Ahmet Takan “Kardeşim Abdullah Gül” masalını yazdı!..

Ahmet Takan “Kardeşim Abdullah Gül” masalını yazdı!..
Bir dönem hem Cumhurbaşkanı'na hem de Başbakan’a basın danışmanlığı yapmış olan Ahmet Takan Yeniçağ Gazetesi’ndeki köşesinden AKP kulisleri aktarmaya devam ediyor. Bugünkü yazısından “AKP’de liderlik kapışması” konulu yazısından bir kısmı sizlerle paylaşı

En son yazacağımızı ilk başta söyleyelim;
Gül ve Erdoğan’ın kapışmalarına bundan sonra daha sık tanık olacağız..
Tayyip Erdoğan, kendini yarı açık, yarı kapalı çelmelediğini çok iyi bildiği Abdullah Gül’e bu sefer açıktan sert çıktı; “Çift başlı yönetim olmaz”. Yani; aradan çıkacaksın Abdullah Bey!.. Bu, aynı
zamanda, ikilinin arasını bulmaya çalışan menfaat topluluklarına da verilen net bir mesajdı.
Hani şu  “Tayyip Bey Köşk’e çıksın, Abdullah Bey tekrar partinin başına geçsin” diyenler var ya.. Onlara da dendi ki; “İkimiz artık bir arada olamayız”..
Uzun zamandır Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan arasındaki siz deyin  “koltuk kavgası”, biz diyelim  “AKP’de liderlik kapışması”nın nice örneklerini yazıyoruz. En son Çankaya Köşkü’ndeki 29 Ekim resepsiyonunda  “polis barikatı”nda meydana gelen patlak; Gül ile Erdoğan arasındaki tüm sahte gülücüklere rağmen çözülemeyecek krizi  iyice gün ışığına çıkardı.
En son yazacağımızı ilk başta söyleyelim;
Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan arasında bundan sonra daha sık kapışmalara tanık olacaksınız.
“Polis barikatı”nın kaldırılması talimatı yüzünden bir tek Ankara Valisi tost olmadı. Taraftar medya da ne yapacağını şaşırdı. Suya sabuna dokunmadan kıyıdan köşeden haberlerle işi geçiştirmeye,  “Cumhurun balosu ah ne güzeldi”  yazılarına tam gaz devam ediyorlar ama nafile!.. Tayyip Erdoğan vitesten attı, sinirlerine hakim olamıyor. 2014 tarihi yaklaştıkça daha da agresif olacak. Abdullah Gül ise sinirlerine daha hakim bir siyasetçi. İnceden oyma zanaatının en usta isimlerinden biridir Abdullah Gül.
 
Vali işin bahanesi...
Demokrasi geleneğimizde Valiler, siyasi iktidarın değil Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi olarak kabul edilir. O yüzden; daha önceki kapışmalarda olduğu gibi Ankara Valisi yine işin bahanesi oldu.
Tayyip Erdoğan, kendini yarı açık, yarı kapalı çelmelediğini çok iyi bildiği Abdullah Gül’e bu sefer açıktan sert çıktı;
“Çift başlı yönetim olmaz” .
Yani; aradan çıkacaksın Abdullah Bey!..
Bu, aynı zamanda, ikilinin arasını bulmaya çalışan menfaat topluluklarına da verilen net bir mesajdı. Hani şu  “Tayyip Bey Köşk’e çıksın, Abdullah Bey tekrar partinin başına geçsin” diyenler var ya.. Onlara da dendi ki; “İkimiz artık bir arada olamayız” ..
İnanın bana, buna en çok Emine Erdoğan sevinmiştir. Ankara’da herkes çok iyi biliyor ki; Hayrünnisa Gül ile küs ve kavgalı olan Emine Erdoğan, 29 Ekim resepsiyonuna zorla geldi.
Bundan sonrasını daha iyi görebilmek adına geçmişte yaşanan gerginlikleri de tekrar hatırlamak ve hatırlatmakta fayda var.
İsterseniz en başa saralım;  “kardeşim Abdullah Gül”  masalından başlayalım. Bu arada bugüne kadar bilinmeyenlerden de haberdar olursunuz!..
Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığını  “kardeşim” duygusallığı ile açıklamış, grup toplantısında alkış tufanı kopmuştu. Fedakar Erdoğan, kendisinin hakkı olan büyük makamı elleri ile kardeşi Gül’e vermişti.
Öyle miydi?
Kocamaan bir hayır..
Bazı çok önemli detayları, daha sonra yazmak adına saklı tutacağım. O iş öyle olmadı.


AKP kulislerinde konuşulanları aynen aktarıyorum;
“AKP, 12 Eylül referandumundan bu yana tam bir keşmekeş içinde. Tayyip Bey’in hastalığı, Gül’ün görev süresi, krizi giderek derinleştiriyor. Artık Tayyip Erdoğan’ın karizması da yetmiyor yönetmeye AKP’yi. Çünkü tek adamlık her yere yetişmeyi gerektiriyor. Bu olmayınca da AKP’de herkes sağa sola yalpalıyor; kimi Gül’e kimi Tayyip’e kimi de...
En büyük sıkıntı bu.
(Ahmet Takan\Yeniçağ)

Yazının tamamını okumak için bağlantıyı tıklayınız:
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=24633
(KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com