AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
"28 Şubat'ın esas görünmeyen yüzü, finansal mühendisliktir. Hesaplamalara göre 28 Şubat'ta milletin 291 milyar dolar parası çalınmış"

İSTANBUL (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "28 Şubat'ın esas görünmeyen yüzü, finansal mühendisliktir.  Meclis 28 Şubat Araştırma Komisyonu'nun yaptığı hesaplamalara göre 28 Şubat'ta milletin 291 milyar dolar parası çalınmış" dedi.

Numan Kurtulmuş, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu (Genç MÜSİAD) tarafından düzenlenen "Milli İrade Küresel Sermaye" konulu programda, Türkiye'nin 28 Şubat 1997'dekine benzer bir sürecin içine girdiği bir dönemde bu toplantının yapılmasının anlamlı olduğunu söyledi. 

Son bir buçuk asırdır Türkiye'de seçkinlerle millet çoğunluğu arasında toplumun bütün alanlarında bir mücadele yaşandığını belirten Kurtulmuş, bugün de benzer bir süreçle karşı karşıya olunduğunu ifade etti.

28 Şubat'ın, millet çoğunluğuyla seçkinler arasında verilen bu mücadele içerisinde sadece bir dönemin adı olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Bu seçkinler zümresi, eline geçirdiği iktisadi ve siyasi güçlerle toplumu dizayn etmeye, bir ulus oluşturmaya, bu ulusu istediği gibi şekillendirmeye çalışıyor. Güçlerinin yetmediği zamanlarda da toplum mühendisliklerine başvurarak Türkiye'nin kaderini, milletin istikbalini tayin etmeye çalışıyor" dedi.

Siyasi ve iktisadi seçkinlerin memleketin değerleriyle ve geçmişiyle kavgalı olduklarını ve Batı'da ne varsa onu şeklen taklit ettiklerini ifade eden Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bunlar modernleşmeyi tepeden inmeci bir modernleşme olarak algıladılar. Milletin kılık kıyafetini, dinlediği şarkıları değiştirirsek, ezanı 'Allah-u Ekber'den 'Tanrı Uludur'a çevirirsek, milletin değerleriyle arasına mesafe koyarsak, Batılılaşırız, adam oluruz, modernleşiriz zannettiler. Böyle olduğu için bu seçkinler ile milletin arasında çok farklı bir hissiyat dünyası oluştu. Milletten ayrı telden çalanlar istedikleri gibi bir millet ve ulus dizayn etmek için baskıcı yöntemler uyguladı. Dersim'in çok kanlı bir şekilde bastırılmasında ve daha geçen günlere kadar üniversitelerde başörtülü öğrencilere yapılan zulmün arkasında hep bu mantık vardır. Doğuda insanlara dışkı yediren, köylerini basan mantıkla 28 Şubat sürecinde MÜSİAD üyesi işadamlarını 'yeşil sermaye' diye fişleyen mantık arasında hiçbir fark yoktur."

Kurtulmuş, bu süreçte siyasi partilerin kapatıldığına da değinerek, 1946-1960 arasında 8 partinin, 1960'dan sonra ise 68 partinin kapatıldığını aktardı.

Kapatılan partiler arasında iktidarda ya da parlamentoda bulunan partilerin olduğuna da dikkati çeken Kurtulmuş, milletin yüzde 50'sinin oyunu almış AK Parti'nin de 2008'de kapatılma riski ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

 

- Çevik Bir'in Foreign Affairs'e demeci-

 

Eski Türkiye'de siyasi suikastler ve faili meçhul cinayetler, toplumsal şiddet olayları ve siyasi idamların yaşandığını anlatan Kurtulmuş, 1950'den bu yana 64 yıl içinde 5 tane darbe, birçok da darbe girişimi olduğunu dile getirdi. 

Bu darbelerin tamamının içerideki ve dışarıdaki bir takım unsurların işbirliğiyle gerçekleştirildiğini belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti: 

"Bugün 28 Şubat'ın yıldönümü. 28 Şubat, sadece askerin ortaya çıkıp düzenlediği bir operasyon değil. Evet, TSK'nın içerisinde bazı unsurlar bu süreçte kullanıldı, tanklar meydanlara çıkarılarak balans ayarları verilmeye çalışıldı. O dönemde 28 Şubat'ın suçuna katılan üniformalı insanları net bir şekilde gördük. Milleti korumak için ellerine teslim edilen tankları, tüfekleri milletin karşısına bir tehdit olarak çıkaranlar oldu. Ama 28 Şubat sadece Silahlı Kuvvetler'in içinde bazı güçlerin yaptığı bir olay değil. 28 Şubat, büyük bir koalisyon ve ittifaktır. Bunun içerisinde basının bir kısmı vardı. 'Topyekün savaş', 'Ordu göreve', 'Bu gidişata Silahlı Kuvvetler seyirci kalmayacak' manşetleri atılmıştı. Yani 'Bir an evvel şu ihtilali yapın' deniliyordu.

Bir yanda 28 Şubat'ın hiç konuşulmayan tarafları var. Sokaklara, camilere bir takım tiyatro oyuncuları gibi insanlar salınmıştı, her akşam Fadime Şahinler televizyonda ağlıyordu. Muazzam bir toplumsal mühendislik yapıldı. Ama 28 Şubat'ın esas görünmeyen yüzü, finansal mühendisliktir. Birileri de bu görüntülerin arkasında elini ovuşturuyordu. Meclis 28 Şubat Araştırma Komisyonu'nun yaptığı hesaplamalara göre 28 Şubat'ta milletin 291 milyar dolar parası çalınmış."

Kurtulmuş, 28 Şubat'ın dış bağlantıları bulunduğuna da işaret ederek, "28 Şubat'ın muktedir paşalarından Sayın Bir Paşa'nın 28 Şubat'tan sonra Foreign Affairs'de yayımlanan bir makalesi var. O makalede 'Türkiye'de işler dış politikada rayından saptı. Türkiye geleneksel olarak İsrail'le yakın olan dış politikasını değiştirmeye başladı. Bu gidişat doğru bir gidişat değil. Türkiye ile İsrail arasındaki bu politika farklılıklarını gidermek için 28 Şubat günkü Milli Güvenlik Kurulu'nda müdahale edildi' diyor" ifadelerini kullandı. 

"28 Şubat'ı 'postmodern' diye hafifletmeye kalkmamak lazım, bal gibi bir darbedir" diyen Kurtulmuş, 28 Şubat'ın hazırlanışı itibariyle 12 Eylül'den de 27 Nisan'dan da çok daha başarılı bir süreç olduğunu söyledi. 

 

- "Milletin dediğinden başkası olmayacak"

 

28 Şubat'tan önceki bütün darbelerin birinci amacının siyasete müdahale olduğuna işaret eden Kurtulmuş, şunları kaydetti: 

"1960'ta Rahmetli Menderes asılmıştı ama millet önüne gelen ilk sandıkta darbeciler aleyhine bir sonuç çıkardı. 1980'de darbeciler 'Özal'a oy vermeyin' diye meydana çıkmıştı, millet ise yüzde 43 oyla Özal'ı iktidara getirdi. 27 Nisan'da AK Parti neredeyse kapatılmayla, boğulmayla karşı karşıya kalmıştı; millet yine seçimde yüzde 50'ye yakın bir oyla AK Parti'yi yeniden iktidara getirdi. Türkiye'de darbeciler de darbeyi yaptıranlar da biliyor ki darbeden sonra normal düzene geçildiği zaman darbeciler neyi murat ediyorsa siyasi olarak bunun tam tersi sonuç ortaya çıkıyor. Onun için 28 Şubat'ı öncelikli olarak bir siyasi proje olarak dizayn etmemişlerdi. Evet, 28 Şubat parlamentoya müdahale etti, iş başındaki hükümetin Başbakanı Rahmetli Erbakan'ın koltuğu zorla altından çekildi; bunlar siyasi sonuçları. Ama 28 Şubat bu siyasi sonuçtan daha ziyade memlekette sosyolojik sonuçlar elde etmek için yapılmış bir darbedir."

Türkiye'de geçmiş dönemde verilen iki önemli mücadele alanının imam-hatip ve başörtüsü meselesi olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Yani millete dendi ki 'Siz destursuz bağa giremezsiniz', 'Seçkinlerin dünyasına giremezsiniz', 'Siz kenarda kalın, asla öne çıkmayın'... 'Bu kadını atın buradan' feryadı tam da bu seçkinlerin hissiyatını dile getiren bir feryattır" diye konuştu. 

28 Şubat'ın milletin sosyolojisine önemli bir müdahale süreci olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "İlanihaye bu memlekette artık hiç kimse böyle bir iradenin içerisinde bulunamaz; siyasete müdahale edemez, dizayn veremez. Sonuçta sandık ortaya gelecek. Sandık ortaya gelince de orada milletin dediğinden başkası olmayacak" ifadelerini kullandı. 

(sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com