AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (3)

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bazıları 'Ya Başbakanım, işte Almanya'ya gitmezseniz iyi olur, gitmeyin.' Kusura bakmasınlar, biz gideriz. Bize o aklı verenler onu kendilerine saklasınlar. Biz bu ülkede siyaset yapıyorsak, biz Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı isek, benim orada 3 milyon vatandaşım varsa biz oraya gideriz" dedi. 

Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında "tüketmeyin, ekonomi dursun" yönünde telkinlerde bulunulduğunu anımsatarak, AK Parti iktidarının onurunu satanlardan hiçbir zaman olmadığını söyledi.  

"AK Parti'ye oy verdiler başlarına musibet geldi" diyenlerin terbiyesizlik yaptığını ifade eden Erdoğan, "Şu lafa bak. Yani hakimi mutlak olan Allah'ın iradesini kendinde görecek kadar aşağılık birisi. Sen kimsin? Sen böyle bir şeyi nasıl söylersin? Ondan dolayı musibet gelmiş. Lafa bak. Demek ki yaşanan her musibet bir siyasi irade sebebi öyle mi? Sormak lazım. Acaba siz bundan önce bu ülkede meydana gelen musibetlerde oyunu nereye vermiştiniz o zaman? Sormak lazım. Bunlar ne akılsız adamlar, bunlar ne densiz adamlar. Ellerinde kalem, çalakalem gidiyorlar. Böyle bir anlayış olabilir mi? Ama zihniyet bu, anlayışları bu. Ne olacak, bütün mesele kılavuzu karga olan meselesi. Mesele bu. Kargaya da hakaret etmeyelim. Böyle bir durum var" diye konuştu. 

Erdoğan, gerilimin tarafı ve kaynağı olmadıklarının altını çizerek, medya ve sosyal medya yolu ile estirilen ırkçılığın, ayrımcılığın, şiddet çağrılarının içinde bulunmadıklarını söyledi. Erdoğan, 301 şehidin acısı taze iken, yürekler yanarken, şehitler üzerinden sokaklarda terör estirilirken sustuklarına dikkat çekerek, "Kan kustuk, kızılcık şerbeti içtik dedik. Ama kimse kusura bakmasın. Şımarıklık karşısında, had bilmezlik karşısında, nefret suçları karşısında daha fazla susacak değiliz. Somayı bahane edip, vuran, kıran, tahrip eden, polise saldıran, yeni cinayetler işleyen kan tacirleri karşısında elbette susmayacağız" diye konuştu.

-"O evladı, o yavruyu aldatanlar da ortada"

İstanbul'da dün yeni bir olay olduğunu anımsatan Erdoğan, "Berkin Elvan'ı anmak için okulda törenler düzenleyeceklermiş. Şu hale bak. Biz bu ülkede, kusura bakmayın, her ölüm hadisesinde bir tören mi düzenleyeceğiz. O zaman bütün işleri bırakalım, törenlere bakalım. Ölmüştür, geçmiştir. Ama Kılıçdaroğlu'na göre tabii ekmek almaya giderken ölen birisi, gencimiz veya çocuğumuz. Dürüst ol, dürüst. Kimi aldatıyorsun, gerçek ortada, her şey ortada, resimlerle kayıtlarla her şey ortada Ama o evladı, o yavruyu aldatanlar da ortada. Şimdi dün ölüm yıl dönümüymüş. Ölüm yıl dönümü de değil. Olayların olduğunun yıl dönümü. Bunu gerekçe tuttular. Ne yaptılar, orayı adeta terörize ettiler. Molotofkokteylleriyle, maskelerle, her şeyle, havai fişekler, bütün bunlarla saldırdılar" dedi. 

Atılan molotofkokteylerinden birinin polis aracının içine düştüğünü anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aracın içinde polislerimiz yanmaya başladı, kendilerini dışarı zor attılar. Nitekim kolları ve vücutlarının bazı yerleri yandı. Şu anda Okmeydanı SSK Hastanesinde bakımdalar. Arkadan gelen bir polis aracı orada müdahale etme noktasında gitti. Ama onları da yakıyorlar. Düşünebiliyor musunuz? Bütün bu araçların üzerine bu teröristler çıkarak, orada aracın camlarını kırmaya çalışıyorlar. Allah aşkına, bütün bunlara karşı polis eli kolu bağlı mı duracak, bir şey yapmayacak mı? Nasıl sabrediyorlar ben bunlara anlamıyorum. Ama hiçbir medya grubu hala kalkıp da yaralanan polislerin durumu ne olacak... Geçenlerde bir kızım Güneydoğu'da maalesef yine böyle polis aracının içinde yandı, hala yoğun bakımda yatıyor. Şuuru kapalıydı, şu anda bilmiyorum. Allah şifalar versin. Kendini camı kırarak dışarı zor attı, bu kardeşimiz. Ama ondan gazetelerde hiçbir haber duydunuz mu? Onu ananları duydunuz mu, gördünüz mü?"

-"Anamuhalefet partisi lideri bunları savunuyor, bunların yanında yer alıyor"

Erdoğan, bunları ülkede sorumluluk mevkisinde olanlar yerine kimlerin konuşacağını sorarak, "Biz terörize olmuş olanları mı konuşalım? Ellerinde molotofkokteyllerle havai fişeklerle polisine, cam çerçeve tüm esnafa saldıranları mı savunacağız, onları mı konuşacağız. Ama bu ülkenin anamuhalefet partisi lideri bunları savunuyor. Bunların yanında yer alıyor. Kusura bakmasın biz onların yanında yer alamayacağız. Biz gerçek manada mağdur, mazlum halkımızın yanında yer alacağız" dedi. 

Başbakan Erdoğan, bir CHP milletvekilinin dün SSK Okmeydanı Hastanesinin çevresini, bir diğerinin de Manisa'yı terörize etme gayreti içinde olduğunu ifade ederek, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Kızılay'da polise küfreden milletvekillerinin görüldüğünü anımsattı. Onların milletvekili olmadığını, milletvekillerinin öncelikle halkını adil, dürüst bir şekilde temsil etmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bu milletvekillerine "Siz ne yapıyorsunuz" uyarısı ve disiplin uygulaması yapmadığını belirtti.

-"Biz oraya gideriz" 

Soma'da şehit olanların acısı taze iken, yürekler yanarken sustuklarını ifade eden Erdoğan, "Bu mantık, bu anlayış, şu anda yarın Almanya'ya yapacağım ziyaret öncesinde son derece manidar şekilde orada sokakların karıştırılmasına, bazı mezhep mensupların tahrik edilmesine büyük şehirlerde kendilerine göre hazır kıtaların terör estirmesine gayret ediyorlar Türkiye'de" ifadesini kullandı.  

Bunlara seyirci kalmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Bazıları 'Ya Başbakanım, işte Almanya'ya gitmezseniz iyi olur, gitmeyin.' Kusura bakmasınlar, biz gideriz. Bize o aklı verenler onu kendilerine saklasınlar. Biz bu ülkede siyaset yapıyorsak, biz Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı isek, benim orada 3 milyon vatandaşım varsa biz oraya gideriz" diye konuştu. 

Erdoğan, 15 bin kişilik kapalı spor salonunda halkla bütünleşeceğini dile getirerek, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin yıl dönümü kutlamasında beraber olacaklarını ancak eğlence olmayacağını, düşüncelerin yansıyacağını belirtti.

Soma'da şehit olanlar için Diyanet İşleri Başkanlığından alınan destekle hatmi şeriflerin indirildiğini, oradan Kur'an tilavetleri ile şehitlere duaların gönderileceğini söyleyen Erdoğan, konuşmaların ardından akşam Türkiye'ye dönecekleri bilgisini verdi. 

-"Gözlerini açmaları en büyük temennimiz"

Güçlenen Türkiye'den ve ekonomiden rahatsızlık duyanların, içerideki maşalarını devreye aldıklarına işaret eden Erdoğan, çözüm sürecinin, milli birlik ve kardeşlik projesinin kandan beslenenleri rahatsız ettiğini dile getirdi.

Erdoğan, Mısır ve Ukrayna'da olanları örnek gösterdiklerini belirterek, içeride ve dışarıdaki maşalar ve taşeronların, çeşitli bahanelerle saldırıları diri tutmaya çalıştığını söyledi.

Saldırıların şahsına, arkadaşlarına, hükümete, AK Parti'ye oy verenlere yönelik olduğuna inanların yanılgı içinde olduklarına işaret eden Erdoğan, bu saldırıların tartışmasız şekilde millete, milletin huzuruna, inançlarına, değerlerine, istiklaline ve istikbaline yönelik olduğunu kaydetti.  

Erdoğan, saldırı ve eylemlerin Türkiye Cumhuriyeti'ni ve 77 milyonu hedef aldığını ve bunlardan çıkar sağlayacağının düşününlerin de büyük hata içinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu saldıralardan, bu sokak eylemlerindan ne CHP'ye, ne MHP'ye, ne HDP'ye ekmek çıkmaz. Bu saldırılardan siyasi, idooljik, örgütsel çıkar sağlamaya çalışan hiçkimse rant devşiremez. Biz çeşitli bahanelerin, çeşitli provakasyonların arkasına sığınılıp yapılan bu saldırılara karşı dimdik durmaya devam edeceğiz. Milletimin büyük çoğunluğu bu saldırıların muhtevasını gördü ve 30 Mart'ta söyleyeceğini söyledi. Ancak bu saldırıların sokak eylemlerinin masum olduğuna ve masum gerekçelere dayandığına inanan kesimler varsa onların da gözlerini açmaları en büyük temennimiz.

Her gün okudukları o kışkırtıcı gazetelerin arkasında kimlerin olduğuna lütfen bir baksınlar. Ekranlarından kan damlayan, öfke ve nefret akan televizyonların arkasında kimlerin olduğunu lütfen araştırsınlar. Sokakları tahrik etmeye çalışan sahte tweet hesaplarının nerelerden yönetildiğini, nerelerden beslendiğini lütfen görsünler." 

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com