Ahşap oyuncak "Çin pazarına" karşı

Ahşap oyuncak "Çin pazarına" karşı
Pek çok ünlü ismin dekoratörlüğünü yapan Ersin ve Ayşe Ünlü çifti, kendi geliştirdikleri bir yöntemle Çin'e rakip olacak bir üretime imza atarak, ahşaptan, sağlığa zararlı hiçbir madde içermeyen oyuncak üretmeye başladı.

Pek çok ünlü ismin dekoratörlüğünü yapan Ersin ve Ayşe Ünlü çifti, kendi geliştirdikleri bir yöntemle Çin'e rakip olacak bir üretime imza atarak, ahşaptan, sağlığa zararlı hiçbir madde içermeyen oyuncak üretmeye başladı.
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ünlü çifti, orman ülkesi olan Türkiye'de ahşap oyuncak sektörünün gelişmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin 1 yıl içerisinde Çin'e rakip olacak fiyatlarda ahşap oyuncak üretebileceğini söyledi.
Sektörün önde gelen firmalarının Çin'le olan ilişkilerini, ülkede faaliyet gösteren fabrikaların sağlıksız üretimi nedeniyle kestiklerini ve bu nedenle geçen yıl Çin'de 4 bin oyuncak fabrikasının kapatıldığını ifade eden Ersin Ünlü, oluşan bu boşluktan kendileri gibi yüzde 100 doğal ve yüzde 100 Türk malı oyuncak üreten firmaların kazançlı çıkacağını kaydetti.
Oyuncak sektörünün önde gelen firmalarıyla görüşmelerin sürdüğünü anlatan Ünlü, 1 yıl içerisindeki hedefini Türkiye'de 2000 noktaya ulaşmak ve dünya üzerinde 5 milyon adet ahşap oyuncak satmak olarak açıkladı.
Yurt dışında üretilen ahşap oyuncakların zararlı maddeler içerdiğini belirten Ünlü, 'Bu ürünlerin tümü boyalı olduğu için hepsi zararlı madde içeriyor. Piyasadaki gıda boyaları bile az zararlı! Bu sebeple biz ürünlerimizde boya kullanmıyoruz. Ben bitkisel boya üzerine çalışmalar yapıyorum. Eğer ahşap üzerinde tutturabilirsem uygulayacağım' dedi.
Ünlü, Avrupa ürün mevzuatlarına uygunluğu gösteren Conformite European Belgesi'yle üretim yaptıklarını ifade ederek, formaldehit gibi zararlı maddeler içeren MDF ve kontrplak kaplamalar ile tutkalı ürünlerinde kesinlikle kullanmadıklarını belirtti. İnşaat mühendisi Ersin Ünlü ile mimar Ayşe Ünlü, oyuncak sektörüne neden girdiklerini şu sözlerle anlattı:
'2 yıl önce 3 yaşındaki çocuğumuza yüzde 100 doğal oyuncak almak istedik. Neredeyse bütün oyuncakçıları dolaştık. O günlerde haberlerde sürekli Çin mallarının sağlığa zararlı olduğundan bahsediliyordu. Bir gün, alışveriş merkezindeki bir kasiyere, 'Çin malı olmayan oyuncaklarınız ne tarafta' diye sorduk. O da, 'Çin malı olmayan oyuncak yok ki' dedi. O gün ofise dönüp kıl testereyle bir tane oyuncak yaptık. Ardından, 1,5 sene boyunca, 'Bu konuda ne yapabiliriz' diye düşündük. Sonunda bulduk. Ahşaptan tamamen doğal maddeler içeren puzzle oyuncaklar üretecektik.'
Dünya üzerinde, kıl testereyle yapılan ahşap oyuncağı, CNC makineleriyle daha seri ve daha estetik üretmek için 1,5 yıl boyunca gece gündüz çalıştıklarını anlatan Ersin Ünlü, şanslarının da yaver gitmesiyle yeni bir yöntem geliştirdiklerini ve bunu dünya üzerinde sadece kendilerinin uygulayabildiğini söyledi.
CNC makinelerinde kesilen ahşapları yine kendi geliştirdikleri yöntemle zımparaladıklarını anlatan Ünlü, ahşapla ahşabı zımparalayarak normal zımparadaki kimyasal maddeleri oyuncağa taşımadıklarının altını çizdi.
Oyuncakların tamamının, küçük bir canlının salgısından elde edilen doğal reçineyle cilalandığını vurgulayan Ünlü, 'Bu kesinlikle zararlı bir madde içermiyor. Fabrikamıza gelenlere bardak bardak ikram edebiliriz! Bunu niye yapıyoruz? Çünkü çocuk bununla oynarken ağzına sokabilir, üstüne su damlatabilir.
Ahşabın üzerine su damladığı zaman bakteri üreme riski oluşur. Özellikle çocuk tükürüğünde çok bakteriyel ortam var. Oyuncağa sürdüğümüz doğal reçine sayesinde ahşapta bakteri üremiyor. Bunu yaparak ahşabın su emmesini kestik. Böylece çocuğun tükürüğünü kestik ki içerde bakteri üretmesin' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com