Aizanoi Antik kentinin ziyaretçileri arttı

Aizanoi Antik kentinin ziyaretçileri arttı
Kütahya il merkezine 57 kilometre uzaklıktaki Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi antik kentinin ziyaretçi sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 38 arttı.

Kütahya il merkezine 57 kilometre uzaklıktaki Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi antik kentinin ziyaretçi sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 38 arttı.
Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, yaptığı açıklamada, dünyanın ilk borsası, Zeus Tapınağı, Sütunlu Cadde, stadyum, tiyatro, hamam gibi yapıların bulunduğu Aizanoi'yi 2009 yılında 11 bin 114, geçen yıl ise 15 bin 343 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini bildirdi.
Son iki yılda 26 bin 457 turisti ağırlayan ve ''İkinci Efes'' olarak nitelenen antik kente bu yıl daha fazla ziyaretçi çekmek istediklerini belirten Başer, Alman arkeologların her yıl yaz mevsiminde 40-45 gün yürüttüğü kazıların gün sayısının artmasıyla ziyaretçi sayısının çoğalacağına inandığını söyledi.
Başer, Türkiye Seyahat Acentaları Birliğince yaptırılan ve geçen yıl hizmete giren 94 yatak kapasiteli butik otelin, ilçe turizmine ivme kazandırdığını sözlerine ekledi.
-AİZANOİ ANTİK KENTİ-
Aizanoi'nin adı ''Su Perisi Erato'' ile efsanevi kral Arkas'ın birleşmesinden ortaya çıkan mitoloji kahramanı ''Azan''dan geliyor.
Aizanoi, Frigya'ya bağlı Aizanitislerin ana yerleşim merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Kent alanının MÖ 3000 yıllarından itibaren kullanıldığı tahmin ediliyor.
13. yüzyılda Çavdar Tatarlarının üssü olduğu, sonraları Çavdarhisar ismini aldığı kaydedilen kentte Anadolu'nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 20 bin kişilik stadyum, 13 bin 500 kişilik açık hava tiyatrosu bulunuyor.
Antik kentin güneyinde yer alan bölümde, MS 2. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılan ve gıda pazarı olarak kullanıldığı tahmin edilen yuvarlak yapı (macellum), dünyanın ilk borsası olarak biliniyor. Roma İmparatoru Dioeletianus'un enflasyonla mücadele amacıyla hazırladığı mal satış bedellerinin taş bloklar üzerinde duyurulduğu borsa, 1971'de yapılan kazılarla ortaya çıkarıldı. Borsa yapısındaki kitabelerde, imparatorluk pazarlarında satılan tüm malların satış ücretleri yer alıyor. Buna göre, kuvvetli 1 köle 2 eşeğin ücretine, 1 at ise 3 köle ücretine eşitti.
Aizanoi'deki kazılar 1970'ten bu yana her yıl Alman Arkeoloji Enstitüsünce sürdürülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com