AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz:
"Anayasa Mahkemesi'nin, iç hukuk yolları tükenmeden Twitter konusunda karar vermesi, hem hukuki hem de kişilik hakları bakımından sıkıntılı sonuçlara neden olabilir"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Anayasa Mahkemesi'nin, iç hukuk yolları tükenmeden Twitter konusunda karar vermesinin, hem hukuki hem de kişilik hakları bakımından sıkıntılı sonuçlara neden olabileceğini savundu.

Kapusuz, yaptığı yazılı açıklamada, Twitter'ın engellenmesi konusunda, AK Parti'yi yasakçı gibi gösterenlerin, meseleyi tek taraflı sunarak bazı gerçeklerin üstünü örtmeye çalıştığını ifade etti.

Meselenin, özgürlükler olduğu kadar, kişisel hakların da korunması olduğunu vurgulayan Kapusuz, AK Parti'nin bugüne kadar hep özgürlüklerden yana olduğunu,  vatandaşın ve kamunun hukukunu korumaya ayrı bir önem verdiğini anlattı.

İnternet alt yapısını güçlendirdiklerini, tüm okullara internet ve tablet gönderdiklerini hatırlatan Kapusuz, "teknolojiyle ve internetle barışık olmadıklarını" kimsenin iddia edemeyeceğini belirtti.

Sosyal medya kullanımına değil, sosyal medyada suç işlenmesine karşı olduklarını vurgulayan Kapusuz, "Sosyal medya, önüne gelenin küfürler ve hakaretler savurduğu bir mecra olmamalıdır. Bunun cezai bir yaptırımı olmalıdır. Twitter'ın bu konuda daha hassas olup Avrupa ve Amerika'da gösterdiği hassasiyeti göstermesi gerekir. Türkiye'de verilen mahkeme kararlarına uymaları gerekir" ifadesini kullandı.

Meselenin bir başka boyutunun da milyarlarca dolarlık Twitter'ın, Türkiye'de bir kuruş vergi vermemesi olduğunu belirten Kapusuz, yabancı bir şirket Türkiye'de market bile açsa vergi verirken, Twitter'ın temsilcilik açmayarak vergiden kaçtığını savundu.

-"Sıkıntılı sonuçlara neden olacaktır"

Bu bağlamda, hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hem de kendi açıklamalarının vatandaşların hukukunu koruma amacı taşıdığını bildiren Kapusuz, şunları kaydetti: 

"Anayasa Mahkemesi'nin, iç hukuk yolları tükenmeden Twitter konusunda karar vermesi, hem hukuki açıdan hem de kişilik hakları bakımından sıkıntılı sonuçlara neden olabilir. Anayasa madde 148 açıktır. Anayasa Mahkemesi olağan kanun yolları tükenmeden bireysel başvuru alamamaktadır. Hal böyleyken Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu kabul etmiş ve karara bağlamıştır.

Böyle bir içtihadın oluşturulması akıllara 'Danıştay niye var?',  'Yargıtay niye var?' sorusunu getirir ki bu sıkıntılı bir durumdur. Bununla birlikte bu karar Anayasa Mahkemesini, dava yükünden başını kaldıramaz hale getirecek bir duruma sokabilir. Kaldı ki Twitter'da küfre ve hakarete uğrayan vatandaşların ilk derece mahkemelerinden aldığı kararları uygulatamamasına rağmen böyle bir kararın verilmesi, kişilik hakları açısından da sıkıntılı sonuçlara neden olacaktır. Twitter, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bu karara binaen Twitter'da kişilik haklarına saldırılan vatandaşlarımızla ilgili hiçbir kararı uygulamazsa bu vatandaşlarımızın mağduriyetinin sorumlusu kim olacaktır? Peki Twitter ile yapılan görüşmelerde belli bir noktaya gelindiği bilgisi kamuoyuna yansımışken Anayasa Mahkemesinin bu kararı kimin işine yaramıştır? Elbette Twitter'ın işine yaramıştır. Sayın Başbakanımızın 'bu karar milli değildir' sözlerine bu açıdan bakmakta fayda var. Dolayısıyla AK Parti olarak biz, meseleyi her bakımdan ele alarak adımlar attık ve Anayasa Mahkemesi kararını da bu doğrultuda yorumladık."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com