Aizanoi Antik Kenti'nin ziyaretçi sayısı artıyor

Aizanoi Antik Kenti'nin ziyaretçi sayısı artıyor
Kütahya il merkezine 57 kilometre uzaklıktaki Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti, bu yılın 4 ayında yaklaşık 3 bin 500 kişi tarafından ziyaret edilirken, 2009 yılına göre geçen yıl ziyaretçi sayısında yüzde 38 artış kaydedildi.

Kütahya il merkezine 57 kilometre uzaklıktaki Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti, bu yılın 4 ayında yaklaşık 3 bin 500 kişi tarafından ziyaret edilirken, 2009 yılına göre geçen yıl ziyaretçi sayısında yüzde 38 artış kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, dünyanın ilk borsasının da bulunduğu Aizanoi'ye yılın 4 ayında yaklaşık 3 bin 500 yerli ve yabancı turist geldi. Ziyaretçi sayısı, 2009'un aynı döneminde 2 bin 873, geçen yılın aynı döneminde ise 3 bin 167 kişi olarak gerçekleşti.
Aizanoi'yi, 2009'da 11 bin 114, geçen yıl 15 bin 343 kişi ziyaret etti. Böylece ziyaretçi sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 38 arttı.
''İkinci Efes'' diye nitelenen Aizanoi'de, dünyanın en sağlam kalabilmiş en eski Zeus Tapınağı, stadyum, tiyatro, hamam, sütunlu caddenin yanı sıra dünyanın ilk borsası ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Antik kentteki tarihi yapılar, ilkbahar mevsiminin başlaması ve hava sıcaklıklarının artmasından dolayı özellikle cumartesi ve pazar günleri gruplar halinde gelen turistlerden ilgi görüyor.
-KAZIDA TÜRK ARKEOLOGLAR ÇALIŞACAK-
Avrupalı gezginler tarafından 1824'te keşfedilen Aizanoi'nin adı, ''Su Perisi Erato'' ile efsanevi kral Arkas'ın birleşmesinden ortaya çıkan mitoloji kahramanı ''Azan''dan geliyor.
Aizanoi, Frigya'ya bağlı Aizanitislerin ana yerleşim merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Kent alanının MÖ 3000 yıllarından itibaren kullanıldığı tahmin ediliyor.
13. yüzyılda Çavdar Tatarlarının üssü olduğu, sonraları Çavdarhisar ismini aldığı kaydedilen kentte, Anadolu'nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 20 bin kişilik stadyum, 13 bin 500 kişilik açık hava tiyatrosu bulunuyor.
Antik kentin güneyinde yer alan bölümde, MS 2. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılan ve gıda pazarı olarak kullanıldığı tahmin edilen yuvarlak yapı (macellum), dünyanın ilk borsası olarak biliniyor. Roma İmparatoru Dioeletianus'un enflasyonla mücadele amacıyla hazırladığı mal satış bedellerinin taş bloklar üzerinde duyurulduğu borsa, 1971'deki kazılarla ortaya çıkarıldı. Buradaki kitabelerde, imparatorluk pazarlarında satılan tüm malların satış ücretleri yer alırken, kuvvetli 1 köle 2 eşeğin ücretine, 1 at ise 3 köle ücretine eşit olarak gösteriliyor.
Aizanoi'deki kazılar 1970'ten başlayarak geçen yıla kadar her yıl bölgeye gelen ve yaklaşık ikişer ay çalışan Alman arkeologlar tarafından yürütülüyordu. Alman Arkeoloji Enstitüsüne (DAI) Bakanlar Kurulu kararıyla 1970'te verilen lisans, kazının yavaş ilerlediği gerekçesiyle yine Bakanlar Kurulunca yaklaşık üç ay önce iptal edildi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden bir öğretim üyesinin sorumluluğunda yürütülmesi planlanan kazılara kısa sürede başlanması ve eserlerin hızlı bir şekilde gün ışığına çıkarılması hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com