Ahmet Türk Ne Demek İstedi?

Ahmet Türk Ne Demek İstedi?
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) lideri Ahmet Türk hükümete nasıl göndermede bulundu?..

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) lideri Ahmet Türk, Bulanık ilçesinde yarın düzenlenecek ''barış törenlerine'' katılmak üzere geldiği Muş'ta, BDP İl Başkanlığını ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Demokratik yaklaşım umudu
''Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesinin kaçınılmaz olduğunu'' belirten Türk, bu dönemde sorunu bütün boyutlarıyla gören ve çözümünü gerçekleştirecek demokratik bir yaklaşım ortaya çıkmasını umut ettiklerini ifade etti.

Türk, devletin ve hükümetin doğru bir yaklaşım sergilemesi durumunda ''eylemsizlik sürecinin uzun bir zamana yayılacağı konusunda'' çok açık mesajlar verildiğini belirterek, şu görüşleri dile getirdi: ''Önemli olan Kürt halkını tatmin edecek adımların atılmasıdır. Kürtlerin güveneceği bir sürecin başlatılmasıdır. Dünyanın hiçbir yerinde barış tek taraflı oluşmamıştır. İki tarafın da barışı isteyen bir yaklaşım biçimini ortaya koyması lazım. Bugün dünyadaki örneklerine baktığımız zaman barış için mutlaka bir altyapı oluşturulmuştur. Diyalog oluşturulmuştur. Görüşmeler sağlanmıştır ve görüşmeler sonucunda barışçıl bir sürecin gelişmesinin önü açılmıştır. Tabii ki bizim istediğimiz de güven verici adımların atılmasıdır. Biz inanacağız, halkımız inanacak, güven duyacağız, mücadelemiz güven duyacak. Biz bunları görmediğimiz zaman barışın kolay olmayacağını da görüyoruz. Çünkü barış güven üzerine kurulur.''

Türk, herkesin sürecin doğru bir şekilde işlemesi konusunda katkı sunacağına inandığını belirterek, ''Çünkü artık ertelemenin hiç kimseye yarar getirmeyeceğini görüyoruz. Barışı ertelemek, görmemezlikten gelmek, biraz daha acıların yaşanması anlamına geliyor'' dedi.

KCK operasyonuna gönderme
KCK operasyonu kapsamında BDP'lilerin gözaltına alınmasıyla ilgili bir soru üzerine ise Türk, ''Barışçıl sürecin gelişmesinin önünü tıkayan mantıkların devreye girdiğini görüyoruz. Herkesin özgürce tartışabileceği bir Türkiye'nin özlemini ve çalışmalarını yaparken, bugün Şanlıurfa'da, Adıyaman'da arkadaşlarımızın gözaltına alınması, tutuklanmasının elbette ki sürecin sağlıklı gelişmesine büyük bir zararı olur'' karşılığını verdi.

Türk, beraberindeki BDP Muş Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman'la birlikte Malazgirt ilçesine hareket etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com