Aile Hekimliği Tepkisi...

Aile Hekimliği Tepkisi...
Kütahya'ya bağlı Sabuncupınar bucağı ve 14 köyün muhtarı, ilde başlatılacak aile hekimliği uygulamasında Ilıca köyündeki merkeze bağlanmalarına tepki amacıyla imza kampanyası düzenledi.

Kütahya'ya bağlı Sabuncupınar bucağı ve 14 köyün muhtarı, ilde başlatılacak aile hekimliği uygulamasında Ilıca köyündeki merkeze bağlanmalarına tepki amacıyla imza kampanyası düzenledi.
     Sabuncupınar bucağı muhtarı Nezire Arabacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sabuncupınar ile Doğuluşah, Bayramşah, Sökmen, Bayat, Çobanlar, Söğüt, İnli, Kozluca, Seydi, Ulu, Başören, Akpınar, Fındık, İncik köylerinde yaşayanların, aile hekimliği uygulamasında termal turizm merkezi Ilıca köyüne yönlendirildiğini bildirdi.
     Bu köylerden il merkezine en uzak mesafede kalan Kozluca, Bayat ve Başören'in Kütahya'ya 25, Ilıca'ya 50 kilometre kara yolu bağlantısı bulunduğunu belirten Arabacı, hiçbir köyden Ilıca'ya toplu ulaşım aracı olmadığını anlattı.
     Arabacı, köylerde diyaliz hastalarının bulunduğunu anımsatarak, acil durumlarda Ilıca'ya ulaşımda zorluklarla karşılaşacaklarını kaydetti.
     Ilıca'nın resmi kayıtlara göre nüfusunun 190 kişi olduğunu ve 3 bin 500'den fazla kişinin yararlanabileceği yerleşim birimlerine aile hekimliği merkezi kurulabildiğini ifade eden Arabacı, şöyle konuştu:
     ''Termal turizm merkezi olduğundan Ilıca'da aile hekimliği merkezi kurulması kararı alındı. İl Sağlık Müdürlüğündeki toplantıda 6 ay süresince aile hekimliğinde Ilıca'ya bağlı kalacağımız, sonra merkezin değişeceği söylendi. Ancak buna karşıyız ve kobay olarak kullanıldığımızı düşünüyoruz. Ilıca'da özel şirketler ve belediyenin, otel, hamam, yüzme havuzu tesislerinde sağlık personeli bulundurma zorunluğu var. Köylerimize uzak ve kara yolu bağlantısı ters olduğu için uygulama başlayınca buradan yararlanmayarak tepkimizi göstereceğiz.''
     Arabacı, Sabuncupınar'daki sağlık ocağının aile hekimliği merkezi olabileceğini, bu yapılmazsa Kütahya'daki sağlık ocaklarından yararlanmak istediklerini söyledi.
     Taleplerini ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek amacıyla söz konusu 15 yerleşim biriminde imza kampanyaları düzenlediklerine işaret eden Arabacı, konuya ilişkin yürütmenin durdurulması için Eskişehir Bölge İdare Mahkemesine başvurmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com