AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
"Makedonya'daki Haydar Kadı Camisi şu anda restore ediliyor. Sadece Safranbolu’daki camileri, Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki tarihi eserleri restore etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çok güçlü bir devlettir"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Makedonya'daki Haydar Kadı Camisi şu anda restore ediliyor. Sadece Safranbolu’daki camileri, Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki tarihi eserleri restore etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çok güçlü bir devlettir" dedi.

Safranbolu ilçesinde belediye tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi Bağlar Hamamı'nın açılışında konuşan Şahin, Vakıflar Genel Müdürlüğünün kayıtlarına göre 41 bin 750 vakıf bulunduğunu söyledi.

Devletin görevinin tarihi eserlere sahip çıkmak olduğunu belirten Şahin, "Burası çok küçük çaplı bir hamam, ‘acaba böyle bir hamamın açılışı için böyle bir törene ihtiyaç var mıydı? Neden böylesine geniş katılımlı tören düzenlendi?’ Bu soruya verilecek cevap şudur. Burada çok küçük çaplı restore edilmiş  hamamın açılışını yapmıyoruz, ona sahip çıkmıyoruz sadece. Tarihe, kültüre sahip çıkıyoruz. Bu, bir simgedir ve bunun şahsında ecdadımızdan bize kalmış olan ne kadar vakıf eseri varsa, bu eser aslında onları da simgeliyor" şeklinde konuştu. 

"Bizim medeniyetimiz bir vakıf medeniyetidir. Koskoca Osmanlı coğrafyasını dolaşın, eğer hala ayakta kalabilmişse, o dönemden kalma birçok eseri bu coğrafya içinde görebilirsiniz" diyen Şahin, şöyle devam etti:

"Tabii  ülkemizde de gerek Selçuklu döneminde, gerek beylikler döneminde, Osmanlı döneminde çokça vakıf kurulmuş.  Bu vakıfların Türkiye’nin her yerinde camiler, hanlar, hamamlar, medreseler, kervansaraylar inşa ettiğini tespit edersiniz. 1993 ile 2002 yıllarındaki Türkiye’de Vakıflar Genel Müdürlüğünün sadece 46 vakıf eserini onarabildiğini görüyoruz. Ben 2002-2007 yıllarında vakıflardan da sorumluydum. Bizim tarihi kentlerimizden birisi de Safranbolu’dur. Şu ana kadar Safranbolu’da 26 vakıf eseri restore edilmiştir. Şimdi Ulu Cami de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına alındı. Sadece Karabük’te eski cinsinden söylüyorum, 1 trilyon 600 milyon liralık restorasyon ve onarım çalışmaları yapılmıştır."

- Restorasyon çalışmaları

Ülke genelindeki restorasyon ve onarım çalışmalarının 2,5 milyar lirayı aştığını vurgulayan Şahin, 1993 ile 2002 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğünün sadece 46 vakıf eserini onarabildiğini, aynı sürede kendilerinin 4 bin vakıf eserini onardıklarını dile getirdi.

"Bundan şeref, gurur duyuyoruz" diyen Şahin, şunları kaydetti:

"Medeniyet anlayışımız vakfet, yaşat ve yaşa. Geçmişin mirası üzerine geleceğimizi inşa etmeyi tercih etmiş anlayışa sahibiz. Çok şükür, son yıllarda hükümetimiz, devletimiz ve ilgili kuruluşlar, sadece Türkiye içindeki bu eserlere sahip çıkmıyor. Kırım’dan Macaristan’a, Balkanlara, Saraybosna’ya, Yemen’e kadar, Osmanlı’dan ayakta ne kadar tarihi eser var, bunun envanter çalışmasını yaptık. Şimdi bu eserler bir bir onarılıyor.

Saraybosna'daki  İsa Bey Hamamı da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ediliyor. Makedonya'daki Haydar Kadı Camisi şu anda restore ediliyor. Sadece Safranbolu’daki camileri, Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki tarihi eserleri restore etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çok güçlü bir devlettir. Bu devlet yetkisini kullanan AK Parti iktidarı da bu anlayışla vakıf eserlerine sahip çıkıyor."

Şahin, daha sonra Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ile hamamın açılışını yaparak, eser hakkında bilgi aldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com