AIDS için umut...

AIDS için umut...
Bilimadamları AIDS'e neden olan HIV virüsüne karşı somut sonuçlar veren ilk tedavi aşısını, başarıyla geliştirmekte olduklarını açıkladılar.

Çağın en korkutucu hastalıklarından AIDS'e neden olan HIV virüsü, günümüzde çeşitli ilaçların hayat boyu kullanımı ile belli bir aşamaya kadar baskı altında tutulabiliyor. Ancak, bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eden virüse karşı henüz etkin bir tedavi yöntemi yok.

Belçikalı bilim insanlarından gelen açıklama ise AIDS hastaları için umut vaat ediyor. Anvers kentindeki Tropik Medikal Enstitüsü bilim insanları, hastalığa karşı somut tedavi sağlayacak bir aşı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Bilim insanları, aşının tamlanması halinde, virüsün, artık başka ilaç veya tedaviye gerek bırakmadan ömür boyu kontrol altında tutulup zararsız bir seviyede tutulabileceğini savunuyor.

Aşı, insanlarda test edilmiş ve HIV virüsünün önemli belli varyasyonları üzerinde başarıya ulaşmış. HIV virüsü kapan kişilere uygulanan bu aşının, tüm varyasyonları baskı altına aldığı zaman virüsün bulaşıcı özelliğini de ortadan kaldırması bekleniyor.

Aşıyı geliştiren Profesör Guido Vanham şu ana kadar deneklerde hiçbir yan etki görmediklerini, aşının son halini almasının bir kaç yılı bulabileceğini söyledi.(ugk)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com