Ahmet Türk Cemaatlerden Rahatsız!

Ahmet Türk Cemaatlerden Rahatsız!
Ahmet Türk, misyonerlerin Kürtlere İslamiyet'i dayatmasının büyük bir tehlike olduğunu söyledi..

Diyarbakır'da düzenlenen Mezopotamya 2. İnanç Çalıştayı'na başkanlık eden DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, bölgede çalışma yürüten cemaatlerin Kürtlere İslamiyet'i dayatmasının büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

1925'lerde çıkarılan Takviri Sukün yasasına benzer çalışmaların yapıldığını öne süren Türk, "Bu misyonerler nüfusun yüzde 99'u Müslüman olan Kürtlere resmi bir ideolojik anlayış ile dini dayatıyor" dedi.

FARKLI İNANÇ VE KÜLTÜR TEMSİLCİLERİ KATILDI

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnanç Komisyonu 2. Mezopotamya İnanç Çalıştayı Diyarbakır'da başladı. DTK Eş Başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk'un başkanlık ettiği Class Otel'deki çalıştaya Alevi, Sunni, Yezidi, Süryani, Asuri, Ermeni, Rum, Arap, Mıhellemi gibi farklı inanç ve kültür temsilcileri katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, bütün inançların özgürleşmesi gerektiğini söyledi.

TÜRK, CEMAATLERDEN RAHATSIZ

İnançların farklı bir grup, farklı bir inanca ve farklı bir anlayışa dayatılmasının tehlikeli olduğunu vurgulayan Türk, bölgede faaliyet gösteren cemaatlerden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. 1925'lerde çıkarılan Takviri Sukün yasasına benzer çalışmaların yapıldığını öne süren Türk, "O gün, Kürtler sürgün edilerek susturulmuş ve arkasında tekkeler, zaviyeler, cemaatler resmileştirilmeye çalışılmıştır. Bu gün de buna benzer tehlikeli şeylerin geliştiğini görüyoruz. Yüzde 99'u Müslüman olan Kürtler, İslam dinini çok iyi biliyor, vicdan ve yüreğinde yaşıyor. Ama birilerinin yeniden Kürtlere İslamiyet'i öğretmeye çalıştığını görüyoruz. Kürdistan'daki medreselerde seydalar (İmamlar) önemli çalışmalar yapmış ve İslamiyet'i yüreğinde yaşıyor. Ama misyonerlik adına Kürtlere İslamiyet'i öğretmeye çalışmak gerçekten bizleri düşündürecek bir durumdur. Bu misyonerler, İslamiyet'i bize öğretme konusunda bu çalışmaları yaparken, bu halkın dilini, kültürünü savunamıyorlar. Burada yine resmi bir ideoloji anlayışı ve Kürtlere dayatma vardır. Bunu tehlikeli olduğunu görüyoruz. Demokratik Özerklik projesi kapsamın da inançların özgürleşmesi için çalışmalar yürüteceğiz" dedi.

İki gün sürecek olan Mezopotamya 2. İnanç Çalıştayında 'Anayasa tartışmaları ve laiklik ekseninde talepler', 'Demokratik özerklik ve inançların kamusal varlığı' ile 'İnanç gruplarının toplumsal barışın sağlanmasındaki rolü' adı altında üç başlık halinde tartışılacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com