“Aile içi sevgiyi artıracağız”

“Aile içi sevgiyi artıracağız”
Kütahya'da, 'Aile İçi Sevgi İl Kurulu', Vali Kenan Çiftçi başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Vali Kenan Çiftçi, kurulun kurulmasının özellikle aile içi şiddetin, çocuklara karşı şiddetin engellenmesi ile ilgili güzel bir çalışma olduğunu ifade

Kütahya'da, 'Aile İçi Sevgi İl Kurulu', Vali Kenan Çiftçi başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Vali Kenan Çiftçi, kurulun kurulmasının özellikle aile içi şiddetin, çocuklara karşı şiddetin engellenmesi ile ilgili güzel bir çalışma olduğunu ifade etti.

Vali Çiftçi, şöyle konuştu: 'Bu çalışmaya eklememiz gereken yönlerden bir tanesi de STK ayağıydı. Mutlaka STK'ların bu projenin içinde olmasını arzu etmiştim onlar gerçekleşti. Bu projede şöyle düşünelim. Ben size sulardan, çiçeklerden, denizden, denizin maviliğinden, güzelliğinden bahsetsem sizin hayallerinizde tamamen bunlar yani deniz, güzellikler sular çiçekler canlanır. Ama ben size çöpten veya kirlilikten bahsetsem hayallerinizden bunlar canlanır ve bu bahsetmeler hayallerinizi devamlı bozar yani ona doğru kayar ve karamsar hale gelirsiniz. Dolayısıyla bizim projemizde de öncelikle en başta olması gereken kadına karşı şiddet, geçimsizlik olmamalı. Pozitif bakmalıyız yani sevgi, saygı, sadakat, mutluluk, iletişim, muhabbet, bir araya gelme yani hep olumlu cümleleri kullanmamız ve bunların üzerinden gitmemiz gerekiyor' dedi.
Kendisinin zaman zaman bunu anlattığını ve hedefte belirli bir aşamaya gelmiş, geçimsizliği belli bir noktaya gelmiş aileler olmadığını açıklayan Vali Çiftçi, 'Bunları SHÇEK ve belirli birimleri daha ileriye gitti ise Doktorlarımız bu konuyla ilgileniyorlar. Bu onların görev alanı, ama bizim yaptığımız bir sosyal proje. Sosyal projede biz önleyici tedbir alıyoruz. Dolayısıyla bunu anlatarak, iletişim kurarak ve bütün toplumun her kesimine ulaşarak anlatacağız. Mesela müftülük vaaz ediyor, kime? camiye en çok erkekler gittiği için onlara, mesela eğitim kurumlarını alıyoruz. Biz burada çocukların okullardaki kendi savunucularına, annesine anlatıyoruz. Mahalle toplantıları yaparak mahallelerde anlatıyoruz. Bu ekiplerinde oluşturulması gerekiyor ama bunları yaparken diğerlerinde de bu problem olmasın diye problemin kaynaklandığı noktayı hedef alıyoruz' diye konuştu.
Projenin bazı yerlerde de uygulanmaya başlandığını söyleyen Vali Çiftçi, “Bu projenin her uygulanmaya başlandığı yerde pozitif algı arttı ve bu artmanın neticesinde çok hızlı bir şekilde oranlar düştü. Projeyi bu çerçevede düşünürsek daha fazla faydalı olacağını düşünüyorum ki yaklaşık 5 yıllık bir birikim ve uygulamalar var.
Burada STK'ların olmasını istememdeki en büyük neden biz bu projeyi başlatmalıyız ve daha sonra bunu STK'lar yürütmeli. Bunu ekonomiye çekmek isteyenler olabilir ama doğru değil iletişimde, geçimsizlikte, aile problemlerinde ekonominin değeri yüzde 5. Eğer ekonomik problemler sorun olsa Avrupa'da hiç kimsenin boşanmaması lazım. Ama şuanda yüzde 60'ları geçti. Evlilik oranlarında da ciddi düşüşler var. İnşallah bu birlikteliğimiz hem Kütahya'ya yansır, hemde etrafa yansır. Türkiye'de bu projenin üzerinde hassasiyetle hem biz duruyoruz, hemde Bakanımız duruyor. Hükümetinde bu konuyla ilgili ciddi projeleri var. Eğer biz kadının öldürülmesini istemiyor isek, şiddet olaylarını istemiyor isek bu tür projeleri yapıp bizim yaymamız gerekiyor' şeklinde konuştu.
Daha sonra toplantıda kurul aktiviteleri, aile okulu, aile içi şiddete yönelik eğitici eğitimi ve kurul üyesi kurumlarca yürütülen faaliyetler ele alındı.
Vali Kenan Çiftçi başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, İl Jandarma Komutanı Albay Bektaş Arslan, İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, DPÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Eraslan, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Kamil Türkmen, Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevim Güral Olgun ve kurul üyeleri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com