AIDS'in çaresi bulundu!

AIDS'in çaresi bulundu!
Danimarka, Aarhus Üniversite Hastanesi'nde araştırmalar yapan uzmanlar, bir kaç ay içinde AIDS hastalığına çare olacak bir tedaviyi tanıtacaklarını duyurdu.

AIDS hastası kişilerin DNA'sındaki kodlanmış virüsü alıp bağışıklık sistemiyle etkisiz hale getirmeye dayanan tedavi yöntemi, bilim dünyasında ses getirdi.
 
Danimarka Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen 2.1 milyon dolarlık araştırma, 15 AIDS hastası üzerinde deneniyor. Denemeler olumlu sonuçlanırsa dünyada yaklaşık 33 milyon insanı etkileyen bu hastalık için geliştirilen teknik, daha geniş bir alanda test edilecek.
 
Araştırmada yer alan Doktor Ole Sogaard, bulguların henüz insan üzerindeki etkisinin sonuçlanmadığını belirtti: "Çalışma hastanın bağışıklık sisteminin AIDS'li virüsü tanımasını ve onu etkisiz hale getirmesini amaçlıyor. Bunun etkisi ise kişinin bağışıklık sisteminin gücü ve duyarlılığıyla ilgili."
 
İngiliz uzmanların da beş ayrı üniversitede benzer araştırmalar yürüttüğü kaydedildi. Ancak her iki çalışmanın da AIDS'i engellemede değil bu hastalığı taşıyan insanları tedavi etmede etkili olacağı açıklandı. (CTK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com