Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk gelinler için Diyanet ile harekete geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk gelinler için Diyanet ile harekete geçti
Bakanlık, çocuk yaşta yapılan evlilikler, çocuk istismarı, kadına şiddet, töre cinayetleri gibi insan ve çocuk haklarına aykırı durumlarla ilgili yaptığı çalışmaları hızlandırdı

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocuk yaşta yapılan evlilikler, çocuk istismarı, kadına şiddet, töre cinayetleri gibi insan ve çocuk haklarına aykırı durumlarla ilgili yaptığı çalışmaları hızlandırdı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan erken yaşta ve zorla yapılan evliliklerin önlenmesi çalışmaları kapsamında, toplumu oluşturan tüm kesimlerle görüşmeler devam ediyor.

Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, geçen aylarda 15 ilden 64 sivil toplum örgütünün oluşturduğu "Çocuk Gelinlere Hayır Platformu" üyeleriyle konuyla ilgili işbirliği yapmak için görüşmüştü.

-Kadın din görevlileri evlere ziyaretlerde bulunacak

Edinilen bilgiye göre, Bakan İslam, erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele, kadına şiddet ve çocuk istismarını önleme konularını konuşmak üzere Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le bir araya geldi.

Görüşmede erken yaşta evlilik ve zorla evliliklerle mücadele ile toplumsal şiddetin önlenmesine ilişkin duyarlılığın artırılması için ortak çalışmaların yürütülmesi kararlaştırıldı. Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili eğitim çalışmalarını artıracak, gelecek günlerde daha aktif rol alacak.

Kadın din görevlileri evlere ziyaretlerde bulunacak, mahalle muhtarları ve imamlar tarafından camilere davet edilecek kadınlara, ilim kadın vaizeleri ve kadın din görevlileri konuya ilişkin bilgilendirme yapacak. Erken yaşta evliliklerin çocuğu eğitim hakkından mahrum edeceği konusunda aileler bilinçlendirilecek.

-Kadına şiddet, çocuk istismarını önleyici kampanya

Camilerde, hutbe ve vaazlarla toplumsal bilinç artırılacak, bölgede sözü geçen kanaat önderleriyle işbirliğine gidilecek. Çocuk yaşta evliliğin doğru olmadığı, kadın, aile ve gençlik alanlarında bazı konularda toplumsal geleneklerin dinin önüne geçmemesi gerektiğine dikkat çekilecek.

Erken yaşta zorla evliliklerle, çocuk istismarıyla toplumun tüm kesimleriyle kararlılıkla mücadele edilecek. Verilecek din hizmetleri içinde çocuğun her türlü istismarıyla mücadele yer alacak, erken yaşta evlendirilen kızlara haksızlık yapıldığı konunun İslam'dan ayrı değerlendirilmemesi gerektiği anlatılacak.

Töre cinayetleri, namus cinayetleri, kadına yönelik şiddetle mücadele verilecek din hizmetleri içerisinde daha fazla yer alacak. Din görevlileri sosyal sorunlar ortaya çıkmadan önce önleyici tedbirler alacak ve bu konuda toplumda bilinç oluşturulacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında sosyal içerikli din hizmeti sunanlara eğitici seminerler düzenlenmeye devam edilecek. 

Çalışmalar, kurumların başlatacağı kampanyalarla daha etkili bir şekilde sürdürülecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com