Aileler istedi, reklam durdu!

Aileler istedi, reklam durdu!
Yazılı medya, internet ve sosyal medyada da tepki alan reklam durduruldu!

Bir bebek bezi markasının reklamında küçük kız çocuklarının istismar edildiği gerekçesiyle Reklam Özdenetim Kurulu'na (RÖK) bazı vatandaşlar ve aile dernekleri şikayet başvurusunda bulundu.Başvuruyu haklı bulan kurul, firmanın bebek bezi reklam yayınını durdurma kararı aldı. Kararı olumlu karşılayan aile dernekleri ve uzmanlar, çocuk istismarında en geniş alan olan televizyon yayınlarına düzenleme getirilmesini istedi. Eski TBMM Sokak Çocukları Komisyon Başkanı Öner Ergenç, televizyonda çocukların istismarı konusunun Çocuk Koruma Kanunu'nda unutulduğunu söyledi. Ergenç, düzenleme için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile konuşup, Meclis'e önerge sunacağını belirtti.

Yazılı medya, internet ve sosyal medyada da tepki alan reklam filmini inceleyen RÖK, reklamda oynayan küçük kız çocuklarının özellikle "Bebek'te üç beş tur atarım" sözünün yer aldığı ve filmin sonunda el ele tutuşarak yürüdükleri planlarda, bebeklerin yetişkin tavırları sergiledikleri kanaatine vardı. Kurul Başkanı Çetin Ziylan, bu hareketlerin bir çocuğun aile büyüklerini taklit etmesi gibi çocuksu bir davranış olmadığını ifade etti. Kurul, 'gençlere ve çocuklara yönelik pazarlama iletişiminde olumlu sosyal davranışları, yaşam biçimlerini ve tavırları sarsacak nitelikte olmaması' hükmüne aykırı olduğu görüşü ile düzeltilmeden yayınlanmamasını istedi.

Aileyi Koruma Derneği (AKODER) üyesi Gülenay Pınarbaşı, kendilerinin de bu reklamla ilgili şikâyette bulunduklarını belirterek, sonuçtan memnun olduklarını kaydetti. "Küçük çocuğuna mendil sattıran ebeveyne ceza verilirken, uzun süren film çekimlerinde ve reklamlarda kullanılan çocukların ailelerine neden ceza verilmiyor?" diyen Gülenay Pınarbaşı, bunun da çocuk istismarı olduğuna dikkat çekti. Eski milletvekili Öner Ergenç ise çocukların dizi ve reklamlarda rant aracı olarak kullanıldığını söyledi. Bu programların çocukların psikolojisini etkileyeceğine değinen Ergenç, mendil satan çocuğun ailesine uygulandığı gibi medyada kullanılan çocuğun ailesine ve ilgili yayın kuruluşuna ceza uygulanması gerektiğini vurguladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com