Ahmet Yakupoğlu'na Üstün Hizmet Ödülü

Ahmet Yakupoğlu'na Üstün Hizmet Ödülü
Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu'na Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 'üstün hizmet ödülü' verileceği açıklandı.

Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu'na Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 'üstün hizmet ödülü' verileceği açıklandı.
Kütahya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 2010 Yılında TBMM Onur ve Üstün Hizmet Ödülü'ne, Kız Yetiştirme Yurdu yaptırarak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağışlayan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Anaokulu yapılması için arsa bağışlayan ve 'Gülsen Güzen Sosyal Kültürel, Eğitim tesisi' yapımı için Kütahya Belediyesi'ne arsa bağışlayan Fethi Güzen, Hediye Güral Anaokulu'nu yaptırarak Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlayan ve ArtGraft Fabrikası yatırımı ile kentte istihdamın artmasına katkıda bulunan Rıza Güral, Simav Gülizar Eren İlköğretim Okulu'nu yaptırarak Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlayan, Simav Teknik Eğitim Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulu'na ek bina yaptırarak Dumlupınar Üniversitesi'ne bağışlayan Dr.İbrahim Naci Eren, eserlerini 'Ahmet Yakupoğlu Kültür ve Sanat Vakfı'na' bağışlayan, Kütahya Müzesi kurucularından olması ve ayrıca ünlü ressam, neyzen, tezhip ve minyatür üstadı olan Ressam Ahmet Yakupoğlu bir süre önce TBMM hizmet ödülüne aday gösterildiği hatırlatıldı.
TBMM Başkanlık Divanı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 5'i dernek ve vakıf, 70'si şahıs olmak üzere toplam 75 sivil toplum örgütü ve şahsa verilen Onur ve Üstün Hizmet Ödülü Kütahya'dan aday gösterilenler arasından ressam-neyzen-tezhip- Sanatçı Ahmet Yakupoğlu'na verileceği açıklandı.
Ödül töreni 15 Temmuz Perşembe günü Saat 11.00'de TBMM Tören Salonu'nda yapılacağıda duyruldu.
Ahmet Yakupoğlu'nun özgeçmişi hakkında bilgi veren Kütahya Valiliği açıklamalarada bulundu:
'Ahmet Yakupoğlu, 1920'de Kütahya'da doğmuştur. Resim ve musikiye olan ilgisi okul öncesi yıllarında başlar. 1941 yılında Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver'in Kütahya Vahit Paşa Kütüphanesi'ndeki yazmaları tetkik için Kütahya'ya gelişi Yakupoğlu'nun hayatını birdenbire değiştirir. Yakupoğlu, Kütüphane Müdürü Hamdi Efendi vasıtasıyla Ünver'le tanışır. Ünver, kendisine bir konu vererek resimlendirmesini ister, ortaya çıkan çalışma Yakupoğlu'nun sanat kabiliyetini göstermeye yeter. Böylece 1941'de Süheyl Ünver'in yönlendirmesi ile Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne kaydolur. Akademi'de Feyhaman Duran'ın atölyesinde eğitim alır ve 1945 yılında buradan mezun olur.
Yakupoğlu, İstanbul'daki tahsilini tamamladıktan sonra memleketi Kütahya'ya döner ve önceden başladığı Kütahya ile ilgili resim çalışmalarına devam eder. Yaptığı dört bine yakın tablonun önemli bir kısmı bu şehre aittir. Camiler, türbeler, tarihi evler, eski sokaklar, kimi önemli kişilerin portreleri, özellikle Kütahya'nın ve civarının doğal güzellikleri, değirmenler, çağlayanlar Yakupoğlu'nun belli başlı konularıdır. Tablolarındaki renk özellikleri kadar ışık ve gölge oyunları da son derece başarılıdır.
Sanatçının, İstanbul ve Kütahya'ya ait resim çalışmaları sonradan iki albüm halinde basılmıştır. Bu albümlerden ilki 'Ahmet Yakupoğlu'nun Fırçasından Boğaziçi (Anadolu Yakası)', diğeri de Kütahya'yı konu alan 'Rengarenk Kütahya' Albümü'dür. Bu iki eser Türk Petrol Vakfı'nca kültür dünyamıza kazandırılmış önemli çalışmalardır. Ayrıca 2002 yılında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce basılmış 'Resimde İstanbul” ve “İstanbul Ressamı Ahmet Yakupoğlu' isimli eser de, sanatçının kendi anlatımlarını ve yapmış olduğu İstanbul resimlerini içermesi açısından son derece güçlü ve prestijli bir kaynaktır. Sanatçının yağlıboya eserlerini kapsayan albümler bulunsa da suluboya çalışmalarının yer aldığı herhangi bir katalog bulunmamaktadır.'
Ayrıca Ahmet Yakupoğlu'nun, İzmir'de manevi kızı Havva Sökmener'in evinde ikamet ettiği de bildirlidi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com