Ailelerden şok iddialar!

Ailelerden şok iddialar!
Kütahya'nın Domaniç ilçesinden İnegöl Devlet Hastanesi'ne gelen bebeğin dedesi Mehmet Akbaba (55), geçen yıl yine bir torununu bu hastanede kaybettiğini söyledi.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, hastanede enfeksiyon kaptıkları iddiasıyla tam teşekküllü Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne sevk edilen 7 bebeğin ailesi, İnegöl Devlet Hastanesi'nin ve görevlilerinin hijyenden uzak olduğunu, hemşire ve doktorların ilgisiz davrandığını öne sürdü.
Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne kaldırılan bebeklerin ailelerinin hastane önündeki bekleyişleri sürerken, enfeksiyon iddiasıyla hastaneye sevk edilen çocukların yakınları İnegöl Devlet Hastanesi yönetimine isyan etti.
'TEMİZLİĞE GİDEN KANLI YATAKLARIN YERİNE KİRLİ YATAKLAR GETİRİLDİ'
Geçen yıl evlenen ve ilk çocuğu dünyaya gelen Bekir Diril (26), İnegöl Devlet Hastanesi'nin yeni doğan ünitesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eşinin hastanede doğum yaptığı esnada bazı yetkililerin hastanedeki yatakları değiştirdiklerini ifade eden Diril, 'Ben eşimin doğum yapacağı esnada hastane kapısında bekliyordum. Bu sırada bazı görevli kişiler hastanedeki kanlı yatakları değiştiriyorlardı. Ancak yatakları değiştiren görevliler, yatakları yerde sürükleyerek asansöre doğru götürüyordu.
Giden pis yatakların yerine yine kanlı yatakları aynı şekilde yerden sürükleyerek getiriyorlardı. Asansörden inen yataklar giden kanlı yataklara nazaran biraz daha temiz görünüyordu. Ancak yatakların yerden sürüklendiğini görünce gözlerime inanamadım. Hastanedeki ranzalar değişirken içeride doğum gerçekleşiyordu. En son arkadaşımızın çocuğu doğdu ve benim çocuğum dahil herkesin çocuğunun durumu iyi görünüyordu. Benim çocuğum cuma akşamı saat 18.30'da doğdu. Ben gece 24.00'te eve gittim. Bu sırada bizim
bebeğimizi eşimle birlikte servise çıkardılar. Eve gittiğimde bana telefon geldi ve çocuğun nefes darlığı çektiğini söylediler. Ben hemen hastaneye koştum. Çocuğumu hastanede kuvöze koymuşlardı. Bu sırada sabaha kadar hastanede bekledik ve sabaha kadar çocuğumda herhangi bir olumsuzluk görülmedi. Daha sonra ilk problem benim çocukta başladı ve sabaha kadar iyi olmasını bekledik. Cumartesi sabah saat 10.00 gibi bütün doğum yapan hastalar taburcu edildi. Ancak benim çocuğum kuvözde olduğu için taburcu
edemedik. Ben bu sırada eşimi eve bıraktım ve akşama doğru çocuğu emzirmek için hastaneye geldik. Cumartesi akşamı 19.00'da bütün taburcu olan hastaların hastaneye koştuğunu gördüm. Taburcu olup gidenler çocuklarını kucaklarına alıp hastaneye getirdi. Şimdi benim çocuğumun durumu iyi ancak diğer ailelerin çocukları hastaneye geç getirildiği için vücutlarının bazı yerlerinde morluklar var ve bunlar da benim çocuğum gibi nefes darlığı çekiyor. Biz, İnegöl Devlet Hastanesi'nde bekledikten sonra 5 kişiyi direkt
Dörtçelik Çocuk Hastanesi''ne sevk ettiler' diye konuştu.

'BEBEK ÖLDÜKTEN SONRA TEMİZLİĞE BAŞLADILAR, HASTANEDE HİJYEN YOK'
İnegöl Devlet Hastanesi ile ilgili iddialarda bulunan ve çocuğuna henüz bir isim koyamayan Diril, hastanenin hijyenik olmamasından yetkilileri sorumlu tuttu. Çocukların hastanedeki kirli ortamda doğduklarını iddia eden Diril, 'Bizim çoklarımız o pisliğin içersinde doğarken, yetkililer yüzümüze bile bakmıyordu. Ancak bir arkadaşımızın bebeği vefat ettikten sonra hastanede temizlik yapılamaya başlandı. Demek ki bu hastanede birileri öldükten sonra yetkililer harekete geçecek. Bize yapılan bu muamele
hayvana bile yapılmaz. Hayvan kanunlarında bile böyle bir şey söz konusu değil. Benim çocuğum o kuvözün içindeyken ayaklarında galoş ve ağızlarında maske bile yoktu. Günlük elbiselerle servise girip çıkıyorlardı. Hemşireler bize çok sert davranıyordu' dedi.

'SAĞLIK BAKANLIĞI'NI ARADIKTAN SONRA HAREKETE GEÇTİLER'
Kütahya'nın Domaniç ilçesinden İnegöl Devlet Hastanesi'ne gelen bebeğin dedesi Mehmet Akbaba (55), geçen yıl yine bir torununu bu hastanede kaybettiğini söyledi. Aynı gün çocukların doğum yaptığını, daha sonra çocuklara iğne vurulduğunu öne süren Akbaba, 'Cumartesi günü çocuklar taburcu edildi. Ancak hastaneden taburcu olan aileler birkaç saat sonra hastaneye tekrar geldi. Doğum esnasında bütün aileleri tanıdık ve onlar da bizim gibi hastaneye gelince çocuklara bir şey olduğunu anladık. Her gelen aileye sorduğumuzda çocukların nefes darlığı şikayetinden geldiğini söyledi. Hastaneye geldiğimizde başhekim ve doktor yoktu. Sadece hemşire ve ebeler vardı. Bunun üzerine 188 Sağlık Bakanlığı hattını aradık ve doktorlar hastaneye gelmeye başladı. Biz hastanenin temiz olmamasından dolayı şikayetçiyiz. Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nde bize ve çocuklarımıza çok iyi muamele yapılıyor. Burası 5 yıldızlı otel gibi' dedi.
Aileler, İnegöl Devlet Hastanesi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söylerken, açılan soruşturmanın ardından çocukların durumunu öğrenmek ve hastanede inceleme yapmak için Sağlık Bakanlığı'ndan 4 müfettiş görevlendirildi. Müfettişlerin İnegöl Devlet Hastanesi'nde de inceleme yapacakları tahmin ediliyor.
Öte yandan olayın ardından İnegöl Devlet Hastanesi'nde kalan 5 bebekten 2'si daha Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Bursa'daki bebeklerin sayısı 7'ye çıkarken, İnegöl Devlet Hastanesi'nde 3 bebek kaldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com