Ahmet Kaya'nın gözleri de ışık oldu

Ahmet Kaya'nın gözleri de ışık oldu
Ahmet Kaya'nın korneaları 34 yaşındaki tekstil işçisi Cem Dağ'a nakledildi.

Türkiye'de, bağışlanan organlarıyla dünyaya örnek olan Uşaklı Ahmet Kaya'nın korneaları 34 yaşındaki tekstil işçisi Cem Dağ'a nakledildi. Daha önce de iki kez nakil olmasına rağmen uyum sorunu nedeniyle görme yetisine kavuşamayan Dağ, "Çok mutluyum. İşşallah bu sefer görüceğim. Kaya'nın ailesiyle de tanışmak istiyorum' dedi.

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleştikten sonra, kolları ve yüzü başka hastalara nakledilerek, Türk Tıp tarihinde bir ilke imza atılmasını sağlayan Ahmet Kaya'nın, kornealarına da uygun alıcı bulundu. DKaya'nın korneaları daha önce de iki kez nakil yaptıran, ancak uyum sorunu nedeniyle görme yetisine kavuşamayan Denizlili tektil işçisi Cem Dağ'a nakledildi. Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan naklin çok başarılı geçtiğini söyleyen Dağ, "Çok mutluyum. Ahmet Kaya'ya ve ailesine minnettarım. Allah mekanını cennet etsin" dedi.

"GÖREMEDİĞİ İÇİN OKUYAMAMIŞ"

Doğuştan görme rahatsızlığı olan Cem Dağ, gözlerinin ancak yüzde beş görebildiğini ve bu sebeple de ömrü boyunca zorluk yaşadığını dile getirdi. Görme sorununuz varsa hayatın her yerinde, kişisel ihtiyaçlarınızı giderirken bile zorluk yaşıyorsunuz diyen Dağ, "Bir dolmuşa binmek için bile birisine ihtiyacınız var. Çünkü onun nereye gittiğini göremiyorsunuz" dedi. Göremediğinden dolayı birçok şeyi yaşayamadığını söyleyen Dağ, "Okulumu da gözlerim görmediği için bırakmak zorunda kaldım" diye konuştu.

"İKİ NAKİL DAHA OLMUŞ"

1996 yılında henüz lise öğrencisiyken, ilk kornea naklini yine aynı hastanede olduğunu söyleyen Cem Dağ, "Ancak ameliyat sonrası kornealar gözüme uyum sağlamadı ve herşey daha da kötüye gitti. Çünkü bu nakil çok riskli bir nakil" dedi. Daha sonra yine kornea beklemeye başladığını ifade eden Dağ, 2004 yılında, bu kez de Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde nakil olduğunu, ancak yine uyum sorunu nedeniyle naklin bir işe yaramadığını dile getirdi. Üçüncü naklini Uşaklı Ahmet Kaya'nın ailesinin bağışladığı kornealardan olan Dağ, ameliyatının başarılı geçmesine çok sevindiğini belirterek, " Ahmet abiyi rahmetle anıyorum. ailesine de çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Çok insanın yüzünü güldürdüler" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com