AİHM'in Kıbrıs tazminatı kararı

AİHMin Kıbrıs tazminatı kararı
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: "AİHM'nin kararı siyasi bir karardır"

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kıbrıs tazminatı karanının, siyasi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi öğretim üyelerini kabulü sırasında yaptığı açıklamada, AİHM'in aldığı karara ilişkin, kararın böyle bir zamanda alınmasının müzakerelere gölge düşürdüğünü belirterek, kararın Rum’un elini güçlendirmeye yönelik bir hareket olduğunu söyledi. 

"AİHM'nin kararı siyasi bir karardır" diyen Eroğlu,  “Müzakerelerin öze yönelik tekrar başlatıldığı bir dönemde böyle bir kararın alınması, Rum uzlaşmazlığını artırarak AB’nin de taraf olduğu izlenimi yaratacak bir davranıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs’ta sadece Rumların zayiatı olmadığını, sadece Rumların göçmen durumuna düşmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“1974 Barış Harekatı niye yapıldı? Türkiye müdahale etmemiş olsaydı bugün Kıbrıs’ta bir tek Türk’ü hayatta bulamayacaktınız. Bizim 1974’e gelinceye kadar kurmuş olduğumuz cumhuriyetten dışlanmamız, cumhuriyet kuruluncaya kadar da birçok şehit, kayıp vermemiz, cumhuriyetten dışlandıktan sonra 11 yıl gettolarda yaşamaya mahkum edilmemiz, köylerimizi boşaltmamız ve adanın yüzde 30’unda sıkışıp kalmamız. Bunlar hep göz ardı edilerek alınan kararlardır. “

Eroğlu, dış dünyanın Kıbrıs’ta anlaşma arzusunda olması halinde, özellikle AB başta olmak üzere bu gibi hareketlerde dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Böyle bir kararın böyle bir zamanda alınması, müzakerelere kara gölge düşürdü” diye konuştu. 

Rum tarafını şımartarak bir anlaşmaya varılacağını düşünmenin yanlış olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs’ta eşit iki halk olduğunu, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda yaşamak ve özgürlük için yıllarca mücadele ettiğini ifade etti.  Eroğlu, AİHM'in, Türklerin 1963’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nden silah zoruyla dışlandığını görmezden gelmesi durumunda daha çok hatalar yapacağını ifade ederek, AİHM’in gerçekleri görmesi gerektiğini savundu. 

Bir gazetecinin "Karar, Türkiye'nin AB sürecini olumsuz yönde etkileyecek mi?" sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Eroğlu,  bu kararla Türkiye’nin AB’ye bakış açısının değişeceğine inanmadığını, Türkiye'nin AB sürecinin devam edeceğine inandığını belirtti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com