Aile İçi Şiddet Çocuklara Zarar Verir

Aile İçi Şiddet Çocuklara Zarar Verir
Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği tarafından düzenlen ''Aile İçi Şiddet ve Kadının Şiddetten Korunması'' konulu konferansların başladığı açıklandı.

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği tarafından düzenlen ''Aile İçi Şiddet ve Kadının Şiddetten Korunması'' konulu konferansların başladığı açıklandı.
Aile İçi Şiddettin anlamını açıklayan Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği yetkilileri; kişinin eşine, çocuklarına, annesine, babasına, kardeşlerine, veya yakın akrabalarına yönelik her türlü saldırgan davranışın aile içi şiddet kavramı içerisinde değerlendirileceğini açıkladılar.
Konferanslar dizisinden ilki Bahattin Çini İlk Öğretim Okulunda gerçekleştiği ikinci konferansın ise 50'nci Yıl İlk Öğretim okulunda gerçekleştirildiği bildirildi. 50'nci Yıl İlk Öğretim Okulu'nunda gerçekleştirilen konferansa, Yrd. Doç. Dr. Nida Bayındır, Avukat Naciye Özaydın, Sosyal Hizmet Uzmanı Ali Gedik, Psikolog Nesil Sağın ve Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Nesrin Erik katıldı. Yapılan konuşmalarada konferansa katılan mahalle sakinlerine aile içi şiddettin nedenleri, meydana geliş aşamaları, sonuçları ve son olarak da verilen cezalar hakkında katılımcılar bilgilendirildi.
Konferansa katılan Yrd. Doç. Dr. Nida Bayındır, aile içi şiddetin nedenlerinin çok değişik boyutlarda ele alındığına dikkat çekerek şiddet olayalarının başında iletişimsizliğin geldiğini belirterek, meydana gelen bu iletişimsizliğin boyutlarının ise kendini farklı boyutlarda gösterebileceğine dikkat çektti. İletişimsizlik nedeniyle aileler arasında kıskançlık olaylarının meydana geldiği bu kıskançlık olaylarını ise iletişim ile çözemeyen bireylerin şiddete başvurduklarına değinerek ailede faciların meydana geldiğinin altını çizdi.
Psikolog Nesil Sağın ise aile içi şiddetten kadının çok etkilendiğinin yadsınamayacağını; ancak aile içi şidetten asıl çocukların olumsuz bir şekilde etkilendiğine dikkat çekerek, anne veya babanın her ne sebeple olursa olsun çocukların yanında olumsuz hareketlerde bulunmamaları gerektiğine değindi.
Sosyal Hizmetler Uzmanı Ali Gedik ise kadın sığınma evleri hakkında katılanlara bilgiler vererek, Kadın Sığınma Evleri kocaları veya arkadaşları tarafından dövülen veya hakaret edilen kadınlara çocuklarıyla birlikte barınma imkanı sağladığını ve kadınların güvenli bir şekilde barınabilecekleri ifade etti. Annelerin çocuklarıyla birlikte yeni bir ev bulana kadar Kadın Sığınma Evlerinde kalabileceklerine dikkat çeken Gedik, sığınma evinde anneye çocuklarıyla birlikte kalabilecekleri özel bir odanın da verildiğini belirtti.
Avukat Naciye Özaydın ise yaptığı konuşmada aile içi şiddette maruz kalan erkek veya kadının Aile Mahkemelerine veya savcılığa başvurarak kendilerini koruma altına alabileceklerini vurguladı.
Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği yetkilileri bu konferansları belli periyotlarla devam edileceğini vurguladılar. (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com