AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan canlı yayında: (4)

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan canlı yayında: (4)
"İnşallah bir önceki yerel seçimle mukayese edilemeyecek bir neticeyle neticelendireceğiz"

İSTANBUL (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerine ilişkin, "İnşallah bir önceki yerel seçimle mukayese edilemeyecek bir neticeyle neticelendireceğiz onu görüyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, TRT 1, TRT Haber, TRTTürk ve TRT Arapça televizyon kanallarının ortak canlı yayınında gazeteci Nasuhi Güngör'ün moderatörlüğünde gazeteciler Ahmet Taşgetiren, Nihal Bengisu Karaca ve Hakan Albayrak'ın gündeme dair sorularını yanıtladı.

Erdoğan, haklarında fezleke hazırlanan ve TBMM'ye sunulan 4 bakanın, gerekeni gerektiği zaman yapacaklarını belirterek "Daha önce de yaptılar zaten. Biz, burada özellikle Başbakanımızın daha rahat hareket edebilmesi için görevimizden affımızı istiyoruz dediler ve ayrıldılar" değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefetin soruşturma önergesi vermediğine dikkati çeken Erdoğan, "Niye vermiyorsun soruşturma önergesi? Eğer dürüstsen soruşturma önergesini ver" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, Ahmet Taşgetiren'in "Niye vermiyorlar" sorusunu, "Çünkü biliyorlar ki burada bekledikleri neticeyi alamayabilirler. Yani varsa burada böyle bir şey ya zaten biz de bu işin arkasında durmayız ama dürüst olun. Belki de burada yarın çıkıp da bizim bakan arkadaşlarımız kendileri bu noktada bütün bu olanlar karşısında, hele hele bugünkü olaydan sonra, onlar böyle bir atağa geçerse ben hiç şaşmam yani" diye yanıtladı. 

Nihal Bengisu Karaca'nın "CHP bir soruşturma komisyonu oluşturulması için önerge verse AK Partinin tavrı ne olur?" sorusuna, Erdoğan, "Onlar veremezler. Gene bizim arkadaşlar kendileri verecekler. 4 tane bakan arkadaşım kendisi verir" yanıtını verdi.

Erdoğan, "Yerel seçimlerden sonra var mı böyle bir düşünce verilecek mi" sorusuna da "Olabilir tabii niye olmasın. Zaten bu hemen artık olacak bir şey değil. Yani onun süreleri var, belli süreleri içerisinde... Zaten soruşturma önergesini arkadaşlarımız böyle bir şeyi vermeleri halinde burada 9 arkadaş bizden oluyor komisyonda, 4 tane CHP'den, 1 MHP'den 1 tane de BDP'den oluyor. 15 veya 16 kişi" karşılığını verdi.

-"İki üç saat içinde orada en az 20-30 bin kişi toplandı"-

Erdoğan, Hakan Albayrak'ın, 17 Aralık operasyonları, fezlekeler, tapeler ve montaj porno kasetleriyle AK Parti'nin oylarının düşürülmesinin amaçlandığını ancak yapılanların aksine halkın AK Parti'ye olan ilgisini ve desteğini arttırdığını belirterek "Ben rekor bir sonuç bekliyorum, AK Partinin daha önceki mahalli seçimlerden aldığı sonuçlara nazaran. Sizin bir tahmininiz var mı veya artı bir ilgi görüyor musunuz? Eğer bu operasyonlar olmasaydı belki bu kadar ilgi olmazdı diyor musunuz ya da ilgi arttı diyor musunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bu tespitinize katılmamak mümkün değil. Hakikaten bırakın yerel seçimleri, genel seçimlerimizle de birlikte değerlendirdiğimizde ben meydanları bu seçimde çok farklı görüyorum. Gerçekten millet oyunu yakalamış. Çok iyi görüyorum. Siz daha sinyali verdiğiniz anda meydan zaten köpürüyor. Böyle bir yapı var ve tabii çok ağır bir noktada bir yaklaşımı da hissediyorum kendilerinden. Ağırlıklı bir yaklaşım. Bu tabii kilitledi. Mesela bugün Silivri'de bizim mitingimiz yoktu. Ben Tekirdağ'dan buraya gelecektim ama yolda gelirken Sağlık Bakanım dedi ki böyle böyle... Silivri'ye de daha önce böyle bir durum olmuş, bir beklenti var bir uğrayamaz mısınız? Ve inanın iki üç saat içinde orada en az 20-30 bin kişi toplandı. Ben saat 18.30 gibi oraya indim ve öyle bir heyecan, öyle bir coşku görmeye değerdi yani. Bu şimdi şeyi gösteriyor. İki üç saat içinde dolaştırıyorlar 30-40 aracı o araçların anonsu neticesinde oraya geliyor. Ben Silivri'yi böyle görünce, şu anda orada CHP Belediyesi var. Ben dedim 'şimdi burayı Allah'ın izniyle AK Parti alacak'."

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Silivri'ye 10 yılda 1 milyar 200 milyon liralık hizmet verdiğini bildiren Erdoğan, CHP'nin hiçbir hizmeti olmadığını ve 5 yıl orada bir fetret dönemi yaşandığını ifade etti. 

Vatandaşın, bunu ve son dönemde atılan iftiraları ve söylenen yalanları da görünce, "Sen diyor 'benim kızımın baş örtüsüne füruattandır' dedin, şimdi geldin başörtüsü düşmanı olanlarla beraber oluyorsun" dediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunu zaten daha söylediğin anda alan köpürüyor. Şimdi imam hatiplerin orta kısmını kim kapattı diye sormaya gerek var mı? Bu zihniyet kapattı. İşin tarihine baktığınız zaman zaten yine bunları görüyorsunuz. Üniversitelerle ilgili hatırlayın MHP'yle birlikte ki MHP orada devlet dairelerinde başörtüsüne karşıydı, sadece üniversiteye evet dedi. Beraberce, biz dedik ki 'üniversiteyi hiç olmazsa halledelim, daha sonra hayrola' dedik. Hatta bununla ilgili ne dalgalar geçtiler. 411 el kaosa kalktı... Çok enteresan şimdi kalkmış diyor ki başörtüsü sorununu ben çözdüm diyor. Bunlarda yalan var, takiye var, iftira var. Kılıçdaroğlu'na bakıyorsun aynı anlayış Pensilvanya'yla pekişiyor çünkü orayla da demek icazet veya fetvalar oradan geliyor, ona göre adımlar atılıyor."

Erdoğan, MHP'nin daha önce "okyanus ötesine verip veriştirdiğini", Kılıçdaroğlu'nun ise Fethullah Gülen ile ilgili soruşturma istediğini ancak şimdi yakınlaştıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Benim başörtülü kızımın imam hatip okullarının katsayı olayının, ikna odalarının banisi bunlar değil mi? İkna odalarının banisi bunlar değil mi? İkna odalarının içinde olanlardan en önemli rolü oynayan kadın bunların milletvekili değil mi? Bunlar hep bir yerde çöreklendiler, toplandılar. CHP mi değişti, Pensilvanya mı değişti? Herhalde olsa olsa Pensilvanya değişmiş olabilir. CHP'de değişen bir şey yok. CHP aynı yerde duruyor ama demek ki Pensilvanya kendisi için AK Partiyi yıkma noktasında kimi güçlü görüyor? Şu anda diyelim ki İstanbul'da CHP: onu destekleyin. Ankara'da CHP: onu destekleyin. Mantık bu.  Kime yapıyor bu nasihatı MHP'ye yapıyor. MHP'nin tabanında da akıl almaz bir şekilde bu noktada müşterek bir oynama var. Ben MHP'ye gönül veren kardeşlerime de bu noktada 'nereye gittiğinizin farkında mısınız?' bunu sormak istiyorum.

Saidi Nursi'yi Pensilvanya yıllar yılı istismar etti. Pensilvanya'daki zat hayatında Saidi Nursi'yi görmüş değil. Sadece eserlerinden tanıyor veya tanımıyor ama dikkat edin Saidi Nursi, mahkemeler kararını verdiği zaman Sibirya'ya sürgün yedi ama o bir fırsatını bulduğunda kaçıp tekrar Türkiye'ye geldi. Burada ne ezalar ne çileler cefalar yapıldığı ona malum. Bütün bunlar ortadayken Saidi Nursi'ye her türlü cefayı yapanlarla şimdi bu adam beraber oluyor. Yakın halkada olanlar yani Saidi Nursi'yle beraber bulunmuş insanların hakikaten birçok açıklamalarıyla şu anda ters düşmüş vaziyetteler zaten. Benim de bazılarıyla ikili görüşmelerim oldu, üzücü durum."

Erdoğan, paralel örgütün seçimlerde hileler yapılacağına ilişkin iddialarıyla ilgili de "Bunlar her yola başvuracaklar kendilerine göre. Biz de tabii her türlü tedbirimizi alıyoruz, alacağız. Bunlar için her yol meşrudur. bundan hiç şüphemiz olmasın ama ben teşkilatıma inanıyorum, güveniyorum" diye konuştu. 

-"Eğer kişilerde bir şey varsa bu koltuğa güç katar"-

Şu anda AK Parti teşkilatlarının üye sayısının yaklaşık 9 milyon olduğunu bildiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunların içinde 3 milyonu aşkın sadece bayan üyemiz var. Yaklaşık 1 milyon genç üyemiz var ki genç üyemizin yaş sınırı var, 29 yaştır. 29 yaşı aşan hemen bayansa kadın kollarında, eğer erkekse ana kademede onlar yer alıyor böyle bir durumları var. Tabii biz sandık müşahitleri hususunda olsun, sandık kurullarında olsun her türlü tedbirimizi elimizden geldiğince almış durumdayız. Tabii burada haber ajanslarının veya ajansların bana göre önemli rolleri olacak, medyanın önemli rolleri olacak onlar da takip edecek. Biz de bu şekilde kendimiz takip edeceğiz ve inşallah burayı en az zararla az önce Hakan Bey'in de ifade ettiği gibi, bugüne kadar olanın dışında fakat her zaman söylüyorum: inşallah bir önceki yerel seçimle mukayese edilemeyecek bir neticeyle neticelendireceğiz onu görüyorum. Ben bugün meydandan çağ yaptım.

Dedim ki birinci parti olarak sandıktan biz çıkmazsak ben genel başkanlığı bırakırım çünkü siyasette her liderin veya genel başkanın bir hedefi olmalı. Nedir o? Başarı olmalı. Eğer bu işi başaramıyorsan orayı o koltuğu meşgul etmene gerek yok, çekilip gitmen lazım. şimdi ben diyorum ki: eğer birinci olmazsak ben çekilirim ama Kılıçdaroğlu'na çağrı yapıyorum. Sen 4 yıl oldu genel başkansın. 3 seçime girdin 3'ünde de arkada nal topluyorsun. Hiç rahatsız olduğu yok. Sayın Bahçeli'ye bakıyorsun. Bahçeli'nin zaten umurunda değil. Yıllar yılı rahmetliden sonra oturdu oraya kalkmayı bilmiyor. Geldiği yerde biliyorsunuz bizim kurulumuzdan sonraki ilk seçimde zaten meclise de giremediler. Ondan sonra şimdi mecliste yer alıyorlar belli bir oy oranları var orada dönüp duruyor. Şu koltuklar kişilere şan, şöhret, güç katmaz. Eğer kişilerde bir şey varsa bu koltuğa güç katar."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com