Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Yalova'da

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Yalovada
İslam: "(Yerel seçimler) 35 büyük huzurevimizde sandık kuruyoruz"

YALOVA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde 35 büyük huzurevinde sandıklar konulacağını belirterek, "Bu huzurevlerinde yaklaşık 10 bin yaşlımız, engellimiz var. Bunların yüzde 70'i, bulundukları huzurevlerinde oylarını kullanabilecek" dedi.

Yalova'da ilk olarak Çınarcık ilçesinde huzurevi inşaatını inceleyen İslam, ana bina ve 25 bungalov evden oluşacak tesis hakkında Vali Esengül Civelek'ten bilgi aldı.

İslam daha sonra ilçe merkezinde gerçekleştirilen sahil dolgusu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de son 10 yılda, Cumhuriyet tarihindeki karayolu envanterinin 6 kat büyütüldüğünü bildirdi.

IMF'ye borcun ödendiğini, gerek duyulursa bu kuruluşa kredi açılabileceğini dile getiren İslam, şöyle devam etti:

"Türkiye, ekonomisini dünyanın 16'ncı ekonomisi haline getirdi. Yıllık büyüme oranımız yüzde 5. Avrupa ülkelerine baktığınız zaman bu rakam yüzde 0,7-0,8; yani yüzde 1'in altında. Çevresinde yurt dışından yatırımcı çeken birinci ülkeyiz. İhracatımız arttı. İhracatımızın artış nispeti 5-6 kat. Çektiğimiz yabancı sermaye aynı şekilde. Atılan iftiralar doğru olsa Türkiye'de gerçekten bir yolsuzluk olsa bütün bunlar yapılabilir mi? Bütün bunların yapılabilmesi için güçlü bir ekonomik idare, sosyal yapı, demokrasi olması gerekir. Türkiye'de bunların hepsi var. Halkımızın desteğiyle ilelebet devam edecek inşallah. Türkiye, bu badireleri defalarca atlattı. 1960'ta atlattı, 1980'de atlattı, 1990'da atlattı, 2000'lerin başında atlattı. Yine atlatacak ve buradan çok güçlü çıkacağız inşallah."

Vali Civelek, Çınarcık Belediye Başkanı Murat Erdoğan ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan ile butona basan İslam, dolgu çalışmalarını başlattı.

- Yerel seçimler ve yasa dışı dinlemeler

Tören sonrası Yalova Valiliğine geçen İslam, gazetecilere yaptığı açıklamada, engelliler ve yaşlıların yerel seçimlerde oylarını rahat bir şekilde kullanabilmesi için çalışma yürüttüklerini anlattı.

Seçim süreci başlamadan önce Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bir proje sunduklarını hatırlatan İslam, şunları kaydetti:

"Dedik ki 'Kayıtlı seçmenlere bakalım, yaşlı ve engellilerin yoğun olduğu sandıklarda erişebilirlik düzenlemeleri yapalım.' YSK da bunu kabul etti ancak ne yazık ki yetiştiremediler. Yoğun olan sandıklarda hiç olmazsa rampaları koyalım diye birkaç ilimizde bununla ilgili özel çalışmalar yapıyoruz. Bunun dışında bir çalışmamız sonuçlandı. Onun müjdesini verebilirim. 35 büyük huzurevimizde sandık kuruyoruz. Bu huzurevlerinde yaklaşık 10 bin yaşlımız, engellimiz var. Bunların yüzde 70'i, bulundukları huzurevlerinde oylarını kullanabilecek. Bu da güzel bir hizmet olacak diye düşünüyoruz."

Bir gazetecinin, yasa dışı dinlemelere ilişkin sorusunu yanıtlayan İslam, bunun ciddi bir skandal, önemli devlet krizine yol açabilecek bir casusluk faaliyeti olduğunu söyledi. Dinlemelerin hoş görülebilecek tarafının bulunmadığını vurgulayan İslam, "Hiçbir demokratik ülkede, hiçbir devlet böyle bir faaliyeti hoş görmez. Hukuki süreçler başlatılmıştır. Hukuki çerçeve içerisinde sorumlularından elbette bu konuyla ilgili hukuk düzleminde hesabı sorulacaktır" diye konuştu.

Yalova Belediyesini de ziyaret eden İslam, Belediye Başkanı Yakup Koçal'dan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com