Aile Hekimliği Başladı

Aile Hekimliği Başladı
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' çerçevesinde Aile Hekimliği Uygulamasının 4 Ocak Pazartesi günü itibariyle Kütahya'da başladığını belirtiler.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' çerçevesinde Aile Hekimliği Uygulamasının 4 Ocak Pazartesi günü itibariyle Kütahya'da başladığını belirtiler.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, bu proje çerçevesinde mevcut sağlık ocağı binalarının Aile Sağlığı Merkezlerine dönüştürüldüğünü ve bu dönüştürülme aşamasından sonra Aile Hekimlerinin sorunsuz bir şekilde görevlerine başaldıklarını ifade ettiler.
Yetkililer Aile Hekimliği kavramına açıklık getirerek, Aile Hekimi insanların veya ailelerinin sağlık durumunu bilen, ihtiyaç duyulduğunda ulaşılabilen ve sağlıkla ilgili her türlü soruna çözüm üreterek sağlık problemleri için ilk değerlendirmeyi ve gerekli tedaviyi yapan hekim olduklarını belirtiler. Aile Hekimliği uygulamasının amacının ise vatandaşları kendi seçebilecekleri hekimler vasıtasıyla tedavi ettirmek, eşit, nitelikli ve daha rahat bir hizmeti vatandaşlara götürmek olduğuna değinen yetkililer, İnsanların Aile Hekimlerine nasıl başvurmaları gerektiğini ise şöyle açıkladılar: '' Aile Hekimliği uygulamasına geçilen yerlerde, kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Aile Hekimine kayıt yaptırması gerekmektedir. Kişilerin Aile Hekimlerine kaydı öncelikle başlangıç aşamasında sağlık ocaklarında bulunan kayıtların esas alınarak İl Sağlık Müdürlükleri tarafından oturdukları bölgeler göz önüne alınarak ypılır. Altı ay sonra ise kişiler istedikleri taktirde Aile Hekimlerini İl Sağlık Müdürlüklerine dilekçe vererek serbest değiştirme hakkına sahip olacaklardır.'' dediler.
Vatandaşların Aile Hekimlerini kendilerinin de seçebileceklerine vurgu yapan yetkililer, Aile Hekimliği uygulaması başladıktan alt ay sonra vatandaşların istedikleri taktirde Aile Hekimlerini serbestçe değiştirme hakkına sahip olabileceklerini ifade ettiler.
İl Sağlık Müdürlüğü Yetkilileri, Aile Hekimliği hizmetlerinin, Aile Sağlığı Merkezlerine dönüştürülecek olan Sağlık Ocağı binalarında halka sunulacağını açıklayarak, Aile Hekimliği uygulamasından sağlık güvencesi olsun veya olmasın bütün vatandaşaların bu uygulamadan faydalanabileceklerine dikkat çekttiler.
Köylerde yaşayan veya yaşadığı köyde Aile Sağlığı Merkezi olmayan yerlerin ise Kütahya genelinde köy, kasaba veya beldenin bir Aile Hekimliğine bağlı olacağını belirterek, ayrıca kırsal yerleşim alanlarının coğrafi konumu, nüfusu ve ulaşım olanakları da göz önüne alınarak hizmet alımında zorlanacağı öngörülen yerler için ise gezici sağlık hizmetleri planlamasının yapıldığını belirttiler. Yetkililer son olarak da yaşlı veya yatalak olduğu için sağlık kuruluşuna gidemeyen vatandaşarın Aile Hekimleri tarafından evlerinde muayene edildikten sonra doktor tarafından gerekli görülürse hastaneler de tedavi altına alınabileceklerini açıkladılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com