Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam İzmir'de

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam İzmirde
"Dünyaya baktığımız zaman pek çok ülkede aile odaklı bir dönüşümün yaşanmaya başladığını son 10 yılda görüyoruz. Biz de kendi politikalarımızı hem geleneğimizin içinden çıkardığımız sonuçlarla hem de modern hayatın getirdiği olumlu sonuçlarla birleştirere

İZMİR (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Dünyaya baktığımız zaman pek çok ülkede aile odaklı bir dönüşümün yaşanmaya başladığını son 10 yılda görüyoruz. Biz de kendi politikalarımızı hem geleneğimizin içinden çıkardığımız sonuçlarla hem de modern hayatın getirdiği olumlu sonuçlarla birleştirerek uygulamaya çalışıyoruz" dedi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı ziyaret eden İslam, valilik şeref defterini imzaladı.

Valilikte düzenlenen "Aile Eğitim Programı"na katılan Bakan İslam, burada yaptığı konuşmada, bakanlığının yeni kurulduğunu, içinde köklü geçmişi olan, aileyle, kadınla, çocukla ilgili birimlerin bulunduğunu, bu birimlerin bir çatı altında toplanması, sosyal desteklerin, hizmetlerin, aile, çocuk, engelli, yaşlı odaklı tekrar planlanarak sunulmasının çok önemli bir hizmet olduğunu anlattı.

Bunun da ilk kez hükümetleri döneminde yapılmasından gurur duyduğunu belirten İslam, şöyle konuştu:

"Toplumun temel direği aile, bu gerçi bizim geleneklerimizde var. Geleneksel olarak aileyi çok önemseyen toplumuz. Dünyaya baktığımız zaman pek çok ülkede aile odaklı bir dönüşümün yaşanmaya başladığını son 10 yıllarda görüyoruz. Biz de kendi politikalarımızı hem geleneğimizin içinden çıkardığımız sonuçlarla hem de modern hayatın getirdiği olumlu sonuçlarla birleştirerek uygulamaya çalışıyoruz. Aile çok önemli derken ailenin bir çatı olarak devam etmesi çok önemli ama biraz önce söylediğim gibi aileyi oluşturan bireylerin her birinin kendi içinde son derece güçlü ve son derece tatmin edilmiş olması gerekiyor ki aile kendi güçlülüğünü koruyabilsin. Onun için bireylerin eğitimi çok önemli. Aile eğitimi programlarımızda yaptığımız çalışmalar buna hizmet eden çalışmalar. Aileyi oluşturan bireylerin pek çok konuda donanım sahibi olması ailenin daha uzun soluklu olmasını sağlayacak."

- 900 aileden 300'ü boşanmaktan vazgeçti

Bakan İslam, geçen yıl bakanlıklarına boşanmayı düşünen 900 ailenin başvurduğunu, yaptıkları seminerler, eğitimler, psikolojik destekler sayesinde 300'ünün boşanmaktan vazgeçtiğine dikkati çekti.

Bu hizmetleri devam ettireceklerini ifade eden İslam, bakanlıklarının en önemli işlevinin aslında sosyal hizmetler ve destekler olduğunu, bunların aileyi güçlendirmesi ve yapısını koruması açısından çok önemli işler olduğunu vurguladı.

Bunları son 10 yılda sosyal belediyecilikle birleştirdiklerini, sosyal belediyecilik ve sosyal politikaların bir araya gelerek bütünü teşkil ettiğini kaydeden İslam, İzmir'e de bu politikaları getirmek istediklerini belirtti.

İslam, "Sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin İzmir'de de birleşmesini arzu ediyoruz. Ve böylece hizmetlerimizin çoğalacağını, daha derine nüfus edeceğini, bütün insanlarımızın bizim hizmetlerimizden, belediyecilik anlayışımızdan doğan sosyal hizmetlerden yararlanabileceğini düşünüyoruz. Bunun İzmir'e çok yakışacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak ise aile eğitimi programlarıyla 8 bin kişiye ulaşıldığını, ailelere ne kadar hizmet edilse o kadar az olduğunu belirtti.

Vali Toprak, program sonunda Bakan İslam'a çiçek takdim etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com