AİHM'den Sami Selçuk'a Önemli Görev!

AİHM'den Sami Selçuk'a Önemli Görev!
Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk, AİHM'e aday gösterilecek yargıçları değerlendiren Danışma Paneli'nde...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) için aday gösterilecek yargıçları değerlendirmek ve yeterliliklerini incelemek üzere kurulan Danışma Paneli'ne Türkiye'nin aday gösterdiği Yargıtay eski Başkanı Sayın Sami Selçuk'un seçimi dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin icra, parlamenter ve yargı kanatlarında kilit noktalara geldiği" belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin son dönemde uluslararası kuruluşlarda etkileyici bir başarı grafiği yakaladığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Hatırlanacağı üzere, Antalya Milletvekili Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Ocak 2010'da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı'na seçilmiş, 10 Kasım 2010 tarihinde de Sayın Bakanımız Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı'nı devralmıştı.

Sayın Sami Selçuk'un da AİHM yargıçlarının seçimi için son derece önem taşıyan bu göreve seçilmesi, Türkiye;nin Avrupa Konseyi'nin icra, parlamenter ve yargı kanatlarında kilit noktalara geldiğini göstermektedir.

Bu gelişmeler, Türkiye;nin son dönemde uluslararası kuruluşlarda yakaladığı etkileyici başarı grafiğinin ve Türkiye;nin uluslararası planda artan etkinliğinin tezahürüdür."

Açıklamada, AİHM Danışma Paneli'nde Yargıtay eski Başkanı Selçuk;un yanı sıra, Rusya Anayasa Mahkemesi Başkanı Zorkin, İrlanda Yüksek Mahkemesi Başkanı Murray, Polonya Yüksek Mahkemesi yargıçlarından Gonera, AİHM eski yargıçlarından Finli Pellonpaa ile Alman Jaeger ile AİHM eski Başkanı Wildhaber'in de yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Sayın Sami Selçuk;un önümüzdeki dönemde yürüteceği yeni görevinin hayırlı olmasını dileriz" denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com