açılıyor

 Kütahya'nın Simav ilçesinde merkez, belde ve köylerin başta yiyecek ve giyecek olmak üzere birçok ihtiyacının karşılandığı halk pazarı, her hafta Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin katılımıyla duayla açılıyor.
Anadolu'da Selçuklu ile Osmanlı dönemlerinde etkili olan ve ''esnaf birliği'' olarak tanımlanan Ahilik, Simav'da yaşatılmaya çalışılıyor.
İlçede çarşamba günleri kurulan pazarda, her hafta Ahi kültüründen gelen ''esnaf duası'' ediliyor.
İlçe merkezi ile çevre belde ve köylerden çok sayıda vatandaşın erken saatlerde geldiği pazarda, tezgahlar satışa hazır hale getirildikten sonra ilk olarak dua okunuyor.
Belediye hoparlörlerinden yapılan duaya, Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Belediye Meclisi üyeleri, esnaf ve vatandaşlar katılıyor.
Duanın ardından birbirlerine ''hayırlı işler'' diyen pazar esnafı, tezgahlarının başına geçerek satışlarına devam ediyor.
Karahan,  yaptığı açıklamada, geçmişi yaklaşık 300 yıl öncesine dayanan ve Ahi kültüründen gelen esnaf duasının Simav'da yaşatılmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
Dua sonrası esnafın birbirlerine ''hayırlı ve bol kazançlar'' dilemesinin dostluk, kardeşlik ve yardımlaşma duygularını pekiştirdiğini ifade eden Karahan, ''Bu dua, esnafta kazanılana kanaat etme duygusunu pekiştiriyor. Böylece vatandaşlarımız her hafta pazarda huzur içinde alışveriş yaparak ihtiyaçlarını gideriyor'' dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com