Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: (3)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: (3)
''Eğitim sistemi dışında kalan kız çocuklarının tespit edilmesi programını başlatıyoruz. Bunları takip edeceğiz. Eğitime devam etmesini sağlayacağız''

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, eğitim sistemi dışında kalan kız çocuklarının tespit edilmesi programını başlattıklarını belirterek, ''Eğitim sistemi içerisinde kalması gereken bir çocuk elbette yasa dışı bir evliliğin kurbanı olmayacaktır, olamayacaktır. Onun için 4+4+4 eğitim sistemini erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda bir argüman olarak kullanmaya son derece kararlıyız. 2014 yılı sonuna kadar bu konudaki bütün çalışmaları tamamlayacağız ve çocukların sistemden çıkmasına mani olabilecek bütün önlemleri Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı alacaklar'' dedi. 

İslam, Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, çocuklara yönelik suçlara ilişkin "Fail pedofili ise tedavi uygulanacak dediniz. Hasta olduğuna bu kişilerin kim karar verecek'' sorusu üzerine faile tedavi uygulanacağını, bir operasyonun olmadığını belirterek, buna tıp uzmanlarının karar vereceğini söyledi.

Bunun daha sonra düzenlenecek alt mevzuatla ortaya çıkacağını belirten İslam, yasanın genel hatları düzenlediğini kaydetti.

''Kastrasyon yok dediniz. Bunu biraz açabilir misiniz'' sorusu üzerine İslam, kastrasyonun bir operasyon olduğunu, bunun yapılmayacağını, ilaçla ya da pskiyatrik tedaviden yararlanılacağını ifade etti. İslam, ''Kanunda bu tür hastalığı olan failleri, topluma yeniden kazandırılabilmeleri için tedavi edilebilmeleri var'' dedi.

''Cezalar ile ilgili üst sınır ne olacak'' sorusunu İslam, ''En üst sınır müebbet'' diyerek yanıtladı. Türkiye'deki en üst müebbet hapis cezası verildiğini belirten İslam, hangi suçun müebbetle yargılanacağını söylemediğini, yasanın tümünde en üst yargılama haddinin müebbet olduğunu ifade etti.

-"Bu bir imdat isteme biçimi, bir koruma biçimi değil''  

Çocukların çığlık atabilmelerine ilişkin bir soruya İslam, bunun bir savunma değil bir imdat biçimi olduğunu belirterek yanıtladı. İslam, ''Çocuk ani bir tehlikeyle karşılaştığında çığlık atabilmeli. Çığlık atma konusunda hürriyeti olduğunu bilmeli. 'Aman çocuğum sessiz ol, sakin ol, gürültü yapma' diye yetiştirdiğimiz çocuklardan bahsediyorum. Hayır çocuklar gürültü yapsın, sessiz olmasınlar. Kendilerine yönelen bir şiddetin varlığını hissettikleri anda bunu etraflarına duyursunlar. Bu sadece bir imdat isteme biçimi, bir koruma biçimi değil'' diye konuştu.

Çocukların yabancı ile yakınlık mesafesini öğrenmeleri gerektiğini ifade eden İslam, bir yabancıyla karşılaştıklarında hangi tekliflerine, hangi önerilerine ve isteklerine nasıl karşılık vereceklerini öğrenmeleri gerektiğini söyledi. 

İslam, ''Bu bir eğitim. Bu Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatında var. Çocuklarımıza öğretiyoruz. Ama anlaşılan biraz daha yaygınlaştırmamız gerekiyor. Mesela biz bakanlık olarak ailelere bugünden itibaren böyle bir eğitim vermeyi tasarlıyoruz. Çocuklarınızı yabancı mesafesi konusunda bilinçlendirin. Nasıl bilinçlendirecekler bunu öğretmeye çalışacağız ailelere" diye konuştu.

-''Ceza ilan edilebilir''

Bir gazetecinin, ''Açıklamınızda bir ifadeniz vardı bu failler uzaydan gelmiyor. Bizim toplumumuz bu insanları nasıl yaratıyor diye. Sizin bu konuda bir görüşünüz var mı'' sorusu üzerine, ''Ben bunun tartışılmasını istiyorum. Sosyologlarımız, felsefe uzmanlarımız tarafından, ahlakçılarımız, din bilginlerimiz tarafından, ailelerimiz, kanaat önderlerimiz tarafından tartışılmasını istiyoruz. Biz bu konuda araştırmalar yapıyoruz. Bu insan tipi nasıl ortaya çıkıyor. Bununla ilgili araştırmalar yapıyoruz. Sonuçlanınca sizlerle paylaşabiliriz'' dedi.

Bir soru üzerine İslam, ''pedofili hastaları çocuklara yaklaşamayacak'' demediğini, çocuklara karşı cinsel suç işleyen kimselerin çocukların bulunduğu mekanlarda çalışamayacağını ifade ettiğini hatırlattı.

İslam, bu kişilerin böyle bir ceza aldığının ilan edilebilir olduğunu belirtti.

-Erken yaşta evlilikler konusu

Erken yaşta ve zorla evlilikler sorununun, yüzyılımıza geçen yüzyıllardan intikal ettiğini belirterek, ''Çoktan çözmemiz gereken bir sorun. Ama ne yazık ki sonuçlarını yaşıyoruz. Biz bunu çözmek için harekete geçmiştik. Sizlerle konuşmuştuk. Çeşitli sivil toplum örgütleriyle tartıştık. Ne yapabileceğimizi kendi içimizde tartıştık'' dedi.

Konuyu iki farklı açıdan ele aldıklarını ifade eden İslam, bir tanesinin yasal düzenlemelerin nasıl işlediği, diğerinin ise bilinçlendirme ve zihniyet dönüşümü olduğunu belirtti. 

İslam, oluşturdukları kararlara, ''Bizim bakanlığımızın Müsteşarı Nesrin Afşar Çelik başkanlığında geçtiğimiz ay diğer bakanlıklarla Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı ve RTÜK yetkilileriyle bir dizi toplantılar yapıldı. Mevcut yasaların daha iyi işletilmesinin nasıl sağlanabileceği bu teknik düzeyde tartışıldı. 2015 yılına kadar yapılması gerekenler bir protokol altına alındı'' diye konuştu.

Erken yaşta ve zorla evliliklerin sebepleri ve etkilerine ilişkin bilimsel araştırmalar yapılacağını belirten İslam, bu araştırmaların yapıldığını, devam ettiğini, bakanlıkça da organize edileceğini söyledi.

Paydaş kuruluşlar olarak üniversiteleri, STK'ları, TÜİK'i seçtiklerini belirten İslam, başlanılan çalışmalar olduğunu, bu çalışmaların 2015'e kadar tamamlanacağının öngörüldüğünü kaydetti. İslam, bu tür çalışmaların sürekli yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti.

-''4+4+4 çok önemli''

İçişleri Bakanlığı ile ortak bir konu geliştireceklerini belirten İslam, ''Türkiye'de doğmuş bütün insanların nüfusa kayıt edilmesinin, edilip edilmediğinin kontrol edilmesi. Eğer bu noktada kaçak varsa bütün sistemin revize edilmesi ve nüfusa kayıtlı olmayan çocuğun kalmaması. Bu çok önemli bir şey, çok basit bir tedbir olarak görülebilir. Son derece önemlidir. Süratle bunu kontrol ediyoruz'' diye konuştu.

Bakanlıkların da kendi verilerini İçişleri Bakanlığı ile paylaşacağını aktaran İslam,  ''Eğitim sistemi dışında kalan kız çocuklarının tespit edilmesi programını başlatıyoruz. Bunları takip edeceğiz. Eğitime devam etmesini sağlayacağız. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı çalışacak. Bu konu çok önemli'' dedi.

İslam, şöyle devam etti:

''Eğitim sistemi içinden çıkamayan bir çocuk 12 yıl boyunca, 18 yaşına kadar eğitim sistemi içerisinde kalması gereken bir çocuk elbette yasa dışı bir evliliğin kurbanı olmayacaktır, olamayacaktır. Onun için 4+4+4 eğitim sistemini erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda bir argüman olarak kullanmaya son derecek kararlıyız. Sistemi çocuklarımızın eğitilmesi açısından ele aldığımız gibi çocuklarımızın erken yaşta ve zorla evlendirilmelerini engellemek açısından bir argüman olarak kullanmayı planlıyoruz. 2014 yılı sonuna kadar bu konudaki bütün çalışmaları tamamlayacağız ve çocukların sistemden çıkmasına mani olabilecek bütün önlemleri Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı alacaklar.''

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com