Ajanlar Türkiye'de cirit atıyor

Ajanlar Türkiye'de cirit atıyor
Bazı CIA ve Mossad görevlilerinin Apaydın kampında Suriyeli askerlerle görüştüğü belirtildi.
Suriye’deki olaylar nedeniye Türkiye’ye gelen ve Hatay, Gaziantep, Kilis ile Şanlıurfa’daki çadır kent ve konteynırlarda “misafir” olarak barındırılan sığınmacılardan yaklaşık 3 bininin, savaşmak için sınırın ötesine gidip geldiği, bazı CIA ve Mossad görevlilerinin Apaydın kampında Suriyeli askerlerle görüştüğü belirtildi.
 
Hatay’da bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen bir muhalif yetkili, çadır kentte kalanların 3 binden fazlasının sınırın ötesine savaşmaya gittiğini, 1-2 gün sonra gelip dinlenip ihtiyaçlarını gidererek, yeniden savaşa döndüğünü anlattı. Kamplarda görevli bir Türk yetkili ise sığınmacıların bir bölümünün, Şanlıurfa ve Gaziantep yöresindeki çadır kent ve konteynır kentlere götürülmeleri üzerine, resmi sığınma talebinde bulunmayıp Hatay’ın farklı yerlerinde kiraladıkları evlerde barındıklarını anlattı. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Özellikle Lazkiye yöresinden gelenler, Şanlıurfa tarafına gitmek istemiyor. Orada gelişecek herhangi bir olayda Hatay’dan Suriye’nin o bölgesine geçmek kolay, ama Şanlıurfa’dan bu daha zor. Birçok kişi bu nedenle de kiraladıkları evde kalıyor. Ama evlerde kalanlar arasında sınırın ötesine savaşmak için giden gruplar da var” dedi. Kamplarda görevli bir yetkili, Özgür Suriye Ordusu’ndan 236’sı subay 402 asker ve 62 polisin Apaydın kampında kaldığını anımsatarak Suriyeli askerlerin sadece Amerikan doları harcadığını, bazı CIA ve Mossad görevlilerinin de kampta Suriyeli askerlerle görüştüğü belirtildi.
 
17 kişi gözaltında
 
Öte yandan Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Suriyelilerin kaldığı çadır kentte önceki gün yaşanan olaylarla ilgili olarak 17 kişi gözaltına alındı. Kaymakam Osman Beyazyıldız, “Burada Türkmenler bahane edilerek olay çıkarılmış olsa da öyle değil. İstenmeyen bazı sonuçlar elde etmek isteyenler olay çıkarıyor” dedi. Çadır kentte yaşanan gerginliğin ardından güvenlik tedbirleri de artırıldı.
 
Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com