Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Sakarya'da:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Sakaryada:
"(Yaşlılara ücretsiz ulaşım hakkı) Türkiye genelinde 65 yaş üstü yaşlılarımızın şehir içi ulaşımlarında nüfus cüzdanlarını göstermeleri yeterlidir. Türkiye'nin her yerinde geçerlidir bu"

SAKARYA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye genelinde 65 yaş üstündekilerin ücretsiz seyahat hakkından faydalanabilmesi için nüfus cüzdanlarını göstermelerinin yeterli olacağını söyledi. 

İslam, Erenler ilçesindeki otelde düzenlenen programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Sapanca Gölü'ndeki kuraklık tehlikesiyle ilgili soruyu yanıtlayan İslam, bu konuda ilgililerle çalışma başlattıklarını dile getirdi. 

Sapanca Gölü'ne büyük değer verdiklerini vurgulayan İslam, "Bakanlıklarımızla iletişimimiz devam ediyoruz. Sapanca Gölü, Sakarya adını verdiğimiz mücevherin yüzük taşıdır ve çok önemlidir. Orayla ilgili her türlü rehabilitasyonu ve koruma çalışmalarını hesaplıyoruz. Bu konuda başarılı olabileceğimiz süreye kadar çalışacağız. Bununla ilgili her türlü engeli aşacağız ve çok kararlıyız" diye konuştu. 

İslam,  ücretsiz seyahat hakkı tanıyan uygulamanın önemli olduğunu kaydederek, yaşlıların hayatını kolaylaştırmak istediklerini anlattı.

İslam, şöyle devam etti:

"Türkiye genelinde 65 yaş üstü yaşlılarımızın, şehir içi ulaşımlarında nüfus cüzdanlarını göstermeleri yeterlidir. Türkiye'nin her yerinde geçerlidir bu. Yönetmelik çıkmadan önce bazı belediyeler, yaşlılarımıza kart dağıtarak ücretsiz taşıma yapıyordu. Bunu belediyenin değil, bakanlığımızın işi olarak görüyoruz. Karta gerek yok. Göstermeleri gereken tek şey, nüfus cüzdanlarıdır."  

- "Aksaklıkları yerel seçimlerin ardından hemen çözeceğiz"

Belediye kartı döneminin bittiğini, nüfus cüzdanı göstermenin yeterli olduğuna işaret eden İslam, yaşlılara ücretsiz ulaşım sağlayan önemli hak tanıdıklarını vurguladı.

İslam, sözlerini şöyle tamamladı:

"Artık yaşlılarımız, dilediği yere gidebilme hürriyeti var ve rahatlıkla gezebilirler. Bu uygulamayla alakalı bazı aksaklıklar olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili tüm aksaklıkları da yerel seçimlerin ardından hemen çözeceğiz. 

Uzun yıllardır ülkemizde eğitimle ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Son 10 yılda eğitime ayırdığımız bütçede büyük artış var. Üniversite seviyesinde çok ciddi yatırımlarımız oldu. Başbakanımız, her ilde en az bir üniversite olmasını istiyor, biz de bunun için çalışıyoruz. Üniversite eğitimi, gönüllülük esasına dayanmasına rağmen her gencimizin kendi şehrinde üniversite imkanı bulmasını istiyoruz."

İslam, daha sonra Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) eğitim gören yabancı öğrencilerle bir araya geldi. 

Türkiye'de yükseköğretimin kalitesini artırdıklarını vurgulayan İslam, dost ve kardeş ülkelerin de bu hizmetten faydalanabilmesi için yabancı öğrencilere kontenjan açtıklarını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com