AİHM Türkiye'yi tazminata mahkum etti

AİHM Türkiye'yi tazminata mahkum etti
AİHM, gazeteci Tuşalp’ın Başbakan Erdoğan’ı eleştiren iki yazısı nedniyle tazminata mahkum edilmesini eleştirdi.

AİHM, gazeteci Tuşalp’ın Başbakan Erdoğan’ı eleştiren iki yazısında "kabul edilebilir eleştirileri aştığı" gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum edilmesini "ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi" olarak değerlendirerek, Türkiye’yi, Tuşalp’a tazminat olarak 5 bin euro ödenmeye mahkum etti.

Türk yargısının, Gazeteci Yazar Erbil Tuşalp’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren iki yazısını "kabul edilebilir eleştirileri aştığı" gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum etmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından "ifade özgürlüğüne müdahale" olarak değerlendirildi. Mahkeme, Tuşalp’a tazminat olarak 5 bin euro ödenmesine karar verdi.

Strazburg’da faaliyet gösteren AİHM, Ankara’daki bir mahkemenin, Erbil Tuşalp’ın, Birgün gazetesinde 2005-2006 tarihlerinde yayınlanan iki yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği gerekçesiyle verdiği kararı “orantısız” buldu.

Ankara’daki mahkeme, söz konusu yazılarında eleştirileri kabul edilebilir eleştiri sınırlarının ötesinde ve Başbakan Erdoğan’a karşı asılsız bir kişisel saldırı olarak yorumlayarak Tuşalp’ı 10 bin TL tazminata mahkum etmiş ve bu karar Yargıtay tarafından onaylanmıştı.

AİHM kararında, Tuşalp’ın yazılarında Başbakana karşı çok ağır eleştiriler bulunduğunun doğru olduğunu ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüne ilişkin 10. maddesinin sadece lehte değil aynı zamanda rahatsızlık ve şok yaratan fikirlerin iletilmesini de koruduğuna dikkat çekti.

Mahkeme Erbil Tuşalp’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye’yi suçlu bularak 5 bin euro manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com