Ahtapot robot üretildi

Ahtapot robot üretildi
Robot teknolojisinde, biyomimetik ya da bir diğer adıyla biyomikri çok önemli bir yere sahip.
Biyomimikri, doğayı taklit bilimi anlamına geliyor ve hem teknolojik olarak ileri seviyeye sahip hem de doğaya dost ve ekonomik ürünler geliştirmeye yardımcı oluyor.
 
Her geçen gün, doğadaki canlıları taklit eden yeni robotlar üretilmeye çalışılıyor. Bu anlamda, yeni geliştirilen bir robota dair yeni bir haber de dün Science dergisinden geldi.
 
Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Müge Kanay'ın yaptığı açıklamaya göre robotlar tasarlamada bilim adamlarının ilham kaynağı, bu kez bulundukları ortama göre kılık değiştirebilen, kamuflaj ustası ahtapotlar oldu. Silikon bazlı bu robotlar, oldukça yumuşak bir malzemeye sahip ve bulundukları ortamın arkaplan fonuna göre kendilerini kamufle edebiliyorlar ya da arzuya göre bulunduğu yeri belli etmek için rengini koyulaştırabiliyor.
 
Robotları geliştiren araştırmacılar; mürekkep balığı ve ahtopotlar gibi yumuşak organizmaların kamuflaj özelliklerinin dinamik renklendirme projesi üretmede onlara ilham verdiği görüşünde.
 
Sistem ise şu şekilde çalışıyor: Üç boyutlu yazıcılar kullanılarak kalıplar oluşturuluyor. Kalıpların içerisinde mikro kanallar meydana getirmek için silikon dökülüyor ve üstü bir başka silikon katmanıyla örtülüyor. Tüm katlar oluşturulduktan sonra, mikrokanallardan içeriye renkli sıvılar pompalanarak robotun bulunduğu ortamdaki renkleri ve desenleri taklit edilmesi sağlanıyor.
 
21. yüzyıl teknolojisiyle yapılan bu işlem görüldüğü gibi oldukça emek isteyen, çok aşamalı bir süreçten oluşurken, ahtapot ve mürekkep balığı gibi doğadaki canlılarda çok daha karmaşık bir şekilde milyonlarca yıldır başarıyla işlemekte...
 
Bir başka başarılı robot ise 2011 yılında üretilmişti. Bu robot da, doğadaki bir başka canlıyı, tırtılları taklit ediyordu. Tırtılların kendilerini kıvırma özelliklerinden ve esnek yapılarından ilham alınarak geliştirilmişti. Ve ufacık bir tırtılın yapabildiği marifetleri yapabilmesi için milyonlarca dolar harcanmıştı.
 
Doğadaki saklı olan teknolojilerin ne kadar üst düzey olduklarını, aynısını yapmaya kalkıştığımızda anlıyoruz. Fakat en büyük sorunumuz şu, aynısını hiç yapamıyoruz. Üretebildiklerimiz sadece bir benzerleri! (NSK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com