'Ahmet Yakupoğlu' Sempozyumu

'Ahmet Yakupoğlu' Sempozyumu
Kütahya'da gerçekleştirilen 'Ahmet Yakupoğlu Sempozyumu'nda, yaşayan değer dünyaca tanınmış ressam ve neyzen Ahmet Yakupoğlu çeşitli yönleriyle ele alınarak tanıtıldı.

Kütahya'da gerçekleştirilen 'Ahmet Yakupoğlu Sempozyumu'nda, yaşayan değer dünyaca tanınmış ressam ve neyzen Ahmet Yakupoğlu çeşitli yönleriyle ele alınarak tanıtıldı.
Sempozyumun açılışında konuşan GSF Dekan Yardımcısı Yard. Doç.Dr. Mahmut Ayhan, Ahmet Yakupoğlu, Kütahya'da Türk Sanatına kendi halinde hizmet ederken, ismi lanse edilmemişken, çalışmalarını burada sürdürmüş, eser vermiş, Kütahya'yı karış karış dolaşarak resimlemiş bu yetmemiş Konya, Antalya, Bursa, İstanbul gibi çeşitli illerin tarihi mekanlarını fırçasıyla belgelemişti” dedi.
Dumlupınar Üniversitesi'nin Ahmet Yakupoğlu anısına, onu genç nesillere tanıtmak için Ahmet Yakupoğlu resim yarışması düzenlediğini belirterek, bu yarışma devam ederken sempozyumla bunu taçlandırmak istediklerini, Ahmet Yakupoğlu'nun Türkiye çapında- ulusal çapta tanıtmak için bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini söyledi ve Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'ın bu konuda teşvik ve desteklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ahmet Yakupoğlu pek çoğumuzun kendini tanımadığı, değerini bilmediği büyük bir değerimiz” diyen Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, Batı'nın değerlerini öğrenirken Dede Efendi, Itri gibi kendi değerlerimizi ihmal ettiğimizi, Bethowen'ı öğrenmemiz doğruydu ama kendi değerlerimizi ihmal etmeden bu doğruydu dedi.
Rektör Karaaslan, Hisarlı Ahmet, Evliya Çelebi derken Ahmet Yakupoğlu da Üniversitemizin öğretim elemanlarımızın gayretli çalışmasıyla Türkiye'nin ve Kütahya'nın gündemine getirilmiş oldu. Bundan sonra da kendi değerlerimizi tanımak ve yetişen genç kuşağa tanıtmak adına bu tür çalışmalarımız devam edecek. “ dedi.
Mimar Sinan, Dede Efendi, İtri, Fuzuli, gibi bizi biz yapan değerleri yaşantımızdan çıkardığınızda Türk medeniyetinden bahsedemezsiniz diyen Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, Ahmet Yakupoğlu'nu yaşayan bir değer olarak niteleyerek, Sempozyuma katılan konuşmacıların anlattıklarından Yakupoğlu'nun ne kadar tevazu, edep, haya abidesi ve derin düşüncelere sahip olduğunu göreceğiz, bundan sonra onu daha geniş anlamda tanıtmanın çabası içinde olacağız “dedi.
Konuşmaların ardından tasavvuf müziği dinletisi yapıldı. Sempozyuma destek olanlara Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan tarafından teşekkür plaketi verildi.
Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Sercan Kehribar tarafından hazırlanan Ahmet Yakupoğlu belgeseli de katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.
Sempozyuma katılanlar daha sonra Rektörlük fuayesinde Ahmet Yakupoğlu'nun eserlerinin sergilendiği sergiyi gezdiler.
Öğleden sonra düzenlenen oturumlarda Prof.Dr. Ahmet Atan, Doç.Dr. Levent Merçin, Yrd.Doç.Dr. Mehmet Gönül, Yrd.Doç.Dr. Mustafa Güneş ile araştırmacı Mustafa Kalyon, Hayrettin Subaşı, Ahmet Yıldız, Tekin Uğurel, Mücahit Dinç, Doğan Eren, Yrd.Doç.Dr. Selma Şahin, Murat Cengiz, Araştırma Görevlileri Figen Durmuş, Merve Karaoğlu Ahmet Yakupoğlunu kişiliği, sanatçı kimliği, eserleri, musiki yönünü ayrıntılı olarak anlattılar.
Katılımcılar gerçekleştirilen oturumlarında ardında Ahmet Yakupoğlu'nun Maltepe mahallesindeki evini ziyaret ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com