Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: (2)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: (2)
''(Zorla ve erken yaşta evliliklere ilişkin) Biz sorunu tümüyle ele aldık, iki aşamalı bir planımız var. Birinci aşama, bugüne kadar çıkmış yasalar doğrultusunda bu tür istenmeyen olayların engellenmesini sağlamak, yasaların caydırıcılığını ön plana çıkar

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, zorla ve erken yaşta evliliklere ilişkin sorunu tümüyle ele aldıklarını belirterek, ''İki aşamalı bir planımız var. Birinci aşama, bugüne kadar çıkmış yasalar doğrultusunda bu tür istenmeyen olayların engellenmesini sağlamak, yasaların caydırıcılığını ön plana çıkarmak, olaylar vuku bulduktan sonra da yasaların tam anlamıyla uygulanmasını sağlayarak yine bir cezalandırma ve caydırma sistemi oluşturmak. Bununla paralel olarak yapmak istediğim şey de, bir zihniyet değişimi, bir bilinç oluşturmak'' dedi.

Bakan İslam, yasaları uygulayacak bakanlıklarla görüşmelerin yapıldığını, birlikte çalışmak için mutabık olduklarını bildirdi.

İslam, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"a ilişkin düzenlenen basın toplantısındaki konuşmasında çocuk hizmetlerine yönelik yapılan değişiklikleri anlattı.

Çocukların kendi, tabi ortamlarında bakılmasını ve korunmasını öncelideklirini vurgulayan İslam, ailede maddi sıkıntı dışında herhangi bir sorun yoksa çocukların maddi destek verilerek aile ortamlarında bakılmasını ve orada yaşamalarının önemine değindi.

Bunun mümkün olmadığı durumlarda çocukarın ev tipi kurumlarda bakılmasını ve korunmasını arzu ettiklerini belirten İslam, ''Yaptığımız düzenlemeyle kurumlarımızın hem işlevlerini tanımladık hem de isimlerindeki yanlış algımalara sebep olabilecek terimler vardı onları kaldırdık'' diye konuştu.

Ev tipi sosyal hizmet birimlerinin İş Kanunu'nu hükümlerinin dışında tutulmasını sağladıklarını ifade eden İslam, ''Ev tipi kurumlarda bakımı üstlenen çalışanlarımız vardiya usulü ile çalışıyordu bugüne kadar, 8'er saatlik vardiyalarla hizmet yapıyorlarda. Bu vardiya usulünü kaldırdık. Artık ev tipi hizmet kuruluşlarımızda çalışanlarımız 24 saatlik sürelerle hizmet verecekler'' dedi.

Bu konuyu niye önemsediklerini anlatan İslam, şunları kaydeti:

''Sıradan bir ev düşünün, bu çok çocuklu evde ebeveyn 8 saatte bir değişiyor. Bunun bir travmaya yol açabileceğini çocuklar üzerinde hespladık, gördük de aslında, böyle bir geri dönüşümüz de var. Onun için evdeki bakıcı annelerimizin 24 saat süre ile çalışabilmesini kolaylaştırıcı bir sistem getirdik. Belki şöyle bir sorunuz olabilir, '24 saat bir insan nasıl çalışırı, aralıksız' diye. Şöyle hesap etmemiz lazım, bir evdeki anne gibi. Çocuklar okula gittiği zaman, çocuklar uyuduğu zaman dinlenme zamanınız var. Çocuklar evdeyken onlarla meşgul olmak durumunda kalıyorsunuz ve 24 saatte bir nöbeti değiştiriyorsunuz. Daha insani, daha pedagojik bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz bunun. Ayrıca bu tür çalışanlarımıza ek ücret verebilmenin de yolunu açmış oluyoruz.''

Koruma altındaki çocuklarla ilgili karar süreçlerinde bazen mahkemelerde görev uyuşmazlıkları olabildiğini belirten İslam, bunun giderilebilmesi için çocukların muhatabının Çocuk Mahkemeleri olması yönünde düzenleme yaptıklarını kaydetti.

-''Tavsiyemiz ailelerimiz bu ücreti bizden alsınlar''

Son yıllarda koruyucu aile uygulamasına öncelik verdiklerini belirten İslam, ''Bununla alakalı çok harikulade dönüşler alıyoruz. Bizim teşvik ettiğimiz bir uygulama. Bununla ilgili yasal sorunlarımız vardı onları çözümledik.'' dedi.

Buna bağlı olarak koruyucu ailelere yapılan ödemelerde hiçbir kesinti olmayacağını ifade eden İslam, ailelerin gönüllü olarak da koruyucu aile olabileceğini, isterlerse onlara koruyucu aile oldukları için ücret ödendiğini, isterlerse bu ücreti almayabildiklerini anlattı. İslam, ''Ama bizim kurum olarak tavsiyemiz ailelerimiz bu ücreti bizden alsınlar. Koruma altına aldıkları çocukları için bankada bir hesap açtırsınlar. Onların adına bu paraları yatırsınlar. Çocuklarımız bir yandan böyle bir birikim sahibi olsun'' diye konuştu.

Darüşşüfaka Cemiyeti dışında özel sosyal hizmet kuruluşlarının kapasitelerinin yüzde 3'ünden bakanlıkça tespit edilen kişilerin ücretsiz yararlanacağını belirten İslam, koruma altındaki çocukların istihdamına yönelik de düzenleme yaptıklarını söyledi.

Bakan İslam, ''Bizim kurumumuz altında kalan çocuklar 18 yaşını doldurduğunda koruma sisteminden çıkıyorlardı. Büyük güçlükle karşılaşıyorlardı. Bunu düzenliyoruz. Korumamız altında fasılalarla da olsa iki yıl kalan kalan çocuklarımıza istihdam imkanı tanıyoruz'' dedi. 

Yüksek öğrenimi teşvik amacıyla işi yerleştirme önceliğin sırasıyla lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunlarına verileceğini aktaran İslam, daha tatmin edici, daha yüksek kazançlı işlerde çalışmanın onların gayretine bağlı olduğun belirtti. İslam, bu işe yerleştirmelerin merkezi bir sınav sonucunda yaptıklarına işaret etti.

Çocukların özel sektörde iş bulmasıyla ilgili teşviklerinin olduğunu ifade eden İslam, özel okulların ücretsiz öğrenci okutma kontenjan önceliğinin şehit, gazi ve vazife malullerinin ilk ve orta öğretim çağındaki çocukları ile haklarında korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocuklar için kullanılacağını söyledi. İslam, ''Eğer başarılı olmayı, çok iyi çalışmayı göze alırsanız biz size özel okullarda okuma imkanı da tanıyacağız'' dedi.

-Sosyal yardımlarda mükerrerliğe son

Sosyal yardımlara yönelik yapılan değişiklikleri de anlatan İslam, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görüşü alınarak vakıf geliri veya fon kaynaklarıyla ortaöğrenime yönelik yurt veya pansiyon yapılabileceğini belirtti. Bu yapılan yurt veya pansiyonları ihtiyacı olan kamu kurum ve kuruluşlarına devredebileceklerini ifade eden İslam, bunların amacına uygun kullanılmak üzere devredileceğine dikkat çekti.

İslam, kanunun yayımı tarihine kadar yapılan 140 civarındaki yurt ve pansiyonu kanunla birlikte hiçbir işleme tabi kalmaksızın Hazineye devrettikerini, buradan Milli Eğitim Bakanlığı'na intikali sağlanacağını söyledi.

''Sosyal yardımlarda mükerrerlik'' diye adlandırılan bir tanımın olduğunu ifade eden İslam, kişilerin aldığı çifte yardımların önüne geçmeyi, daha adaletli bir paylaşımı sağlamayı amaçladıklarına işaret etti. Mükerrerliğin bir kurumdan veya benzer kurumlardan aynı yardımı iki kere alıyor olmak olduğunu belirten İslam, bunu engellemek için bir çalışma yaptıklarını söyledi. İslam, sosyal yardım verilerinin mahalli idareler ve Türkiye Kızılay Derneği'ne belirlenen esaslar dahilinde açılabileceğini söyledi. 

Bakan İslam, vazife ve harp malullüğü kapsamındaki TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınarına iki, malul olanlara bir istihdam hakkı sağlanacağını belirtti.

Bakanlığın bundan sonra yurt dışında teşkilat açabileceğini bildiren İslam, şöyle devam etti:

''Buna neden gerek hissettik, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ya da Türk kökenli yabancı ülke vatandaşları sosyal uyum problemleri çekebiliyorlar bazen, sosyal yardıma ihtiyaç duyabiliyorlar. Bunların anında karşılanabilmesi için, onların bulundukları ülkeyle ilgili sorunların tek elden çözülebilmesi için, konuyu bilen uzmanlar tarafından çözülebilmesi için bundan sonra yurt dışı teşkilatları açabilme yetkisi alıyoruz. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili yapılanmalarımızı tamamlayacağız. Önce Türk vatandaşlarının çok yoğun ülkelerden başlayacağız.''

Bakan İslam, bakanlığın hizmet alanlarıyla ilgili olarak gerektiğinde il özel idareleri ve belediyelerle, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerle, kamu kurumlarıyla ortak proje yapabilme imkanı kazandıklarını da kaydetti.

Tüm düzenlemelerin hayırlı olması temennisinde bulunan İslam, bu düzenlemelerin duyurularak vatandaşların öğrenmelerin ve ilgili müracaatların kolaylaştırılacağını vurguladı.

-''Etiketlenmemesi için''

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İslam, bir gazetecinin ''Çocuklara yönelik hizmet veren kurumların isimlerini kaldırıyoruz dediniz, bunlar nelerdir?'' sorusunu, ''Çeşitli ev isimlerimiz var, Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezleri gibi. Tanımlamaları değiştirdik. Bunun şunun için yaptık, koruma altındaki çocuklarımızın rahat edebilmesi, etiketlenmemesi için, daha uygun şartlarda, daha normal isimlerle anılan evlerde, yuvalarda yaşayabilmesi için. Bunlara sevgi evleri, çocukları evleri, koruma evleri gibi daha sıradan isimler verdik'' diye yanıtladı.

''Yurt dışında teşkilat açılacağını söylediniz. Bu teşkilatlar Türk çocuklarının yabancı ailelere verilmesiyle ilgili bir sorun vardı. Bu konuyla da ilgilinecek mi?'' sorusu üzerine İslam, ''Elbette, ilgi alanımız içinde olacak. Bunun için zaten şimdiden gayret sarfediyoruz hükümet olarak. Büyükelçiliklerimiz, konsolosluklarımız zaten bununla şuanda ilgileniyorlar, bakanlığımız bu konuyla çok ciddi biçimde ilgileniyor. Ama kendi kuruluşlarımızı bu yabancı ülkelerde tamamladığımız zaman bizzat kendimiz konuyla ilgilenebilir hale geleceğiz'' dedi.

-''Biz sorunu tümüyle ele aldık''

''Çocuk gelinlerle ilgili bakanlıkça yeni bir yol haritası belirlenmişti. Şuanda ne aşamada?'' sorusuna karşılık Bakan İslam, zorla ve erken yaşta evlilikler Türkiye'nin, herkesin sorunu olduğunu vurguladı.

Bu bir sosyal yara, bunu muhakkak çözümlememiz gerekiyor. Böyle inanıyoruz'' diyen İslam, uygar kabul edilen birçok ülkede de bu konuyla mücadele edildiğini belirtti.

Bakan İslam, şunları kaydetti:

''Biz sorunu tümüyle ele aldık, iki aşamalı bir planımız var, çözümleyebilmek için. Birinci aşama, bugüne kadar çıkmış yasalar doğrultusunda bu tür istenmeyen olayların engellenmesini sağlamak, yasaların caydırıcılığını ön plana çıkarmak, olaylar vuku bulduktan sonra da yasaların tam anlamıyla uygulanmasını sağlayarak yine bir cezalandırma ve caydırma sistemi oluşturmak. Birinci planda yapmak isteğimiz bu.

Bununla paralel olarak yapmak istediğim şey de, bir zihniyet değişimi, bir bilinç oluşturmak. Her iki çalışmayı paralel götürüyoruz. Birinci aşamalı çalışmamız için mevcut yasalarımızın öncelikle uygulanmasını istiyoruz. Bu yasaları uygulayacak altı bakanlığımız var. Bu bakanlıklarla bakanlar düzeyinde tek tek görüşmelirimizi yaptık. Mutabıkız, birlikte çalışacağız. Önümüzdeki haftalarda müsteşarlar düzeyinde bir teknik çalışma yapılacak, teknik çalışmalar sonuçlandığında hangi müeyyideler nasıl, kimler tarafından uygulanacak açıklayacağız.''

Bilinç oluşturma için ise sivil toplum kuruluşlarıyla çalıştıklarını anımsatan İslam, ''Onlarla yaptığımız çalışmaları sıkılaştıracağız. Diyanet İşleri Başkanlığı ile çalışacağız. Toplumun bilge insanlarından, Anadolu'nun bilgi kadınlarından, kanaat önderlerinden faydalanacağız ve bir mutabakat sağlamaya, insan hakları ihlali olduğu konusunda toplumsal bir mutabakat sağlamaya çalışacağız'' diye konuştu.

''Engelli ve gaziye ücretsiz ulaşımda sona gelindi. Hayata ne zaman geçirilecek?'' sorusu üzerine İslam, ''Çok yakın bir zaman içerisinde geçecek. Yönetmeliğimiz geçti, onayda. Yönetmelik çıkar çıkmaz bu uygulama başlayacak. Çok yakın bir zaman içerisinde kartların basımına geçiyoruz'' dedi.

-''Türkiyeli kadınlar için önemli''

Bakan İslam, soruların ardından Müsteşarlık görevine atanan Nesrin Afşar Çelik'i gazetecilerle tanıştırdı. 

Çelik'in bakanlığın eski çalışanlarından olduğunu belirten İslam, bakanlığın eski genel müdürlüklerinde uzman yardımcısı olarak 25 yıl önce göreve başladığını söyledi. Çelik'in bakan danışmanı, müsteşar yardımcılığı görevlerinde de bulunduğunu aktaran İslam, ''Şimdi de müsteşarımız. Nesrin hanımla birlikte çalışacağız bundan sonra'' dedi.

İslam, Çelik'in Türkiye'nin ikinci kadın müsteşarı ve şuanda tek kadın müstaşarı olduğunu vurguladı.

Müsteşar Çelik de, ''Sayın bakanıma, başbakanımıza, cumhurbaşkanımıza gösterdikleri teveccühden ötürü kendi adıma, ülkemiz kadınları adına teşekkür etmek istiyorum. Bu, benim için olduğu kadar, Türk kadını, Türkiyeli kadınlar için de önemli bir adım olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com