Ahmed-i Hani'nin Hayatı TRT Şeş'te!

Ahmed-i Hani'nin Hayatı TRT Şeş'te!
Devlet eliyle ilk defe Türkçe'ye çevrilen Kürtçe eser Mem-u Zin'in yazarı Kürt sanatçı Ahmed-i Hani'nin hayatı TRT Şeş ekranında seyircilerle buluşuyor...

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilk olarak bir Kürtçe bir eserin Türkçe çevirisini yaparak yayınladığı Mem-u Zin adlı yapıtın yazarı Kürt şair ve ozan Ahmed-i Hani'nin hayat hikayesinin anlatıldığı Ünlülerimiz "Navdarên Me" adlı belgesel bu akşam TRT 6'da yayımlanacak.

 Saat 22.00'da ekrana gelecek olan belgeselde araştırmacı yazar ve akademisyenlerin gözünden yola çıkılarak Ahmed –i Hani'nin eserlerinde saklı olan 'insanlığa çağrı' beyaz perdeye yansıyacak.

 Ömrü boyunca hiç evlenmeyen ve 1707 yılında doğduğu Doğu Beyazıt'ta hayata gözlerini yuman Ahmed-i Hani'nin bir Mevlana Celaleddin Rumi ya da Hacı Bektaş Veli kadar yarattığı eserlerle insanlığa çağrıda bulunan bir ozan olduğunu hatırlatan belgeselde sanatçının Kürtçe dizelerinden seçmeler yer alıyor. Kürtçenin en bilinen destanlarından olan Mem-u Zin'den alıntılarında yer aldığı programda, sanatçının diğer eserlerinden de örnekler sunulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com