Ailelere uyarı: Çocuklar çığlık atmasın, kaçsın!

Ailelere uyarı: Çocuklar çığlık atmasın, kaçsın!
Hemen hergün kaybolan, öldürülen, tacize uğrayan çocukların haberleriyle içimiz acıyor.

Vicdan sahibi herkesi yaralayan olaylardan çocukları korumanın ilk adımı ailede atılıyor. Çocuklara öğretebileceğiz birkaç basit önlem ciddi olayların önüne geçebiliyor. Uzmanlara anne-babaların yapabileceklerini sorduk.

Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç (Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı): Ailelerin öncelikle yapması gereken çocukla aralarında iyi bir güven ilişkisi kurmak ve sürekli konuşmak. Çocuğa anne-babadan sır saklanmayacağı, “ebevynlerin çocuklarının herşeyini bilmesi” gerektiği öğretilmeli. Bir diğer önemli konu da çocuğa ne olursa olsun anne-babasının kendisine değer verdiği, sevgisinin azalmayacağı yönünde güvence verilmesi. Anne-babadan habersiz bir yere gitmemesi, birşey yapmaması gerektiği de öğretilmeli. Zarar verme, istismar olaylarında kişiler genellikle çocukları kandırarak, kendilerine acındırarak, yardım isteyerekb bazen de para vererek birşeyler yaptırıyor.

ÇIĞLIK ATMASIN, KAÇSIN

Çocuklara böyle bir davranışla karşılaştıklarında, “Annemle konuşmam lazım” ya da “İzin almam lazım” denmesi öğretilmeli. Çocuğa “Birisi senden, seni rahatsız edecek birşey istediğinde ona hayır diyebilmelisin, özeline dokunmasına izin verme” denmeli. Ayrıca internetle ilgili yabancı kişilerle, tanımadıklarıyla konuşmaması, fotoğraf göndermemesi, buluşulmaması, adres verilmemesi öğretilmeli. Şifre anne-babada da olmamlı. Çocukların zamanlarını “yapılandırmak”  da çok önemli. Boş zamanlarını güvenilir ortamlarda geçirmelerini sağlayacak önlemler alınmalı (kreş, spor faaliyetleri, yaz okulları vs.) Anne-babalar çocuklarının nerede olduğu bilmeli. Çocukları için güvenlikli bir alan bulmak için aileler de örneğin belediyelerden talepte bulunabilir. Çocuğa istenmeyen birşey karşısında “çığlık atması”ndan çok, kaçmaya çalışması öğütlenmeli. Çığlık karşısındaki kişinin panikleyerek, bazen çocuğu öldürmesine kadar varabilir.

ÇOCUKLARINIZLA SÜREKLİ KONUŞUN

Dr. Ahmet Çevikaslan (Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı): Çocukların kendini koruması öğretilmeli. Korumaktan kastım yabancı kişilere karşı nasıl davranacağını, mesafeyi korumayı, yeni tanışılan kişiden anne-babanın haberdar edilmesini öğretmek. Anne-babanın çocuklarıyla sürekli konuşması, iletişim halinde olması çok önemli. Günlük sohpet esnasında çocuk zaten anlatır. Beden mahremiyetini öğretmek de ihmal edilmemeli. “Kimse bedenimize izinsiz dokunamaz, biz de bir başkasının bedenine izinsiz dokunamayız” kavratılmalı. Acılı anne-babaları yaramak istemem ancak ben anne-babaların kusuru da olduğunu düşünüyorum. Çocuk alıp başını uzaklara gidebiliyor. Anne-babalar çocuklarının nerede olduğunu, nereye gittiğini, ne yaptığı bilsin. Gerekirse eşlik etsin. Nereye gidemeyeceğini söylesin. Bazen istismara uğrayan çocuk 6-7 ay sonra geliyor. Demek ki aileler çocuklarının ne yaptığını bilmiyor, konuşmuyor. Çocuğunun tacizinden aylar sonra haberdar oluyor. Hürriyet (KKK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com