AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ensarioğlu:

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ensarioğlu:
"Yaklaşık bin kilometrelik bir mesafede 2,7 milyar dolar maliyetle Diyarbakır Erbil arasında kurulacak bir 'Hızlı Tren Projesi' için hem kaynağı sağlayacak uluslararası finans kuruluşları hem de yatırımcılar hazır. Hükümetimizin yanı sıra Irak ve Erbil'in

DİYARBAKIR (AA) - AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu, "Yaklaşık bin kilometrelik bir mesafede 2,7 milyar dolar maliyetle Diyarbakır Erbil arasında kurulacak bir 'Hızlı Tren Projesi' için hem kaynağı sağlayacak uluslararası finans kuruluşları hem de yatırımcılar hazır. Hükümetimizin yanı sıra Irak ve Erbil'in onayı gerekiyor" dedi.

Ensarioğlu, Liluz Otel'de düzenlenen basın toplantısında Diyarbakır için hazırladığı projeleri açıkladı.

Projelerin bir aylık çalışmanın ürünü olduğunu ifade eden Ensarioğlu, projeleri hazırlarken geçmişte yaşanan çatışmalı ortamın beraberinde getirdiği tahribatın geri kalmışlığın, geri bırakılmışlığın telafi edilmesine önem verdiklerini söyledi.

Ensarioğlu, yılların geri kalmışlığını gidermeye yerel seçimlerin vesile olabileceğini ifade ederek, "Bu fırsatı yatırımlarla taçlandırabiliriz. Dil ve kimlik önündeki engeller kalktıktan sonra Cumhuriyet demokratikleştikten sonra, şiddet, kan durduktan sonra artık bu kenti bekleyen önemli hizmetler ve yatırımlar var. Diyarbakır'ın 100 yıllık sorunları kısa sürede çözülecek sorunlar değil. Ancak bu kentte çeşitli görevleri yürütürken Diyarbakır'ın sorunlarına kafa yorup projeler üretmeye çalışıyorduk" diye konuştu.

Ensarioğlu, açıklayacakları tüm projelerin arkasında olacaklarını vurgulayarak, "Halkın iradesi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın merkezi hükümetin bir üyesi olarak her zaman bu projelerin takipçisi olacağız. Bu projelerle Diyarbakır'ın kaybettiği 100 yılı kısa sürede telafi ederek, Diyarbakır'ı hak ettiği yere taşımayı diliyoruz" şeklinde konuştu.

- Dicle Vadisi Projesi 

Kent merkezinde 4,5 kilometre uzunluğunda, bir kilometre genişliğindeki bir alanda hayata geçirilecek Dicle Vadisi Projesinde Dicle Nehri'nin kum ocakları ile tahrip olan doğal yapısının yeni bir imar planı ile projelendirip doğa tahribatını ortadan kaldırarak çağdaş kentsel alanlar yaratacaklarına dikkati çeken Ensarioğlu, bu projenin aynı zamanda 3 projeyi de bünyesinde barındırdığını söyledi.

Ensarioğlu, proje kapsamında Londra'da olduğu gibi turistlerin panaromik şekilde kentin tüm noktalarını görebilecekleri dönme dolap bulunacağını ayrıca vadide turların yapılacağı balonların yer alacağını dile getirdi.

- "Kırklar Dağının üzerindeki yapıları yıkacağız" 

Ensarioğlu, Sur içi bölgesinde 5 yıl içinde tarihi dokunun dışında ve tarihi dokuyu tehdit eden 5 bine yakın yapının kentsel dönüşüme tabi tutulacağını, bunların yerine eski Diyarbakır evleri inşa edilerek fonksiyon kazandırılacağını söyledi.

Suriçinde bir kent müzesi oluşturmayı planladıklarını anlatan Ensarioğlu, şöyle dedi:

"Belediye yönetimini devralırsak Diyarbakır halkına söz veriyoruz; Kırklar Dağındaki o yapıları yıkacağız. Kimsenin şüphesi olmasın. Arsa sahipleri ve av alanları mağdur etmeden o yapıları yıkıp orayı ağaçlandıracağız. Orayı Nevruza yaraşır şekilde Nevruz alanı olarak düzenleyeceğiz. Yeni gölet alanları oluşturacağız. Surların etrafını gezinti alanları haline getireceğiz."

Ensarioğlu, 4 büyük ilçeye yönelik de projeler hazırladıklarını anlatarak, bu kapsamda aile yaşam merkezleri, çocuk bakımevleri, çocuk kulüpleri, engelli hizmetleri, görme engelliler teknoloji merkezi, engelliler lokali, akıllı duraklar, hanımlar lokali, barınma evleri ve sığınma evlerinin yer alacağını kaydetti.

- Diyar-Ray Projesi 

Yaşlılara yönelik de hizmeti olacağına işaret eden Ensarioğlu, "Yaşlılara evde temizlik hizmeti verilecek, evlerinin bakım onarımı yapılacak. Her hastanenin yanında şefkat evleri olacak. Çalışan kadınlara kreş desteği verilecek. Bunlar taşra ilçelerinde de olacak. Büyük projeleri hayata geçirirken refaranduma sunacağız" dedi.

Çok katlı otoparklar planladıklarını anlatan Ensarioğlu, kentin bazı merkez ilçelerinde kurulması düşünülen otoparkların altında ise semt pazarlarının yer alacağını anlattı. 

Ensarioğlu, içerisinde serbest bölgenin de yer alacağı, "Uluslararası Fuar, Kongre ve Ticaret Merkezi" kurmayı da planladıklarını kaydederek, "Bir de altında nikah ve düğün salonlarının olduğu bir döner kule tasarlıyoruz. Kulenin üstündeki restorandan da tüm Diyarbakır görülebilecek. Diyarbakır Stadının yeri buna uygun olabilir" diye konuştu.

Bir diğer hedeflerinin Diyarbakır'ın coğrafi konumunu ön plana çıkaracak raylı toplu ulaşım olduğunu anlatan Ensarioğlu, Bismil ve Ergani'ye uzanan raylı sistem planladıklarını kaydetti.

- Gecekondu önleme bölgeleri

"Türkiye'nin her yerinde gecekondu var, Diyarbakır'da apartman kondu" var" diyen Ensarioğlu, Diyarbakır'da imarsız, tapusuz, projesiz, sağlıksız yapılar yapıldığını, bununla yap-sat yapıldığını ileri sürdü.

Ensarioğlu, bunun Diyarbakır'a ihanet olduğunu dile getirerek, bunu durdurmak için gecekondu önleme bölgeleri yapacaklarını, insanları yaşanabilir ortamlara kavuşturacaklarını, Diyarbakır'ı açıkhava müzesine dönüştüreceklerini anlattı.

- Diyarbakır E Tipi Cezaevi

"Diyarbakır E Tipi Cezaevini insanlığa saygının bir gereği olarak, 'Yüzleşme İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi'ne dönüştürme sözü veriyoruz" diyen Ensarioğlu, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nin 12 Eylül Askeri Darbesiyle insanlık suçları açısından dünyanın sayılı sembolleri arasına girdiğini belirtti.

Ensarioğlu Diyarbakır'ın tüm köylerinin 5 yıl içinde altyapı, kanalizasyon, içme suyu sorununun çözüleceğini, köy içi parke yollar yapılacağı sözünü veren Ensarioğlu, tüm taşra ilçelerine mesire alanları ve sağlıklı yollar yapacaklarını belirtti.

- Hızlı Tren Projesi  

Ensarioğlu, Diyarbakır'ın geçmişte olduğu gibi bir ticaret ve sanayi kenti olması için mutlaka limanlara ulaşması gerektiğini, bu kapsamda bir proje tasarladıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Diyarbakır'dan Gaziantep'e kadar olan demiryolunun inşa edilmesi gerekir ki İskenderun ve Mersin Limanlarına ulaşabilelim. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinden Şanlıurfa üzerinden Mersin'e ulaşılacak tren yoluna ihtiyaç var. Türkiye Devlet Demiryolları ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüşerek 'Diyarbakır'dan Irak, İran ve Suriye'ye mal satılabilmesi için Diyarbakır Nusaybin arasına demiryolu inşa edilmesini istedik. Belediyenin görev alanına girmeyen bu proje için bir yıldır çalışıyoruz. Hem finans hem de yüklenici firmalarla görüşüyoruz. Diyarbakır'ı önemli bir sanayi ve ekonomik merkez haline getirecek projede önemli mesafe katettik. Bunun için hükümetimizin yanı sıra Irak merkezi hükümetinin Kürdistan Federe Yönetiminin de izni gerekiyor. Henüz onaylar alınmadı. Diyarbakır'ı çok öteye taşıyacak, uluslararası projelerin kavşağı haline getirecek bu  proje için Irak ve Erbil ile görüşülecek. Bu Erbil'i Diyarbakır kavşağından dünyaya açacak bir proje. Yaklaşık bin kilometrelik bir mesafede 2,7 milyar dolar maliyetle Diyarbakır Erbil arasında kurulacak bir hızlı tren projesi için hem kaynağı sağlayacak uluslararası finans kuruluşları hem de hem de yatırımcılar hazır. Hükümetimizin yanı sıra Irak ve Erbil'in onayı gerekiyor."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com