Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Sakarya'da

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Sakaryada
Bakan İslam:

SAKARYA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam,  "Aile içi, kadına ve çocuğa yönelik şiddetle ilgili tüm yasaları çıkardık. Bu yasaların uygulamaları konusunda yeni çalışmalar yapıyoruz. 'Şiddete karşı sıfır tolerans' esasıyla çalışıyoruz. Sıfırlayana kadar bu çalışmalar devam edecek" dedi.

İslam, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce bir otelde düzenlenen kadınlar günü etkinliğinde yaptığı konuşmada, son 10 yılda kadın haklarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. 

Kadınlara pozitif ayrımcılık tanındığına işaret eden İslam, "Kadınların iş gücüne katılımı, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi alanda eşit fırsatlar edinmeleri, sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın problemi ama Türkiye son yıllarda yaptığı çalışmalarla adeta ülkemizi çağ atlatmış durumda" diye konuştu. 

İslam, kadınlara yönelik çalışmaların devam edeceğini bildirerek, "Aile içi şiddet, kadına ve çocuğa yönelik şiddetle ilgili tüm yasaları çıkardık. Bu yasaların uygulamaları konusunda yeni çalışmalar yapıyoruz. Şiddete karşı sıfır tolerans esasıyla çalışıyoruz. Sıfırlayana kadar bu çalışmalar devam edecek" ifadesini kullandı. 

Daha sonra Serdivan Belediyesi Düğün Salonu'nda KOOP-İŞ Sendikası girişimci iş kadınlarıyla bir araya gelen İslam, 2008'de Sosyal Güvenlik Kanununda yaptıkları düzenlemeler hakkında bilgi verdi. 

İslam, kadınlara yapılan pozitif hakların en çok AK Parti iktidarında yaşandığına dikkati çekerek, "2012 yılında 8 Mart günü ailenin korunması ve kadına yönelik şiddettin önlenmesi kapsamında kanun yürürlüğe girdi. Bu kanun, aileye ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesidir" şeklinde konuştu. 

- "Erken yaşta evliliği önlemek için mücadele ediyoruz"

Bütün kadın çiftçilerin 2003'te sigortalı olma hakkını elde ettiğini hatırlatan İslam, şöyle konuştu: 

"Başbakanlık genelgesiyle iş yerlerinde erkek işçi tercih hakkı ortadan kaldırıldı. 2007 Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikle en az gelirle çalışan kadınlarımızdan vergi alınmayacak. Kadınlarımızın üzerinde ağır yük olan vergiden onları muaf tuttuk. AK Parti iktidarında kadınların iş gücüne katılım oranları yüzde 30'lara çıktı. Bu rakamlar elbette düşük. 2014'te hedefimiz, bu oranı yüzde 35'in üstüne çıkartmak. Sağlık alanında da kadınlarımız için birçok düzenleme yaptık. Anne ölüm oranlarında 2004'te 100 binde 64'tü, şimdi ise 100 binde 15'e kadar geriledi. Sağlık alanında yapılan hizmetlerimiz tabii bunlarla sınırlı değil. Hastanelerimizdeki denetimler ve bu kapsamda yapılan yasal düzenlemelerle hamile kadınlarda çocuk ölüm oranlarında ciddi düşüş yaşandı."

Bakan İslam, erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda mücadeleye devam ettiklerine işaret ederek, bu konuda yasal zeminlerin hazır olduğunu dile getirdi. 

"Yasaların uygulanması konusunda birtakım girişimlerde bulunmamız gerektiğini düşünüyoruz" diyen İslam, "Bu girişimleri 6 bakan arkadaşımızla başlattık. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığımız bu konuda çalışmalarına başladı" şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com