Ahmet Hakan'dan o Vali'ye yedi tavisye

Ahmet Hakan'dan o Vali'ye yedi tavisye
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz'a gönderdiği tehdit dolu mail'in yankıları sürüyor.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Vali'nin maili ile ilgili düşüncelerini bugünkü köşe yazısında okuyucuları ile paylaştı. Vali Tuna'yı topa tutan Hakan, kendisine yedi hayati tavsiyede bulundu.

İşte Hakan'ın Vali Tuna'ya yedi tavsiyesi:

ESKİŞEHİR Valisi, Eskişehir’de sopalarla dövülerek öldürülen gençle ilgili haberler yapan Radikal gazetesi muhabirine sabaha karşı dörtte “Oğlum İsmail” diye başlayan bir e-mail gönderdi.

Vali Bey, e-mail’inde...
-Muhabirin ısrarla yalan haberler yaptığını öne sürüyor.
-Muhabirin sözlerini çarpıttığını iddia ediyor.
-“Adi, şerefsiz ve alçak” türü nitelemelere yer veriyor.
-“Toprağın altı da var” diyerek ahrette hesaplaşmaya gönderme yapıyor.


Vali Bey’e 7 adet tavsiyede bulunacağım:

-BİR: Sabaha karşı dört, uyku için ideal saattir, insan vücudu kendini otomatik olarak kapatır o saatte. Bırak bilgisayarı. Yat ve uyu. “Gecenin şerri, sabahın hayrı” derdi eskiler. Gecenin şerriyle yazılan e-mail’den kimseye hayır gelmez.


-İKİ: “Sitem içeren özel bir e-mail gönderdim, ortalığa serilmesine bir anlam veremedim” türü sözler etme. Ancak birbiriyle didişen sevgililer, birbirlerine “sitem” içeren özel mail’ler atarlar. Valilik makamı, sitemli e-mail’leri kaldırmaz.

-ÜÇ: Tartışma konusu toprağın altına girmiş 19 yaşındaki bir genç ise muhatabını “toprağın altı” ile korkutma. Mümkünse “toprağın altı” temasından büyük bir hızla uzaklaş.

-DÖRT: Israrla çarpıtılan haberler söz konusuysa sen de ısrarla tekzip gönder, ısrarla yalanlama yap, ısrarla basın toplantısı düzenle... Ama asla hırslanmış bir ergen gibi “özel e-mail” gönderme.


-BEŞ: Hiçbir mesaja “oğlum İsmail” diye başlama... Sen böyle başlarsan muhatabın da “oğlum Vali” diye başlama hakkını kendinde görür... Büyük devletimizin koca valisinin “oğlum” diye başlayan bir hitaba maruz kalmasına hangi milli yürek dayanır?


-ALTI: Son dönemde ortaya çıkan “höt zöt yapmak ile devlet yönetmek arasında sıkı bir ilişki vardır” havasına kendini fazla kaptırma... Höt zöt yapmayı şiar edinenler bile seni yarı yolda bırakıverirler.


-YEDİ: Önce “O mail’i ben göndermedim”, sonra “O mail’i ben gönderdim” deme... Önce “oğlum İsmail”, sonra “İsmail Bey” deme... Hep doğruyu söyle... Hep olduğun gibi ol... Yazarken nasıl cesur oluyorsan, yazdıkların ortaya çıktığında da cesur ol."


Ahmet Hakan'ın yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com