AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz:
"Elbette herkes Anayasal ve yasal çerçevede eleştiri hakkına sahiptir fakat eleştiri üslubunun devlet adabına uygun olması gerekir. Övgünün de eleştirinin de yeri ve zamanı vardır. Programın ev sahibi Danıştay Başkanı 25 dakika konuşurken Metin Feyzioğlu’

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, anayasal ve yasal çerçevede herkesin üslubun devlet adabına uygun olması kaydıyla eleştiri hakkına bulunduğunu, ancak Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştayın kuruluş yıl dönümü törenindeki konuşmasının, protokol ve nezaket kurallarına uygun olmadığını belirtti.  

Kapusuz, TBB Başkanı Feyzioğlu'nun konuşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Danıştayın kuruluş yıl dönümü töreninde yargıyla ilgili konuşma yapması için kürsüye çıkarılan Feyzioğlu'nun cübbesi ile "siyasi şov yaptığını" ifade eden Kapusuz, söz konusu törenin, Barolar Birliği Başkanı'nın güncel siyasi konuları değerlendirdiği, hükümet politikalarını eleştirdiği bir platform olmadığını söyledi. 

Kapusuz, toplantının Van depreminde yapılanlarla ilgili hükümetin suçlanabileceği bir yer olmadığına dikkat çekerek, "Elbette herkes anayasal ve yasal çerçevede eleştiri hakkına sahiptir fakat eleştiri uslubunun devlet adabına uygun olması gerekir.  Övgünün de eleştirinin de yeri ve zamanı vardır. Programın ev sahibi Danıştay Başkanı 25 dakika konuşurken Metin Feyzioğlu’nun 1 saatten fazla konuşma yapması, protokol ve nezaket kurallarına uygun değildir. Yargı ile ilgili bir programda devlet protokolü önünde Başbakan’a siyasi göndermelerde bulunarak suçlayıcı ifadeler kullanmak Baro Başkanı’nın haddi değildir" ifadesini kullandı.

Feyzioğlu’nun "aramızdaki muhtemel cumhurbaşkanı adayları" ifadesini kullanmasının ve bir cumhurbaşkanı tarifi yapmasının, siyasi amaçla kürsüye geldiğinin göstergesi olduğunu belirten Kapusuz, şunları kaydetti:

"Katıldığı her programda siyaset yapan Metin Feyzioğlu’nun bugüne kadar baroların meseleleriyle ilgili açıklama yaptığını hiç duymadık. Adı sürekli siyasi tartışmalarla anılan Barolar Birliği Başkanı’nın tamamen siyasi amaçlarla o koltukta oturduğu anlaşılıyor. Bütün bu olanlar şu soruyu akıllara getiriyor; bir süredir muhalefetin muhtemel adaylarından biri olarak basında ismi geçen Metin Feyzioğlu, muhalefete adaylık için mesaj mı vermektedir? Takdir kamuoyunundur.

Devlet protokolü önünde, kuralları ve teammülleri hiçe sayarak yapılan ölçüsüz konuşma, Feyzioğlu’na olmasa bile Barolar Birliği’ne yakışmamıştır. Başbakanımızın verdiği tepki doğrudur ve yerindedir. AK Parti olarak Sayın Başbakanımızın bu anlamlı tepkisinin arkasında olduğumuzu belirtmek isterim."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com